Aranżacje przedpokoju w bloku
Podobnie jak przy urządzaniu każdego innego pomieszczenia, również w przypadku aranżacji przedpokoju należy zacząć od podziału na strefy. Jest to ważne zarówno w małym przedpokoju, jak i dużym, przestronnym. Sprzyja to dobremu wykorzystaniu całej dostępnej przestrzeni. Jakie strefy wyróżnia się w przedpokoju?
- Strefa wejścia z drzwiami i wieszakami oraz miejscem na buty.
- Strefa do przechowywania z szafą i szafkami.
- Strefa komunikacyjna, czyli łącząca wszystkie pozostałe pomieszczenia.
Zdarza się, szczególnie w małym i wąskim przedpokoju, że poszczególne strefy się ze sobą łączą, jedna może pełnić kilka funkcji. Jeśli metraż jest niewielki, należy zadbać o wielofunkcyjność pomieszczenia. Właśnie dzięki temu łatwiej jest uniknąć chaosu i niepotrzebnej utraty wolnej przestrzeni.
Ponadto, aby urządzić przedpokój praktyczny, koniecznie trzeba zadbać o powierzchnie podłóg i ścian – muszą być one odporne na intensywną eksploatację. Wynika to z przeznaczenia tego pomieszczenia i sposobu jego użytkowania. Podłoga narażona jest na bezpośredni kontakt z agresywnym bieżnikiem, a także ścieranie piaskiem oraz żwirkiem nanoszonym z zewnątrz do mieszkania. Ściany łatwiej jest zachlapać parasolem czy kurtką, a także zarysować wnoszonymi do domu torbami z zakupami.
[ Wybierz najlepsze schody wewnętrzne do domu! ]
Nowoczesny mały przedpokój w bloku
Mały i wąski przedpokój powinien być przede wszystkim jasny. Właśnie takie kolory optycznie powiększają przestrzeń, przez co wydaje się ona większa, niż jest w rzeczywistości. Dobrze sprawdzą się biel, beże, jasne brązy i pastele. Proporcje pomieszczenia zmieniają poza tym lustra. Niech pojawią się na froncie szafy zamiast standardowych frontów i jeśli to możliwe, także na pustych ścianach.
Jeśli chodzi o meble, to w małym przedpokoju najlepiej postawić na zabudowę wykonaną na zamówienie. Można ją dopasować do konkretnego wnętrza, nawet jeśli znajdują się w nim niewygodne skosy czy załamania. W ten sposób lepiej wykorzystana zostanie cała przestrzeń, również nad drzwiami wejściowymi.
W wąskim przedpokoju lepiej unikać mebli po obu stronach pomieszczenia, ponieważ zabrane zostaje dużo metrażu użytkowego. Meble powinno się wtedy umieścić na jednej długiej ścianie, z kolei drugą można wykorzystać np. na wiszące elementy, jak wieszaki, lustra i dekoracje.
[ Co na ścianę w przedpokoju? Sprawdź nasze propozycje! ]
Podłoga w przedpokoju w bloku
Jednym z ważniejszych wyborów przy aranżacji nie tylko przedpokoju jest podłoga. Musi być odporna na ścieranie, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Przez długi czas podłogę w przedpokoju wykonywano przede wszystkim z płytek ceramicznych. Są one niezwykle trwałe, a dodatkowo odporne na wilgoć i wodę, co jest ważne w okresie jesienno-zimowym. Łatwo się je też czyści, nie wymagają specjalnej impregnacji i ochrony. Występują w wielu wzorach, co też pozwala na stworzenie wnętrza wizualnie odpowiadającego założeniom projektowym.
Innym słusznym wyborem będą panele winylowe. Świetnie imitują naturalne materiały, szczególnie drewno. Są przy tym odporne na uszkodzenia i kontakt z wodą. Cechują się właściwościami antystatycznymi, więc sprzyjają alergikom. Do ich czyszczenia wystarczy woda i delikatny środek myjący. Obecnie szalenie modny jest wzór jodełki, który można ułożyć np. z kolekcji Realm Iberia, od L'Antic Colonial.
Urządzając nowoczesny przedpokój w bloku, nie można też zapominać o ścianach. One również są narażone na zabrudzenia. Z tego powodu, zamiast zwykłej farby, należy wybrać farbę wodoodporną, która nadaje się do mycia. Jeszcze lepszą opcją będą płytki do przedpokoju na ścianę.
Oświetlenie do nowoczesnego przedpokoju w bloku
Problemem w aranżacji nowoczesnego przedpokoju w bloku może być ograniczony dopływ światła dziennego. Najczęściej w przedpokoju nie ma okna. Światło przedostaje się do niego przez okna w innych pomieszczeniach i czasem wystarcza do oświetlenia w ciągu dnia, a innym razem trzeba się wspomagać światłem sztucznym. Wnętrze przedpokoju dobrze oświetli regulowana oprawa Tracker Beauty, od SternLight o ciepłym świetle.
Zaprojektowane oświetlenie przedpokoju powinno przede wszystkim obejmować światło główne. W małych pomieszczeniach można na nim poprzestać. Dobrze sprawdzą się płaskie plafony, oczka natynkowe i podtynkowe, a także reflektory z regulacją kierunku świecenia. Jeśli jednak w przedpokoju znajduje się lustro, warto nad nim lub po jego obu stronach zamontować kinkiety, np. Halo, od polskiej marki SternLight.
Nowoczesny i funkcjonalny przedpokój w bloku dla niektórych może wydawać się celem nie do osiągnięcia ze względu na wspomniany już mały metraż pomieszczenia. W takim przypadku trzeba skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne, ograniczając się do mebli, które muszą się w nim znaleźć, a więc szafy i wieszaków. Jasne kolory i lustrzane powierzchnie optycznie powiększą przestrzeń, z kolei meble na wymiar pozwolą maksymalnie wykorzystać jego potencjał.