Płytki na problemy z brudnymi ścianami w przedpokoju
Przedpokój to zazwyczaj niewielka powierzchnia z ograniczoną swobodą poruszania się. Nietrudno zatem na tak małej przestrzeni ubrudzić ścianę mokrą kurtką po deszczu czy też błotem spod butów. Aby wnętrze przedpokoju prezentowało się dobrze, konieczne jest zastosowanie płytek ceramicznych. W ten sposób właściciele skutecznie zabezpieczą ściany przed różnego typu nieprzyjemnościami.
Płytki dekoracyjne na ścianie w przedpokoju wydłużają jej żywotność i odkładają w czasie kolejny remont. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale przede wszystkim łatwo usuwa się z nich wszelkie zabrudzenia. Wystarczy przetrzeć je szmatką nasączoną wodą, aby pozbyć się zarówno błota, jak i śladów po flamastrach i kredkach. Płytki występują w wielu wzorach, kolorach i formatach, są praktycznym i dekoracyjnym pokryciem ścian.
[ Dowiedz się - jak urządzić mały wiatrołap ]
Wielkoformatowe płytki dekoracyjne do przedpokoju
Standardowy rozmiar płytki dekoracyjnej na ścianie w przedpokoju - czyli 30x30 cm lub 60x 60 cm coraz częściej zastępują kolekcje wielkoformatowe. Większy format jest łatwiejszy w ułożeniu. Ponadto łatwiej jest stworzyć jednolitą powierzchnię na ścianie, a mniejsza ilość fug ułatwia utrzymanie ich w należytej czystości. Wielkoformatowe płytki dostępne są w wielu modnych imitacjach. Na podłodze przedsionka urządzonego np. szarych odcieniach z białymi dodatkami świetnie odnajdzie się kolekcja marmuropodobna, jak np. Marmoker Statuario Oro, Casalgrande Padana.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem okażą się też dekoracyjne płytki imitujące beton. Mogą być w ciemniejszym lub jaśniejszym odcieniu szarości, a także mieć bardziej lub mniej porowatą strukturę, tak jak np. kolekcja Point Pearl, od polskiej marki Soloss. Świetnie łączą się z czarnymi, metalowymi elementami, np. oprawą lustra czy profilach przy meblach.
Pomocne przy aranżacji eleganckiego przedpokoju będą płytki dekoracyjne w kolorze ciepłego marmuru lub piaskowca. One z kolei bardzo dobrze czują się w towarzystwie złota i chromu. Tutaj dobrze sprawdzi się chociażby kolekcja Porto Rotondo, od Casalgrande Padana. Z tego powodu można je uzupełnić o listwy dekoracyjne do płytek w jednym z tych kolorów. Nie tylko zdobią, ale i zabezpieczają płytki przed uszkodzeniami.
[ Poznaj dekoracyjny grzejnik Vasco! ]
Płytki dekoracyjne w kształcie heksagonu
Płytki dekoracyjne w kształcie plastra miodu są obecnie bardzo modne. Wyróżnia je nietypowy kształt, jednak wpisujący się w trend geometrii we wnętrzach. Heksagonalne płytki ceramiczne mają ogromny potencjał dekoracyjny. Jak je wykorzystać na ścianie w przedpokoju?
- Płytki heksagonalne w jednym kolorze z kontrastową fugą,
- W dwóch kontrastowych kolorach, np. bieli i czerni lub jasnej szarości i butelkowej zieleni,
- W jednym kolorze, ale w kilku odcieniach, osiągając efekt ciekawych przejść pomiędzy kolejnymi płytkami,
- W połączeniu koloru naturalnego drewna z chłodną bielą lub elegancką czernią,
- Tworzące płynne przejście w gładką ścianę pokrytą farbą na górze.
Kwadratowe i prostokątne płytki na ścianę
Aby ściana z wykorzystaniem kwadratowych płytek była bardziej oryginalna, warto układać je we wzór karo. Świetnie prezentują się w połączeniu gładkich, jednolitych wzorów z kolorowymi i bardziej wyrazistymi, np. patchworkiem i lastryko. Dla dodatkowego rozświetlenia wnętrza jedną ścianę można pokryć płytkami ściennymi dekoracyjnymi o lustrzanym, połyskującym wykończeniu.
Kolejna opcja to płytki prostokątne w kształcie cegiełek. Najpopularniejsze są białe, ale dużym zainteresowaniem cieszą się też czarne. Mogą imitować naturalną, czerwoną cegłę, a nawet beton. Występują w kolorowych wariantach – zieleni, granacie czy różu. Układa się je pionowo i poziomo, równo lub z przesunięciem. Można z ich wykorzystaniem stworzyć na ścianie jodełkę.
Płytki ceramiczne na ścianie w przedpokoju nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną. Łatwo się je czyści, więc pozwalają uniknąć trwałych zabrudzeń. Można ułożyć je na wszystkich ścianach lub tylko ich fragmentach, a także tych, które są najbardziej narażone na uszkodzenia i zabrudzenia.