Kobieca toaletka w łazience - czym powinna się wyróżniać?
Toaletka do łazienki to mebel, który znacznie ułatwia codzienną pielęgnację i służy do wygodnego wykonywania makijażu. Jest także świetnym miejscem, by w jednym miejscu trzymać biżuterię i kosmetyki. Żeby taka toaletka nie była jednak niefunkcjonalnym, zajmującym miejsce meblem, powinna mieć kilka cech.
- Blat toaletki musi być łatwy do utrzymania w czystości - w czasie makijażu niejednokrotnie zdarza się, że któryś z kosmetyków się na niego rozsypie lub rozleje. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest blat pokryty szkłem albo laminatem. Jeśli jednak marzy ci się stylowa, drewniana toaletka, powinna być pokryta lakierem albo impregnatem. Dobrze sprawdzi się też blat wykonany z wielkoformatowej płytki ceramicznej, np. marmuropodobna kolekcja Marmoker Nero Creta od Casalgrande Padana.
- Toaletka powinna być pojemna, czyli mieć sporo przestrzeni do przechowywania - w innym wypadku będzie średnio użytecznym blatem.
- Toaletka musi być wyposażona w lustro. Bardzo komfortowe są lustra łazienkowe wysuwane, które można przybliżyć do twarzy na pożądaną odległość. Dzięki temu robienie precyzyjnego makijażu jest znacznie łatwiejsze.
- Kobieca toaletka powinna być dobrze oświetlona - czasem będziesz robić makijaż wieczorem, gdy światła dziennego już nie ma. To także podstawa w przypadku toaletki, która będzie stać w łazience bez okna. Niektóre toaletki posiadają lustro z wbudowanymi żarówkami. Natomiast inne należy ustawić w takim miejscu łazienki, by dało się powiesić nad nimi źródło światła. Rozwiązaniem są też ozdobne kinkiety, tj. Orionis, od marki Chors.
W jakim stylu urządzić toaletkę w łazience?
Toaletka swoim wyglądem i kształtem powinna być spójna z całą aranżacją łazienki. Jakie modele toaletek dobrać do poszczególnych stylów wnętrzarskich?
- glamour - ten styl to luksus i blichtr, toaletka w tej estetyce może być zatem mocno dekoracyjna, mieć duże, ozdobne lustro, profilowane nóżki i frezowane fronty. Może mieć marmurowy blat, a nawet pikowania. W zależności od tego, ile masz miejsca, dobierz do niej wygodne krzesło albo pufę w tej samej estetyce.
- skandynawski - estetyka ta kojarzy się z przytulnością, ale i prostotą. Dobrze sprawdzi się tutaj toaletka wykonana z naturalnych materiałów.
- minimalistyczny - nowoczesny minimalizm ociera się czasem wręcz o surowość, pozbawioną dekoracji i bibelotów. Konsola, która idealnie dopasuje się do takiej łazienki może mieć nieoczywistą formę, np. ultra cienki blat i zwężające się do dołu nogi. Alternatywą jest podwieszany, pozbawiony nóżek i szuflad.
- klasyczny - kącik do makijażu utrzymany w tej estetyce powinien charakteryzować się klasą i elegancją. Najlepiej, aby toaletka była wykonana z drewna.
[ Sprawdź jak urządzić łazienkę 4m2! ]
Kobieca toaletka w małej łazience - czy to możliwe?
Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Jak zmieścić wszystko, by wyglądało dobrze i spełniało swoja rolę? Na szczęście toaletki występują w różnych rozmiarach – najczęściej z dużymi szufladami, wielkim lustrem i kilkunastoma żarówkami wokół niego. Coraz więcej modeli to proste i minimalistyczne konsole, dalekie od stereotypowej i niekoniecznie stylowej toaletki.
W naprawdę małej łazience możesz po prostu zamontować podwieszany blat - da ci możliwość wygodnego malowania się, a przy tym nie zajmie dużo miejsca. Nieustawna, ciasna łazienka nie musi wykluczać posiadania toaletki - może znajdzie się w niej chociażby jeden kącik, by wstawić toaletkę narożną?
[ Viva Magenta, ryflowane meble, styl wabi-sabi - Poznaj trendy wnętrzarskie w 2023 roku! ]
Toaletka w sypialni - alternatywa dla naprawdę małej łazienki
Czasem łazienka jest tak mała, że ledwo mieszczą się w niej podstawowe sprzęty i meble, nie mówiąc o takich udogodnieniach jak toaletka. Nie oznacza to jednak, że trzeba porzucić marzenia o kobiecym kąciku do pielęgnacji. Doskonałą alternatywą jest toaletka do sypialni. Z łatwością znajdziesz model, który się tam zmieści i będzie dobrze wyglądał w połączeniu z sypialnianymi meblami. Kobiece toaletki są bowiem bardzo różne - od dekoracyjnych modeli w stylu glamour po minimalistyczne konsole z blatem, czasem nawet bez szuflad.