Lustrzane rozterki
Na szybach bardzo często pojawiają się smugi i możemy obserwować nieestetycznie prezentujący się osad. Trudno jest usunąć te niedoskonałości, obserwując przy tym, że smugi wciąż pozostają. Aby się ich pozbyć, użyj wody i octu w proporcji 1:2 i wetrzyj mieszankę w lustro. A co jeżeli lustra parują? Sprawdzony sposób to pianka do golenia.
Kamień na armaturze łazienkowej
Jest to idealne miejsce do gromadzenia się kamienia. Wynika to z nieustannego kontaktu powierzchni z wodą, jak też zakamarków, jakie się tutaj znajdują. Aby pozbyć się kamienia, możesz skorzystać z mleczka czyszczącego, a w skrajnych przypadkach z octu lub kwasku cytrynowego z wodą. Chcąc ułatwić sobie zadanie, wybieraj armaturę o prostym kształcie, jak np. baterie HushLab.
Higieniczna toaleta
Pozostając w temacie łazienki, nie możemy zapominać o muszli klozetowej. Jest to idealne miejsce do namnażania się bakterii oraz zarazków. Toaletę czyścimy regularnie, korzystając z dostępnych na rynku płynów, kul musujących oraz mleczek. Aby ułatwić sobie to zadanie, zdecyduj się na bezkołnierzową misę, w której nie ma trudno dostępnych miejsc, przez co łatwiej się ją czyści. Są również toalety myjące, będące jednymi z produktów od firmy Geberit. W muszli jest dodatkowy natrysk, który po każdym użyciu pozwala na bezdotykowe umycie muszli w środku.
Czyszczenie kabiny prysznicowej
Kolejne trudności w łazience napotkamy przy kabinie prysznicowej i brodziku. Na kabinie bardzo często pozostają osady oraz zacieki, które możemy, podobnie jak szyby, wyczyścić mieszanką wody z octem. Z grzybami i pleśnią poradzisz sobie bardzo dobrze, korzystając z sody kuchennej i wody utlenionej. Im więcej jest zakamarków, tym większe ryzyko pojawienia się trwałych zabrudzeń i pleśni. Dlatego chcąc temu zapobiec, wybierz kabinę bez brodzika. Dobrym rozwiązaniem jest też stała kabina, bez przesuwnych drzwi.
Zaschnięty tłuszcz na kuchence
Przyda Ci się na pewno skuteczny pogromca tłuszczu, który w kuchni jest wszechobecny. Szczególnie uciążliwy staje się, kiedy zasycha, ponieważ nie usuwamy go od razu po gotowaniu. Do czyszczenia kuchenek przeznaczone są specjalne, odtłuszczające preparaty, jednak domowe sposoby w wielu sytuacjach okazują się zdecydowanie skuteczniejsze. Zabrudzoną powierzchnię pokryj octem i pozostaw na kilkanaście minut, po czy usuń go wodą. Jeżeli brud jest wyjątkowo uciążliwy, możesz przyrządzić „środek czystości” z octu i sody oczyszczonej. Korzystając z niego, zachowaj ostrożność, aby nie porysować powierzchni kuchenki.
Nie na widoku
Kiedy projektujemy i aranżujemy wnętrze, wydaje nam się, że szafek mamy aż za dużo. Potem okazuje się, że zdecydowanie ich brakuje i częściowo rzeczy osobiste muszą być na widoku. Gromadzi się na nich wtedy kurz i brud. Problem ten dotyczy przede wszystkim łazienki. Zamiast wolnostojącej umywalki, wybierz opcję z szafką. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się też szafki z lustrami zamiast klasycznego lustra nad umywalką. Oczywiście przyda się jeszcze dodatkowa półka, wyższa zajmuje mniej miejsca. Im więcej rzeczy schowasz, tym łatwiej będzie Ci zachować porządek i czystość.
Nie tak łatwo jest być perfekcyjną panią domu, szczególnie jeżeli mieszkanie nie zostało przystosowane odpowiednio do naszych potrzeb. Są w nim powierzchnie, z których trudno usunąć zabrudzenia, zakamarki, gdzie gromadzi się kurz i pleśń, a także pomieszczenia, w których brakuje miejsca do przechowywania. Może to dobry moment na zmiany, aby stać się jeszcze bardziej perfekcyjną panią domu?