Jak urządzić wąską kuchnię, by była funkcjonalna?
Każda kuchnia powinna być funkcjonalna. Urządzając to wnętrze warto mieć na uwadze modowe tendencje i trendy, ale przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem i w aranżacji wąskiej kuchni postawić przede wszystkim na funkcjonalność. Jak to osiągnąć?
- Kluczem do sukcesu jest dobre rozplanowanie przestrzeni - zanim zdecydujesz się wstawić do kuchni stół, oblicz, ile potrzebujesz szafek. Śniadanie możesz zjeść w salonie, ale sprzętów AGD i talerzy w nim nie postawisz.
- Zadbaj o odpowiednią ilość szafek - im więcej rzeczy w nich pochowasz, tym lepiej. Porozstawiane na blacie przyprawy, akcesoria do gotowania czy inne drobiazgi utrudniają funkcjonowanie i sprzątanie, a przy okazji sprawiają wrażenie bałaganu.
- Zrezygnuj z drzwi otwieranych skrzydłowo i postaw na drzwi przesuwne. To proste rozwiązanie, które naprawdę dużo zmienia! Jeśli twój układ kuchni jest w kształcie litery U, otwieranie drzwi skrzydłowych na całą szerokość będzie w wąskiej kuchni praktycznie niemożliwe.
- Jeśli chcesz w kuchni zmieścić stół, wybierz model prostokątny zamiast kwadratowego czy okrągłego. Jeszcze lepszą opcją jest stół ze składanym blatem, który możesz opuścić, gdy będziesz sprzątać czy gotować. Jeśli chcesz uzyskać wrażenie przestrzeni, zamontuj przy ścianie sam blat (bez nóg). Choć rodzinne śniadania przy dużym kuchennym stole są bardzo miłe, na dłuższą metę to rozwiązanie jest po prostu niepraktyczne. Wspólne śniadania i kolacje przenieś do salonu!
[ Poeksperymentuj z czernią w kuchni! - Poznaj moc czarnych wnętrz! ]
Jak optycznie powiększyć wąską kuchnię?
Kuchnia w bloku bywa naprawdę problematyczna - najczęściej jest albo zbyt mała, zbyt oddalona od salonu albo za wąska i nieustawna. W wielu przypadkach remont nie wchodzi w grę. Jednak nawet na takie problemy istnieją rozwiązania! Co zrobić, by mała kuchnia wydawała się optycznie większa?
- Kluczową zasadą jest utrzymanie wnętrza w jasnych odcieniach. Na ścianach dobrze sprawdzą się gładkie płytki w beżu, jak np. kolekcja B-Stone Ceniza od marki Saloni. Kolejnym jasnym i optycznie powiększającym odcieniem jest szarość. Hiszpańska kolekcja Overland Pearl, od Cifre sprawdzi się w tym przypadku doskonale. Jej matowe wykończenie potęguje efekt kamienia naturalnego.
- Ważne, aby ciemne kolory występowały raczej jako detale. Granatowe, czarne czy ciemnozielone meble kuchenne spowodują, że pomieszczenie wyda się jeszcze węższe niż w rzeczywistości.
- Unikaj zabudowy od podłogi do sufitu. Bardzo ograniczysz w ten sposób przestrzeń i "wydłużysz" kuchnię jeszcze bardziej.
- Zabudowa kuchenna powinna zawierać nie tylko szafki zamykane, ale także otwarte półki. Nadadzą wnętrzu głębi!
- Wprowadź do kuchni szklane powierzchnie - świetnie sprawdzą się przeszklone fronty. Nadadzą pomieszczeniu lekkości i głębi.
- Jeśli chcesz zabudować szafkami dwie ściany i stworzyć układ w kształcie litery L, całkowicie zabuduj krótszą ścianę, a na dłuższej zostaw część w ogóle nie zabudowaną. Jeśli twoja kuchnia jest mała i musisz wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, nad dolnymi szafkami umieść otwarte półki. Będzie lekko!
Wąska kuchnia w bloku - jakich błędów nie popełnić?
Urządzając małą kuchnię pamiętaj, by podejść do tego pomieszczenia z rozsądkiem. Choć pewnie kuszą cię znalezione w internecie inspiracje, pamiętaj, że nie wszystko da się przenieść do twojego wnętrza. Opracuj więc dobry projekt, uwzględniający wszystkie twoje potrzeby oraz możliwości wnętrza. Jakich błędów nie popełnić podczas aranżacji wąskiej kuchni?
- Nawet, jeśli kusi cię elegancka, czarna kuchnia albo spodobała ci się granatowa kuchnia z drewnem - rozważ ten pomysł raz jeszcze. Małe, wąskie kuchnie zaaranżowane w ciemnych barwach wydają się być wręcz mikroskopijne.
- Nie zagracaj kuchni zbędnymi sprzętami AGD. Kuchenka mikrofalowa, blender kielichowy, maszyna do pieczenia chleba, gofrownica - jeśli nie używasz wszystkiego regularnie, a chleb pieczesz na święta, po prostu te urządzenia schowaj. Wystawione na blacie zabierają i tak niewielką przestrzeń.
- Nie myśl, że "jakoś to będzie" i zestaw przypraw, słoiki z makaronami i 2 komplety kieliszków do wina "gdzieś" się zmieszczą. Realnie podejdź do zaplanowania ilości szafek - inaczej zostaniesz z masą rzeczy, które nigdzie nie mają swojego stałego miejsca i robią ci bałagan.
[ Salon z aneksem kuchennym - sprawdź jak urządzić! ]
Mała i wąska kuchnia otwarta na salon
Małe kuchnie w bloku to niestety często standard. Oprócz trików powiększających przestrzeń optycznie, można spróbować bardziej radykalnego rozwiązania: otwarcia kuchni na salon. Powstanie wówczas przestronna, nowoczesna kuchnia, która straci swój mały rozmiar i stanie się znacznie bardziej ustawna. Jeśli tylko taka opcja jest możliwa ze względu na projekt mieszkania, warto ją rozważyć.
Przyrządzanie posiłków w małej, wąskiej kuchni potrafi pozbawić przyjemności nawet prawdziwych pasjonatów gotowania. Mała, kwadratowa kuchnia w bloku z oknem jest lepsza niż wąski wagonik, w którym człowiek ledwo obraca się wokół własnej osi. Jak sobie poradzić z tak nieustawnym pomieszczeniem, w którym przecież codziennie spędza się sporo czasu? Otwarcie jej na salon i zyskanie sporej przestrzeni wspólnej to rozwiązanie niemal idealne. Nie w każdym bloku jest to jednak możliwe. Alternatywą są inne rozwiązania - choćby niezbyt masywna zabudowa kuchenna i "wyprowadzenie" stołu do salonu.