Rodzaje paneli winylowych
Nowoczesne panele winylowe można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj podłóg winylowych, to panele giętkie, elastyczne, funkcjonujące na rynku pod nazwą Dryback. Drugi rodzaj podłóg winylowych to tzw. panele SPC czyli panele twarde.
Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami paneli omawiamy poniżej. Co ciekawe, obydwie wersje paneli winylowych są przystosowane do łączenia ich z ogrzewaniem podłogowym.
Panele winylowe Dryback
Elastyczne panele winylowe to materiał składający się z 6 warstw, przeznaczony do klejenia na mokro. Panele tego typu można kłaść na podłożach cementowych, anhydrytowych, płytach drewnopodobnych i innych. Podłoże musi być w tym celu odpowiednio przygotowane, gładkie, równe, suche i stabilne. Efekt gładkości można uzyskać poprzez zastosowanie mas samopoziomujących. Do klejenia należy zastosować klej dyspersyjny przeznaczony do płytek podłogowych PVC. Panele winylowe typu Dryback to materiał używany głównie w powierzchniach komercyjnych, ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość, w tym odporność na ogień, zarysowania i uszkodzenia.
Panele winylowe SPC
Sztywne podłogi winylowe SPC to wersja paneli winylowych montowanych w systemie "click". Podstawowym materiałem rdzenia jest kompozyt z tworzywa sztucznego i kamienia, w którym do 80% stanowi kamień, co wpływa na jego wysoką stabilność. Taka podłoga, montowana na zamki, nazywana jest podłogą pływającą. Podłoga pływająca może być montowana na istniejących podłożach użytkowych takich jak płytki ceramiczne, lastriko, wykładziny elastyczne, podłogi drewniane - pod warunkiem, ze są równe, mocne, suche i stabilne. Ponadto, dolna warstwa paneli SPC to podkład IXPE czyli pianka akustyczna tłumiąca hałas.
Technologia EIR
Technologia EIR (Embossed in Register) to technologia produkcji podłóg winylowych, która najbardziej realistycznie oddaje fakturę poprzez synchroniczne wytłoczenia na powierzchni materiału struktury w 100% zgodnej z tą, którą przedstawia rysunek. Ta technologia pozwala na idealne odwzorowanie usłojenia i wyglądu prawdziwego drewna.
Zalety nowoczesnych podłóg winylowych
Podłogi winylowe nowej generacji są wodoodporne, co sprawia, że można je układać w kuchni i łazience, nawet pod prysznicem. Są odporne na powstawanie grzybów i pleśni, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla alergików. Co więcej, panele LVT są antystatyczne, nie przyciągają kurzu, a więc łatwo utrzymać je w czystości. Ponadto, panele winylowe są wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia, uderzenia, zarysowania czy ścieranie. Podłogi winylowe są odporne na ogień, co potwierdzają zdobyte atesty, i antypoślizgowe. Kolejną zaletą jest ich ciche użytkowanie, albowiem izolacja akustyczna eliminuje hałas kroków i podnosi komfort użytkowania podłóg. Przede wszystkim jednak, panele winylowe to nie tylko okładzina podłogowa, ale również ścienna.
Koszt i czas ułożenia paneli winylowych
Całkowity koszt inwestycji, wliczając nie tylko produkt, ale i usługę, jest nieporównywalnie niski w porównaniu do kosztu ułożenia płytek ceramicznych czy podłóg drewnianych. Podłogi winylowe układa się bowiem dużo szybciej. System jest prosty i intuicyjny, a wersję SPC ułoży każdy kto posiada zdolności majsterkowicza, bez konieczności zatrudniania ekipy budowlanej.
Zobacz instrukcję montażu paneli.
Nowoczesne podłogi winylowe
Nowoczesne panele winylowe w niczym nie przypominają swoich kuzynów z lat 80-tych. To zaawansowana technologicznie okładzina ścienno-podłogowa spełniająca wymogi najbardziej wymagających użytkowników. W ofercie salonów Grupy Mo znajdują się panele winylowe LinkFloor hiszpańskiej Grupy Porcelanosa i podłogi Charme Parquet Luxury Vinyl.
Aby dowiedzieć się więcej o nowoczesnych panelach winylowych, skontaktuj się z salonem Mo położonym najbliżej Ciebie.
Zobacz jak łatwe i szybkie jest ułożenie paneli winylowych LVT!
Instalacja paneli winylowych SPC - Krok po kroku!
Zobacz jak łączyć panele winylowe SPC pod różnym kątem!