Sypialnia na poddaszu - jak optycznie powiększyć przestrzeń?
Niski sufit i skosy sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Ciemne kolory jeszcze bardziej je pomniejszą, dlatego na poddasze lepiej wybrać jasne barwy. Świetnie sprawdzają się ponadczasowe beże, brązy i szarości. W kobiecej sypialni pojawić się mogą pastelowe odcienie różu, zieleni i niebieskiego. Doskonałym wyborem na dekorację ściany będzie tapeta Palena. Niesamowicie trwała, winylowa od marki Vescom w jasnym odcieniu z modnym wzorem w jodełkę. Powiększy optycznie przestrzeń, dodatkowo ocieplając i wyciszając odgłosy wewnątrz pomieszczenia.
Jeśli właściciele chcą stworzyć wnętrze z pazurem, mogą wybrać jedną z fototapet z oferty polskiej marki Wonderwall. Aby wnętrze nabrało charakteru, można pokryć je fototapeta o wyrazistym wzorze – np. kolekcja Mysteria z bogato zdobionym kwiatowym printem.
[ Winyl nie tylko na podłogę - Poznaj zalety winylowych oklein ściennych! ]
Skosy jako atut sypialni na poddaszu
Aby sypialnia na poddaszu była funkcjonalna, musi być dobrze zaplanowana, już na samym etapie projektowania. W projekcie należy „ustawić ”meble tak, aby maksymalnie wykorzystać wszystkie zakamarki pomieszczenia. Jeżeli skosy nie są duże, to pod nimi można ustawić łóżko lub niską szafę. W przypadku większych skosów lepiej sprawdzą się szafki na wymiar jako dodatkowe miejsce do przechowywania.
Kształt pomieszczenia na poddaszu nie jest standardowy, dlatego zamiast gotowych mebli można postawić na meble na wymiar. Dzięki temu powstanie m.in. szafa idealnie dopasowana do skosów, nie tylko praktyczna, ale również efektownie się prezentująca.
Skosy mogą stanowić utrudnienie również w kwestii oświetlenia. Szczególnie duże skosy uniemożliwiają montaż wielu opraw oświetleniowych i przeszkadzają w odpowiednim doświetleniu całego pomieszczenia. Rozwiązaniem problemu jest oświetlenie ArchLines od polskiej marki SternLight – listwy magnetyczne, które montujemy na ścianach i suficie. Jednym z elementów składowych tego rodzaju oświetlenia jest oprawa magnetyczna DOTS. Oprawy można dowolnie przesuwać, usuwać lub dokładać w zależności od potrzeb. Całość ma minimalistyczny charakter i jednocześnie nawiązuje do industrialnego stylu. Co więcej listy magnetyczne SternLight można montować pod sufitem i przeciągać je na powierzchnię pionowej ściany.
Podłoga na poddaszu w sypialni - jaką wybrać?
W pomieszczeniu zaaranżowanym na poddaszu, podłoga jest jednym z tych elementów wyposażenia wnętrza, które wymienia się równie rzadko co meble wolnostojące. Chcąc stworzyć na poddaszu przytulny i ciepły klimat, przy stosunkowym niskim nakładzie finansowym warto zdecydować się na podłogę winylową ułożoną w modną jodełkę np. kolekcja Real Persia od L'Antci Colonial. Podłogę winylową wyróżnia wytrzymałość, antypoślizgowość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzi się na poddaszu, nie tracąc koloru przez długie lata, zachowując przy tym pierwotną strukturę.
Dzięki innowacyjnym technologiom możliwe jest odwzorowanie prawie każdego rysunku drewna. A to wszystko dzięki technologii EIR, która zapewnia wygląd drewnianej podłogi ze wszystkimi jej cechami. Dodatkowym atutem są właściwości akustyczne paneli winylowych. Na poddaszu ma to duże znaczenie, ponieważ dźwięki zostają wyciszone i nie przedostają się na niższe piętro. Dzięki temu możemy też cieszyć się upragnionym spokojem w sypialni.
[ Styl kawaii - czyli jak stworzyć urocze wnętrza? ]
Odpowiednie oświetlenie sypialni i niezawodna wentylacja na poddaszu
Poddasze przy zastosowaniu dużych okien może być miejscem bardzo słonecznym i dobrze oświetlonym naturalnym światłem. Dzięki temu nie tylko oszczędza się energię, ale również stwarza bardzo dobre warunki do odpoczynku i relaksu. Dlatego, jeżeli to możliwe, inwestorzy powinni rozważyć montaż dużych okien na poddaszu. Warto tylko pamiętać, aby miały one niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu latem łatwiej będzie o niższą temperaturę w pomieszczeniu, a zimą chłód nie będzie przedostawał się do wnętrza. Dobrym wyborem będą również rolety zewnętrzne.
Częstym problemem pomieszczeń znajdujących się na poddaszu jest niedostateczna wymiana powietrza. Zanieczyszczenia nie są sprawnie usuwane, a świeże powietrze nie ma odpowiednich warunków, aby wypełniać pomieszczenie. Na dobry sen wpływa wiele czynników, w tym również jakość powietrza w pokoju.
Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Na poddaszu montuje się rekuperator odpowiadający za kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego oraz usuwanego z pomieszczenia. Jednocześnie możliwe jest odzyskanie ciepła z nagrzanego powietrza. To ekonomiczne rozwiązanie i alternatywa dla mniej skutecznej wentylacji grawitacyjnej.
Sypialnia na poddaszu niezaprzeczalnie ma swój niepowtarzalny klimat. Jej aranżacja wcale nie musi kojarzyć się z przeszkodami i ograniczeniami. Aranżując sypialnię na poddaszu dobrze jest postawić na:
- jasne kolory i ciekawe wzory fototapet,
- zaplanować przestrzeń z wykorzystaniem mebli na wymiar,
- zadbać o odpowiednią wentylację,
- całość uzupełnić dodatkami w mocniejszych tonacjach kolorystycznych.
[Sprawdź również: Modne kolory ścian]