Płytki na ścianę do przedpokoju
Zwykle do wykończenia ścian w przedpokoju używa się farby. W efekcie po kilku miesiącach widoczne są trwałe zabrudzenia oraz uszkodzenia ścian, co ostatecznie skutkuje wykonaniem ponownego przemalowania. Znacznie lepiej sprawdzą się płytki na ścianę do przedpokoju. Producenci płytek oferują szeroki wachlarz propozycji - od klasycznych, kwadratowych po wielkoformatowe płyty sięgające wysokością blisko 3m. Te świetnie tworzą jednolitą powierzchnię i optycznie powiększając wnętrze.
Płytki ścienne łatwo się czyści. Nie straszny im kontakt z wodą i detergentami. Płytki ceramiczne są również odporne na uszkodzenia. Występują w szerokiej palecie kolorów i wzorów. Do małych pomieszczeń zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne barwy, które optycznie powiększają wnętrza. Są to np. płytki imitujące jasny marmur ze złotą żyłą, jak np. Marmoker Statuario Oro, od Casalgrande Padana. Aranżując jasny przedpokój można zdecydować się na beżowe płytki wielkoformatowe, np. Porto Rotondo, od Casalgrande Padana, które odzwierciedlają naturalny kamień. Jeśli przedpokój jest stosunkowo duży, na jego ścianach mogą pojawić się m.in. płytki w kolorze surowego betonu.
[ Przeczytaj także - panele winylowe na schody! ]
Tapeta winylowa do przedpokoju
Tapeta winylowa wykonana jest z warstwy podkładowej oraz wierzchniej, gdzie znajduje się PCV. To wykończenie sprawia, że tapeta winylowa jest materiałem wysoce odpornym na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania i zmienne warunki środowiskowe. Tapeta winylowa do przedpokoju będzie dobrym wyborem przede wszystkim ze względu na łatwość jej czyszczenia i szybki montaż.
Ponadto, tapeta winylowa jest odporna na utratę koloru. Nie zmieni swojego wyglądu pod wpływem działania promieni UV, więc spokojnie może się pojawić w bardzo słonecznych przedpokojach.
Tapety winylowe występują w wielu wzorach i kolorach. Najczęściej jednak wybierane są stonowane motywy, jednokolorowe, np. z delikatną strukturą. Wśród modnych wzorów jest np. kolekcja Harry od marki Vinylpex. Jej wyraziste, pionowe linie doskonale zaakcentują całe ściany lub ich wybrane fragmenty. W taką tapetę można wyposażyć np. mały wiatrołap w domu, dzięki czemu nabierze trójwymiarowości, optycznie będzie wyglądać na większy i jednocześnie pomimo niewielkiego metrażu zrobi duże wrażenie.
[ Jakiej grubości powinny być listwy przypodłogowe? ]
Co jeszcze na ścianę w przedpokoju? Sztukateria!
Do tematu wykończenia ścian przedpokoju można również podejść nieco bardziej standardowo. Uniwersalną farbę coraz częściej zastępuje sztukateria. Warto wiedzieć, że to dużo więcej niż listwy przysufitowe i podłogowe. Sztukateria to sztuka, a dokładniej mówiąc sztuka dekorowania ścian, sklepień i sufitów dekoracyjnymi elementami wykonanymi z lekkiego styropianu i poliuretanu.
Współczesne wzory listew i dekoracji 3D odzwierciedlają nowoczesny design i współgrają z wnętrzami, dlatego świetnie odnajdą się na ścianie w przedpokoju. Wystarczy położyć zaledwie kilka listew, aby dodać całej aranżacji odpowiedniego charakteru. Najbardziej popularnymi elementami sztukaterii są listwy przypodłogowe (cokoły) i gzymsy, które coraz częściej spotyka się w projektach domów i mieszkań.
W ofercie salonów wyposażenia wnętrz znaleźć można elementy dekoracyjne takie jak panele 3D i rozety. Dostępne w niemalże każdym możliwym wzorze geometrycznym i rozmiarze stanowią samodzielne ozdoby lub współgrają z innymi elementami wyposażenia tworząc np. ramy dla telewizora lub tapety. Sztukaterię można malować na dowolne kolory, co pozwala jej wtapiać się w otoczenie w efektowny sposób.
Ściany w przedpokoju narażone są na częste zabrudzenia, kontakt z wodą i ścieranie. Zwykła farba nie sprawdzi się najlepiej. Alternatywą dla niej jest tapeta winylowa i sztukateria. Jeszcze dłuższe użytkowanie udaje się osiągnąć dzięki płytkom ceramicznym. Na pewno przy pomocy odpowiednich pokryć można zaaranżować pomieszczenie modne i wizualnie efektowne, a jednocześnie funkcjonalne i odporne na intensywną eksploatację.