Mała łazienka - dlaczego jest wyzwaniem?
Mała łazienka stanowi duże wyzwanie z kilku powodów. Przede wszystkim, na niewielkiej przestrzeni trudno jest znaleźć miejsca na wszystkie niezbędne elementy wyposażenia: toaletę, umywalkę, pralkę, wannę, prysznic. Trzeba więc z czegoś zrezygnować albo zastosować sprytne triki, by wszystko zmieścić. Mała łazienka jest także trudną przestrzenią do aranżacji, gdyż z założenia powinna odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników. Ale jak to osiągnąć, gdy ma zaledwie kilka metrów? Przede wszystkim trzeba przygotować dokładny i przemyślany projekt małej łazienki oraz zastanowić nad tym, co będzie dla jej użytkowników najważniejsze: szafka, która pomieści środki czystości, kosmetyki i ręczniki czy może duża wanna? Małe łazienki wymagają przede wszystkim dobrego rozplanowania przestrzeni.
[ Czym jest biddeta i jak jej używać? ]
Minimalistyczna mała łazienka z prysznicem
Aranżacja małej łazienki z prysznicem, powinna być na pierwszym miejscu podyktowana trendami, ale też praktycznymi rozwiązaniami. Idealnym przykładem jest niezwykle modny od kilku sezonów trend minimalistyczny. W inspirowanej nim małej łazience bazę stanowią stonowane barwy i jak najmniejsza ilość przedmiotów. Niezagracona ozdobami przestrzeń wydaje się naturalnie większa.
Więc jak urządzić małą łazienkę z prysznicem w stylu minimal? Przede wszystkim postaw na kabinę walk-in, np. kabina Mondo, od Selestio. Jest elegancka i nowoczesna, a szyba, która nie jest oparta na masywnym brodziku, wprowadza do łazienki lekkość. Meble łazienkowe powinny mieć gładkie fronty, bez frezów i wystających uchwytów. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie się jednej palety barw - na niewielkiej przestrzeni najlepszym wyjściem są stonowane kolory: beże, biel z ewentualnymi mocniejszymi akcentami czerni czy koloru. Klasycznym i ponadczasowym rozwiązaniem, które szybko ci się nie znudzi są białe płytki, np. z kolekcji Fontana, od Porcelanosa na ścianach i wzory na podłodze. W tym sezonie króluje wzór jodełki, który świetnie prezentuje się na płytkach podłogowych z kolekcji Treverkfusion Neutra, od marki Marazzi. Za dodatki niech służy duże lustro albo stylowa lampa - zrezygnuj z ozdób (np. pojemniczków na biżuterię czy płatki kosmetyczne), które wprowadzają niepotrzebny chaos.
[ Kobieca toaletka - jak stworzyć funkcjonalny kącik do makijażu w łazience! ]
Mała łazienka z prysznicem w stylu boho
Styl boho kojarzy się z ciepłą, przytulną przestrzenią pełną etnicznych wzorów, strukturalnych tkanin i dodatków. Jednym słowem - daleko mu do minimalizmu. Czy więc da się urządzić małą łazienkę w takiej estetyce? Jak najbardziej, lecz trzeba nieco ten styl "odchudzić". Charakterystycznym elementem stylu boho są wzory - na niewielkiej powierzchni mogą być zbyt przytłaczające, chyba że... umieścisz je na ścianie z prysznicem. Dekoracyjne płytki, które znajdą się tylko w jednym, oddzielonym szybą miejscu nie zmniejszą optycznie pomieszczenia, a wprowadzą charakterystyczny dla stylu element. Ale co z tak specyficznymi dla boho estetyki dodatkami? Nie rezygnuj z nich, ale "przemyć" w postaci funkcjonalnych elementów: wiklinowego kosza na pranie albo rattanowego klosza na lampę. Jako ciekawe dodatki w aranżacji łazienki boho potraktuj na przykład uchwyty do szafek - niech będą wzorzyste, kolorowe albo drewniane.
Mała łazienka z prysznicem w stylu vintage
Bardzo modne ostatnio są łazienki w stylu vintage, w których centralnym elementem jest stylowa umywalka na postumencie. Bez niej całe pomieszczenie traci wyraz. Niestety, jest ona dosyć masywna i zajmuje sporo miejsca, a dodatkowo nie da się pod nią umieścić szafki. Jak rozwiązać ten problem na małym metrażu? Wybierz priorytetowe elementy aranżacji. W przypadku łazienki vintage jest to właśnie stylizowana umywalka, biało-czarna szachownica z płytek oraz podświetlane lustra. Warto postawić właśnie na nie - w innym przypadku nie uda ci się odtworzyć tego klimatu! Zrezygnuj więc z części szafek - na ręczniki znajdź miejsce w garderobie albo komodzie, a środki czystości schowaj w szafie w korytarzu. Choć w większych łazienkach vintage klimat robi również wanna na nóżkach, w małych łazienkach nie ma na nią miejsce. Zamontuj więc prysznic, a za stylowe dodatki niech posłużą baterie prysznicowe i umywalkowe stylizowane na stare kurki oraz vintage słuchawka prysznicowa.
Mała łazienka w bloku to problem zarówno starego, jak i nowego budownictwa. Niestety - często nie ma możliwości przebudowy mieszkania tak, aby ją powiększyć. Trzeba więc poradzić sobie inaczej, wykorzystując sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni: wiele źródeł światła, jasne kolory płytek i ograniczenie akcesoriów i mebli. Czy w grę wchodzi tylko biała łazienka? Niekoniecznie! Stosując te uniwersalne zasady można zaaranżować małą łazienkę w każdym stylu - również wykorzystując kolory.