Klasyka, czyli taras pokryty płytkami
Taras to miejsce, które można zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Można pokryć go jednym z najpopularniejszych materiałów, czyli płytkami zewnętrznymi. Występują w różnych kolorach, formatach, mają najróżniejsze faktury, dlatego bardzo łatwo jest wybrać model dopasowany do elewacji czy otoczenia domu. Czym powinny wyróżniać się płytki na taras betonowy?
- Mrozoodpornością - w innym przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, popękają.
- Nienasiąkliwością - im mniejsza nasiąkliwość, tym mniejsza szansa na pękanie powierzchni płytek.
- Wysoką klasą ścieralności (najlepiej 4 lub 5) - dzięki temu płytki będą świetnie wyglądały przez długi czas.
- Niską porowatością - ta cecha chroni płytkę przed wnikaniem wilgoci, co zmniejsza ryzyko pęknięć w czasie mrozu.
- Antypoślizgowością - im większy jest ten parametr, tym większe bezpieczeństwo podczas poruszania się po wykończonym płytkami tarasie, zwłaszcza podczas deszczu czy śniegu.
[ Poznaj płytki tarasowe nowej generacji! ]
Odrobina nowoczesności - taras wentylowany
Taras wentylowany - to nowoczesne i niezwykle estetyczne rozwiązanie. Na czym polega cała idea takiego tarasu? Taras wentylowany buduje się na specjalnie regulowanych podporach, kładąc na nich płyty tarasowe, najlepiej o grubości 2 cm. Dobrze sprawdzi się tutaj np. kolekcja Multiquartz, od Marazzi.
Warto zadbać by podłoże tarasu było suche i stabilne. Dobrze sprawdzi się zarówno beton jak i dobrze ubita ziemia. Budowa tarasu wentylowanego jest bardzo łatwa, można wykonać tę konstrukcję samodzielnie. Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
- Zarówno montaż, jak i demontaż takiego tarasu jest łatwy, zatem można go łatwo zmienić na inna opcję, gdy się znudzi.
- Uszkodzone płyty można pojedynczo wymieniać - bez problemu można ją zdjąć i położyć nową.
- Szczeliny pomiędzy płytami odprowadzają wodę deszczową do gruntu, dzięki czemu woda nie zalega na płytach.
Istotną zaletą tego rozwiązania są koszty. Zbudować taras można samodzielnie, bez pomocy ekipy budowlanej. Podbudowa tarasu również nie wymaga wykonywania specjalistycznego, kosztownego podłoża. Wsporniki można ustawić na wylanym wcześniej betonie albo przygotować około 40 cm warstwę, dobrze ubitego piasku i żwiru.
Przedłużenie ogrodu, czyli sztuczna trawa
Taras może stanowić także przedłużenie ogrodu - wystarczy, że znajdzie się na nim sztuczna trawa. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:
- sztucznej trawy nie trzeba podlewać, nawozić i martwić się, że po sezonie zmarnieje,
- jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, działanie wody i promieni UV,
- montaż tego rodzaju pokrycia jest bajecznie łatwy.
Bez wątpienia intensywnie zielona, miękka sztuczna trawa zapewnia komfort wizualny i użytkowy. W ofercie Grupy Mo znaleźć można sztuczną trawę Olivo, marki Charme Parquet Prestige Grass w oliwkowym odcieniu.
Sztuczną trawę można zastosować nie tylko na tarasie - to także świetna opcja, by stworzyć namiastkę ogrodu na balkonie, nawet w centrum miasta!
Płytki kamieniopodobne na tarasie
Innym, bardzo eleganckim rodzajem wykończenia tarasu są płytki z rysunkiem kamienia. Taki taras wygląda niezwykle estetycznie, a ponadto doskonale komponuje się z ogrodem. W dodatku, kamieniopodobne płyty są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i na działanie warunków atmosferycznych. Najczęściej imitowane są granit i piaskowiec.
[ Nowoczesne budownictwo - inteligentny dom! ]
Deski drewniane - ponadczasowa klasyka
Choć wymagają regularnej konserwacji i nie są tak odporne na czynniki atmosferyczne jak płytki gresowe czy sztuczna trawa nie można odmówić im pięknego wyglądu i elegancji.
Deski drewniane prezentują się na tarasach po prostu bardzo szlachetnie i doskonale współgrają z otoczeniem - ogrodem, roślinnością, drzewami... Stawiając na takie wykończenie trzeba jednak być przygotowanym na systematyczną i czasochłonną pielęgnację całej powierzchni tarasu. W przeciwnym razie deski staną się matowe i stracą swój wyjątkowy wygląd.