Białe wnętrze salonu – zalety
Białe ściany są doskonałym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach. Pozwalają je rozjaśnić i optycznie powiększyć. Biel to symbol czystości i właśnie takie wnętrze pozwala stworzyć – dzięki niej pomieszczenie będzie się schludnie prezentować. Efekt ten spotęguje z pewnością odbijanie się światła – od białych ścian odbija się ono lepiej i pozwala uzyskać efekt przestronności. Dodatkowo barwa ta jest świetną bazą dla innych kolorów i pozwala na dowolne aranżowanie przestrzeni oraz zmienianie jej charakteru.
Białe wnętrze prezentuje się również ponadczasowo i elegancko. Stanowi doskonałą bazę – biel można łączyć zarówno z delikatnymi, pastelowymi odcieniami, jak i z odważnymi, mocnymi kolorami. Wprowadzając biel do wnętrza, warto umieścić ją nie tylko na ścianach, ale też na meblach. Doskonale będzie komponować się bowiem z wielobarwnymi dodatkami i różnymi fakturami.
Urządzając białe wnętrze, można stworzyć różne aranżacje – kolor ten sprawdzi się w stylu prowansalskim, skandynawskim, glamour czy nawet loftowym. Niektóre z nich wręcz nie istnieją bez bieli. Doskonale komponuje się ona z różną roślinnością i różnymi materiałami – drewnem, metalem czy nawet kamieniem bądź betonem.
[Dopasuj pokój pasji do swoich zainteresowań! ]
Białe wnętrza – czy mają wady?
Jak wspomniano biały salon ma wiele zalet. Warto jednak pamiętać o jego regularnej pielęgnacji, z uwagi na wyższą podatność na zanieczyszczenia. Powierzchnie białych mebli czy ścian dość szybko ulegają zabrudzeniu. Decydując się na białe i jasne wnętrza należy wziąć pod uwagę ilość i wiek domowników. Dużo mówi się o tym, że białe wnętrza nie są rekomendowane dla osób osobom z dziećmi. Jednak na rynku dostępne są specjalne farby z powłoką umożliwiającą usuwanie zanieczyszczeń i wnikanie brudu. Jest to ratunek w nagłych sytuacjach kryzysowych.
Dla wielu osób białe wnętrze jest też monotonne i zimne, ale odpowiednio wzbogacone dodatkami może prezentować się wyjątkowo ciepło i energetycznie. Wystarczy zadbać o odpowiednie detale – dodać ciekawą kolorystycznie kanapę - np. dwuosobową kanapę Osakę od marki BoConcept, kolorowe poduszki, pledy czy nawet elementy dekoracyjne takie jak wazony, donice i figurki. W białych wnętrzach zalecana jest gra światłem, zwłaszcza sztucznym. Do stworzenia odpowiednich kreacji oświetleniowych potrzebne są zarówno oprawy głównie jak i dodatkowe - najlepiej z możliwością skracania i wydłużania według własnych potrzeb.
[Sprawdź również artykuł: Modne kolory ścian w salonie]
W ofercie Grupy Mo znaleźć można listwę magnetyczną ArchLines, od polskiej marki SternLight. Instalacja tego typu wzorowo zdaje egzamin jako element większej koncepcji oświetleniowej, ale równie dobrze odnajdzie się w roli drugoplanowej. W białych wnętrzach bardzo ważne jest delikatne wprowadzenie kolorów, które ożywią salon i dodadzą mu charakteru. Ciekawym uzupełnieniem jasnych aranżacji będą nowoczesne oprawy Mr Side, tej samej marki w kolorze białym. Jasne przestrzenie można też urozmaicić za pomocą dekoracyjnej sztukaterii, od Orac Decor. Pełnią zarówno funkcję ozdobną jak również izolacyjną i termiczną, odpowiednio oświetlone stworzą intrygujący klimat.
Podsumowując, biały salon to modne i praktyczne wnętrze, w którym wiele osób doskonale się czuje. Białe wnętrza szczególnie polecane są właścicielom niewielkich mieszkań – takie rozwiązanie pozwala bowiem optycznie je powiększyć i sprawia, że wnętrze nabiera przestronności. Warto jednak ostrożnie aranżować tego typu pomieszczenia – zbyt duża ilość bieli może przytłoczyć i spowodować, że wnętrze będzie zbyt chłodne, wręcz nieprzyjemne.
[ Aranżacja salonu - Czyli wygodna kanapa do salonu - Jaki model wybrać? ]