Prysznic zamiast wanny, czyli jak urządzić małą łazienkę z prysznicem
Jeśli nie należysz do fanów długiego wylegiwania się w wannie, zrezygnuj z niej na rzecz prysznica. Kabina prysznicowa w małej łazience pozwoli na równie przyjemną kąpiel, a jest znacznie praktyczniejsza – zajmuje mniej miejsca. Zamiast modelu ze skrzydłowymi drzwiami wybierz taką z przesuwanymi – ich otwieranie będzie wygodniejsze. Warto zwrócić uwagę na kształt kabiny podczas urządzania małej łazienki. Wybór półokrągłej kabiny zamiast kwadratowej pozwoli na zaoszczędzenie dodatkowego miejsca. Kabina powinna być maksymalnie przezroczysta – to nada jej wrażenia lekkości i sprawi, że nie będzie przytłaczać niewielkiego wnętrza.
Wszystko w bieli — jak urządzić łazienkę
Najlepszym sprzymierzeńcem małej łazienki jest biel. Jasne kolory odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Zrezygnuj z ciemnych kolorów, które przytłoczą i pomniejszą małą łazienkę. Szukając mebli i dodatków, wybieraj te w odcieniach bieli, beżu, ecru. Doskonale sprawdzą się też barwy, kojarzące się z wodą – chłodna zieleń czy jasny błękit. Powiększą przestrzeń i nadadzą wnętrzu wyrafinowanej elegancji.
Kafelkowy minimalizm w małej łazience
Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas urządzania małej łazienki, są płytki – ich kolor, faktura i wielkość. W przypadku małego metrażu lepiej nie stosować dużych płytek, unikać kontrastów i wyrazistych motywów. Mix wzorów i kolorów jest wrogiem małych pomieszczeń. Najlepszy efekt dadzą płytki średniej wielkości, w jednolitym kolorze lub delikatnie zdobione. Warto wybrać te o lśniącej fakturze, która pięknie odbija światło, a tym samym daje efekt lustra. Należy też zminimalizować ilość elementów, które dzielą przestrzeń – fugi powinny być jasne, w tonacji zbliżonej do koloru płytek. To nada wnętrzu wrażenie harmonii i lekkości.
Magia luster w łazience
Lustro to jeden z najważniejszych elementów podczas urządzania łazienki. Umieszczone zazwyczaj nad umywalką, pozostaje centralnym punktem pomieszczenia. Jest niezastąpione, gdy trzeba szczotkować włosy, nałożyć maseczkę czy zrobić perfekcyjny makijaż. Warto zadbać, by pełniło nie tylko rolę użytkową, ale też wizualną. Duże lustro ozdobi łazienkę, nada jej przestrzeni i głębi. W przypadku niewielkiego metrażu najlepiej sprawdzi się lustro prostokątne, pozbawione grubej ramy. Dobrym pomysłem będzie zakup dwóch zwierciadeł i umieszczenie ich na styku ścian lub naprzeciwko siebie, na przykład z kolekcji Vasto Black od marki HushLab. Dzięki takiemu trikowi łazienka wyda się nawet dwukrotnie większa.
Siła schowków w małej łazience
W przypadku małych pomieszczeń nawet kilka porozrzucanych przedmiotów sprawia wrażenie bałaganu. Przy urządzaniu wnętrza małej łazienki należy więc zadbać o to, aby wyposażyć je w dostateczną ilość schowków, umożliwiających przechowywanie kosmetyków czy środków czystości. Półki, szuflady i wieszaki utrzymają łazienkę w czystości i pozwolą uniknąć chaosu, który przytłoczyłby niewielkie pomieszczenie. Jak najwięcej rzeczy powinno być schowanych przed wzrokiem. Szczególnie należy unikać zagracenia podłogi. Brudne ubrania najlepiej trzymać w koszu na pranie, a kosmetyki pod prysznic w specjalnych organizerach.
Oszczędność miejsca - aranżacja małej łazienki
Do podstawowych elementów łazienki należą kabina prysznicowa, umywalka i toaleta. Innych mebli nie powinno być za dużo. Wybierz takie, które łączą w sobie różne funkcje – zamiast osobnego lustra i szafki możesz kupić szafkę z lustrzaną powierzchnią. Szuflady na kosmetyki możesz umieścić bezpośrednio pod umywalką, zamiast zamiast szukać dla nich dodatkowego miejsca. Z niektórych sprzętów warto zrezygnować całkowicie lub pomyśleć o przeniesieniu ich do innego pomieszczenia. Pralka może przecież stać w kuchni, a suszarka na ubrania – na balkonie lub korytarzu. To sprawi, że mimo niewielkiego metrażu łazienka stanie się przestronna i ergonomiczna.