Jak działa inteligentny dom?
W nowoczesnym budownictwie dążymy do minimalizowania kosztów eksploatacji i maksymalizowania oszczędności oraz wzrostu komfortu. Takie możliwości stwarzają zaawansowane systemy elektroniczne, dzięki którym możliwa jest automatyzacja niektórych procesów, którymi do niedawna jeszcze mógł zarządzać tylko człowiek. W takim budynku znajdują się urządzenia i sprzęty połączone z czujnikami i automatyką domową. Taka infrastruktura umożliwia nam komunikację z naszym domem. Możemy go zaprogramować zgodnie z naszymi potrzebami, ustalając, o której ma się włączać światło w sypialni czy też kończyć pranie w pralce. Dzięki automatyce dokonamy ustawień, dzięki którym temperatura w pomieszczeniach będzie się zmieniała pod wpływem temperatury na zewnątrz.
Podstawowym elementem całej instalacji jest centrala, która jest odpowiedzialna za sterowanie poszczególnymi sprzętami i zarządzanie nimi. Podłączamy do niej sprzęty oraz smartfon, który jest naszym komunikatorem, umożliwiającym kontakt z całym systemem z dowolnego miejsca na świecie. W ten sposób wieczorem będąc u znajomych, zaświecimy światło w salonie lub też zwiększymy temperaturę w łazience, wracając z pracy do domu. Inteligentny dom można więc zaprogramować dowolnie, zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami, preferencjami i nawykami.
[ Podłogi winylowe szturmem podbijają rynek podłogowy - dowiedz się, dlaczego! ]
Urządzenia, które tworzą inteligentny dom
System inteligentnego domu może tworzyć bardzo dużo różnych urządzeń. Bardzo często podlegają mu monitoring i alarm. Warto wybrać kamery nagrywające po zmroku z możliwością zapisywania danych na wybranym nośniku. Zwróć uwagę na jakość wykonania oraz parametry techniczne, aby obraz był wysokiej jakości, a sama kamera odporna na wilgoć, niskie i wysokie temperatury. Do systemu podłączane są ponadto osłony okienne, bramy garażowe i wjazdowe. Dzięki nim możemy otwierać bramę, dojeżdżając do naszej posesji lub będąc jeszcze w domu. Żaluzje okienne synchronizujemy ze wschodem i zachodem słońca.
Bardzo ważnym obszarem systemu inteligentnego budynku jest oświetlenie. Dotyczy to zarówno światła wewnątrz, jak również na zewnątrz budynku. Ciekawą propozycją zarówno wizualną, jak również funkcjonalną jest oświetlenie ArchLines od SternLight, którym zarządzamy przy pomocy systemu sterowania Casambi. Jest to rodzaj listwy magnetycznej, którą możemy poprowadzić na suficie i ścianie, na której mocujemy reflektory w dowolnym miejscu i ilości. System Casambi pozwala na zarządzanie światłem poprzez ściemnianie, rozjaśnianie, ustawianie scen, regulację bieli i wybór koloru światła. Do sterowania systemem potrzebna jest aplikacja dostępna na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android i iOS. Wśród zewnętrznych opraw, które można podłączyć do systemu zarządzania inteligentnym budynkiem, są oprawy ścienne Vision od Delta Light oraz dekoracyjne podświetlane geometryczne bryły Cubo od Slide. Automatyzacji podlegają ponadto klimatyzacja i ogrzewanie. Umożliwia ona zaprogramowanie temperatury w mieszkaniu w taki sposób, aby zmieniała się wraz z porą dnia i temperaturą na zewnątrz.
Dom zapewniający komfort i bezpieczeństwo
Inteligentne domy cieszą się coraz większym zainteresowaniem, stanowią bardzo ważny obszar współczesnego budownictwa. Jest to związane z potrzebą wzrostu oszczędności energii. Specjaliści znaleźli rozwiązanie dla mniejszego zużycia energii, a nawet zwiększenia samowystarczalności budynków dzięki korzystaniu z alternatywnych źródeł energii. Dzięki aplikacji możemy zweryfikować, które urządzenia zużywają najwięcej energii i tym samym zasługują na większą uwagę. Dostosowanie intensywności światła do naszych potrzeb, a także obniżenie temperatury podczas naszej nieobecności ma wpływ na bardziej racjonalne zarządzanie dostępną energią. Korzystamy z dóbr tylko wtedy, kiedy jest konieczne, z ciepła, kiedy jesteśmy w domu. Automatyzacja budynku ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców. Specjalne czujniki w odpowiednim momencie wykrywają dym lub ulatniający się gaz, informując o tym właściciela za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Mamy pod kontrolą to, co dzieje się wokół budynku podczas naszej nieobecności. Możemy zareagować, zapalając światło, kiedy dostrzeżemy podejrzaną osobę, która obserwuje dom. Decydując się na system zarządzania inteligentnym domem, zyskujemy ponadto komfort i wygodę. Możemy światło przyciemnić, tworząc klimatyczny nastrój, obniżyć temperaturę w sypialni, nie podnosząc się z fotela i włączyć pralkę, będąc w pracy.
[ Brat i siostra w jednym pokoju? Zobacz jak podzielić ich wspólną przestrzeń! ]
Inteligencja to cecha pożądana już nie tylko u człowieka. Od nowoczesnych domów oczekuje się dzisiaj znacznie więcej, niż od tych budowanych kilka i kilkanaście lat temu. Wiemy, że możemy się z nimi komunikować, zarządzać nimi z poziomu aplikacji mobilnej, programować zgodnie z naszymi potrzebami. Dlaczego więc nie skorzystać z tych możliwości.