Sztukateria we wnętrzach - funkcje dekoracyjne i praktyczne
Sztukateria, czyli dobrze wszystkim znana dekoracja ścian pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również praktyczną. Warto wspomnieć, że z jej pomocą można w łatwy sposób wyznaczyć domowe strefy, stworzyć ramę pod obraz, telewizor czy oprawić lustro. Wybierając sztukaterię, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Elementy dekoracyjne wykonane z gipsu mają tendencję do kruszenia się. Ponadto, nie są lekkie i wymagają odpowiedniego montażu, a czasami nawet przykręcenia do ściany. Dlatego dużą popularnością cieszy się sztukateria wykonana z pianki poliuretanowej. Jest to lekki i wytrzymały materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo może być stosowany w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności - np. w łazience, ze względu na właściwości wodoodporne. Warto pamiętać, że sztukateria to nie tylko dekoracja ścienna i sufitowa, to także listwy przypodłogowe. Zarówno listwy przypodłogowe i przysufitowe świetnie sprawdzają się do maskowania instalacji i kabli. Wszelkiego rodzaju rozety i pilastry to dobry wybór na ściany z mankamentami – w ten sposób skutecznie je ukryjemy. Za pomocą sztukaterii skutecznie można też zakryć wszelkie niedoskonałości i pęknięcia ścian.
Jakie kolory lubi sztukateria?
W większości projektów i wizualizacji elementy sztukaterii występują w kolorze białym. Biel na sztukaterii prezentuje się uniwersalnie, ponadczasowo i nawiązuje do modnej klasyki. W takim wydaniu sztukateria subtelnie zdobi całe wnętrze. Jednak biel to nie jedyna propozycja kolorystyczna. Ścienną sztukaterię coraz częściej można spotkać w innych kolorach - np. szarym. To kolejny kolor cechujący się uniwersalnością – pasuje praktycznie do każdego stylu, wystroju, dodatków i innych barw. Szczególnie dobrze sprawdza się w stylu nowoczesnym i skandynawskim. W ten sposób również możemy mieć sztukaterię dekoracyjną w kolorze ściany.
Tak naprawdę niezależnie od koloru sztukateria może kontrastować z kolorem ściany lub skutecznie się w nią wtapiać. Dobrze sprawdzają się delikatne pastele, a także kolor écru, beż i brąz. Są to kolory raczej stonowane, a więc w zestawieniu ze sztukaterią tworzą doskonałe monochromy.
Można również potraktować sztukaterię jako mocniejszy akcent kolorystyczny i skontrastować ją ze ścianą. W takim przypadku warto postawić na stonowany kolor bazowy ściany, np. beż lub szary oraz bardziej wyrazisty kolor sztukaterii, czyli butelkową zieleń, kobaltowy granat lub fiołkowy fiolet. Kolor ten musi jednak korespondować z innymi elementami wystroju wnętrza.
Ścienne dekoracje można również dowolnie łączyć z tapetą. Wymaga to jednak odpowiedniego przemyślenia całej koncepcji, by nie dopuścić do efektu przytłoczenia. Wówczas, można ze sobą zestawić np. schodkową listwę naścienną, Orac Decor z elegancką tapetą winylową np. Hugo od marki Vinylpex. Połączenie tych dwóch rozwiązań pozwoli stworzyć nieszablonowe i pełne klasy, nowoczesne wnętrze.
[ Bielszy odcień bieli, czyli zalety i wady białych wnętrz! ]
Sztukateria we wnętrzu salonu, czyli reprezentacyjna elegancja
Sztukateria na ścianie w salonie pozwala stworzyć efektowną dekorację, np. strefy z sofą lub też kącika jadalnianego. Ponadto sztukateria doskonale sprawdza się jako alternatywa dla ram obrazów. Sztukateria sufitowa pozwala z kolei mocniej zaakcentować klasyczny szyk. Fantastycznie współgra z tapicerowaną sofą i fotelami i i złotym wykończeniem opraw oświetleniowych i pozostałych elementów dekoracyjnych takich jak np. stolik kawowy Moccate E Rame, HushLab ze złotym stelażem i blatem z płytki gresowej.
Sztukateria nowoczesna w sypialni – współczesny szyk
Sztukateria sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu, również w sypialni urządzonej w stylu glamour. W połączeniu z tapicerowanym i pikowanym zagłówkiem, białymi meblami ze złotymi uchwytami oraz szklanymi oprawami oświetleniowymi wygląda wręcz bajecznie. Do eleganckiego wnętrza sypialni w stylu glamour świetnie nadadzą się też rozety z pięknym ornamentem także od polskiej marki Orac Decor, które zaakcentują ścianę za łóżkiem.
Z kolei sztukateria dekoracyjna o minimalistycznej i prostej formie świetnie sprawdzi się we wnętrzu nowoczesnym. Dzięki temu możemy zrezygnować z dodatkowych ozdób, a także stworzyć ciekawy zagłówek za łóżka, korzystając z listew i paneli tapicerowanych.
Sztukateria dekoracyjna w kuchni – wnętrze z wyczuciem smaku
Sztukateria we wnętrzu kuchni pomoże wyznaczyć poszczególne strefy, co pozwoli lepiej uporządkować przestrzeń, często o niewielkim metrażu. To dobra opcja dla kuchni połączonej z jadalnią. Wtedy przy stole z krzesłami ściana może zyskać nowy wygląd. Jeżeli we wnętrzu obecny jest mocniejszy kolor, to sztukateria ścienna może być np. w kolorze płytek na ścianie w kuchni, podczas gdy sama ściana będzie w bardziej stonowanym odcieniu.
[ Znudził Ci się już dotychczasowy wystrój Twojego wnętrza? Sprawdź jak szybko odświeżyć mieszkanie? ]
Sztukateria sufitowa i ścienna w przedpokoju – pierwsze dobre wrażenie
Przedpokój zazwyczaj nie jest pomieszczeniem dużym, jednak wielu właścicieli pragnie by prezentował się okazale i stanowił wizytówkę domu. Dlatego jego powierzchnia jest optycznie powiększana jasnymi kolorami i lustrami. Tutaj również doskonale sprawdzi się sztukateria ścienna. Jak ją dobrze wykorzystać w przedpokoju?
- Do pionowego podziału ściany na strefę górną z lustrami i dolną z szafkami.
- Do stworzenia domowej wystawy rodzinnych zdjęć. Listwy stworzą dla nich ramki.
- Do wyznaczenia konkretnych stref, np. z szafą na ubrania i wieszakiem na okrycia wierzchnie oraz z toaletką i szafką na drobiazgi.
- Pionowe listwy ułożone na całej szerokości ściany wydłużą pomieszczenie.
- Poziome listwy optycznie podwyższą pomieszczeni.
Sztukateria we wnętrzu zawsze dodaje mu klasy, sprawia, że nabiera ono elegancji i szyku. Może być w kolorze białym lub każdym innym, mieć ten sam odcień co ściana lub z nią kontrastować. Świetnie sprawdza się do tworzenia dekoracji ściennych, wydzielania stref na otwartej powierzchni, optycznego powiększania pomieszczenia, ale i oprawiania obrazów, luster i zdjęć.