Mała łazienka w bloku - duże wyzwanie
Z problemem dotyczącym tego, jak urządzić małą łazienkę borykają się przede wszystkim właściciele mieszkań w blokach. Łazienki w takim budownictwie (szczególnie starszym) mają bowiem często to do siebie, że są niewielkie i nie bardzo można coś z tym zrobić, przynajmniej jeśli chodzi o ich przebudowę.
Tym, nad czym można popracować w małej łazience w bloku, jest aranżacja tej niewielkiej przestrzeni, która pozwoli optycznie powiększyć wnętrze. Warto poznać również kilka trików, dzięki którym - nawet mając małą łazienkę - uda się stworzyć wnętrze stylowe i wygodne.
[ Styl, który zachwyca podróżników i osoby pracujące kreatywnie! Sprawdź jak urządzić eklektyczną łazienkę! ]
Łazienka o powierzchni 4 m² z wanną — stwórz miejsce do relaksu
Myślisz, że w małej łazience w bloku nie można stworzyć namiastki SPA i oazy relaksu? Nic bardziej mylnego! Wystarczy tylko wygospodarować miejsce na wannę. Dobrze sprawdzi się tutaj prosty i kompaktowy model Linea, marki Roca. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście duża wanna wolnostojąca. Mając jednak na uwadze mały metraż, warto postawić na wannę narożną, np. Austin, od Riho. Można ją "wkleić" w ścianę, nie marnując cennego miejsca wokół - tak, jak to bywa w przypadku wanien wolnostojących.
Aranżacja małej łazienki – na co zwrócić uwagę?
Aranżacja małej łazienki wymaga rozważnego zaplanowania każdego zakamarka tej niewielkiej przestrzeni. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas planowania tego pomieszczenia?
Płytki
Postaw na jasne barwy, dzięki którym wnętrze wyda się bardziej przestronne. Najlepsze są jasne kolory, takie jak beże, biel czy subtelne szarości. Żeby nie było nudno, możesz wzmocnić tę kolorystykę jakimś wyraźniejszym akcentem, natomiast pamiętaj, że miksowanie wielu wzorów i kolorów przytłoczy małą łazienkę.
Oświetlenie
Kluczem, by optycznie powiększyć pomieszczenie jest odpowiednia ilość światła. Zadbaj o kilka jego źródeł, np. oświetlenie główne górne oraz lampy w strefie z lustrem. Lampa główna nie powinna być zbyt duża - najlepsze są modele podsufitowe, np. seria Mr Cute Round, SternLight.
Lustro do małej łazienki
Lustro do małej łazienki pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również doskonale powiększa przestrzeń. Duże lustro, w którym będzie odbijać się przeciwległa część pomieszczenia sprawi, że łazienka nabierze głębi. Jakie lustro wybrać? Podłużny model sprawi, że wnętrze będzie wydawało się wyższe, z kolei kompozycja złożona z kilku modeli w różnych rozmiarach doda mu oryginalności.
Mała łazienka 4m2 - wanna czy kabina prysznicowa?
Choć aranżacja małej łazienki w bloku wymusza zastosowanie niektórych rozwiązań, nie zawsze oznacza rezygnację z komfortu. Jeśli domownicy lubią kąpiele w wannie, nie muszą zamieniać tego na kabinę prysznicową!
Jeśli priorytetem inwestorów jest na przykład większa strefa z umywalką albo gustowanie w łazienkach bardziej przestronnych, bez nadmiaru wyposażenia - to powinni zrezygnować z wanny i wybrać elegancką kabinę prysznicową. Jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań jest kabina typu walk in ze szklanymi drzwiami, np. model w stylu loft Walk-In Easy, od SanSwiass. To obecnie jedno z najmodniejszych i sprawdzonych rozwiązań we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Jeśli z jakiegoś powodu nie można zainstalować w łazience takiej kabiny, pozostaje ci montaż klasycznego brodzika.
[ Bidetta - czym jest i jak jej używać? ]
Mała łazienka w bloku - schowaj jak najwięcej rzeczy
Problemem małych łazienek jest często niewystarczająca ilość miejsca do przechowywania kosmetyków, środków czystości, akcesoriów do włosów, kąpieli, itd. Z tego powodu niejednokrotnie stoją na pralce czy na blacie z umywalką, sprawiając, że łazienka wydaje się być chaotyczna.
Aranżacja małej łazienki w bloku powinna obowiązkowo uwzględniać jak najwięcej schowków, w których ukryjesz łazienkowe akcesoria.
Dostępną przestrzeń można wykorzystać na wiele sposobów:
- montując szafki wiszące,
- wykorzystując szafki narożne,
- wstawiając wąskie i wysokie szafki, w których zmieści się np. wiadro z mopem.
Pamiętaj, że pojemniki z biżuterią, koszyczki na gumki do włosów czy słoiki na płatki kosmetyczne i patyczki również przyczyniają się do zwiększania wrażenia chaosu w łazience. Nie musisz rezygnować z nich całkowicie, ale zamiast kilku małych opakowań, wybierz jedno większe - na przykład z przegródkami.
Pomysły na projekt małej łazienki z wanną i pralką
W blokach często problemem są nie tylko małe łazienki, ale i niewielkie kuchnie. Nie ma więc możliwości przeniesienia do kuchni na przykład pralki, by łazienka zyskała dodatkową przestrzeń. Czy da się urządzić małą łazienkę z wanną i pralką? Jak najbardziej!
Zabudowanie pralki od góry
Jednym z dobrych pomysłów jest zabudowanie pralki od góry, dzięki czemu uzyskasz dodatkowy blat, a jednocześnie ukryjesz nie zawsze pasujący do wystroju wnętrza sprzęt AGD.
Zabudowanie pralki szafkami
Druga opcją jest zabudowanie pralki szafkami do samego sufitu. Dzięki temu uzyskasz dużą przestrzeń do przechowywania, ukryjesz masywną pralkę, a pomieszczenie zyska nieco lekkości dzięki wannie ustawionej vis a vis tej zabudowy.
Choć w małej łazience w bloku stworzenie przestrzeni funkcjonalnej, estetycznej i zgodnej z trendami wnętrzarskimi bywa trudne, nie jest niemożliwe! Wystarczy zastosować kilka tricków, by urządzić małą łazienkę, w której zmieści się zarówno pralka, jak i wanna, a wszystko będzie wyglądało stylowo i designersko.