Salon w stylu glamour
Styl glamour kojarzy się z luksusem, blichtrem i przepychem. Mieszkanie w stylu glamour z pewnością robi wrażenie, a odpoczynek w tak zaaranżowanym salonie jest iście królewski. Czego nie może zabraknąć w takim wnętrzu? Kluczowe kolory to srebro i złoto, a także szmaragdowa zieleń i fiolet. Bazą zwykle są jasne beże, szarości oraz biel.
Centralnym punktem salonu glamour jest zwykle duży stół jadalny z eleganckimi, nieco pałacowymi krzesłami. Jak umeblować salon glamour? Bardzo charakterystycznym dla tej estetyki meblem jest pikowana sofa chesterfield - towarzystwem może być dla niej stolik kawowy ze szklanym albo marmurowym blatem.
W tym eleganckim wnętrzu nie może zabraknąć dekoracji: kryształowego żyrandola, wazonów ze świeżymi kwiatami, lustra na ścianie czy obrazy w pięknych, bogato zdobionych ramach. W salon urządzony w stylu glamour świetnie komponuje się też ozdobna sztukateria. Listwy sufitowy, rozety oraz elementy przypodłogowe znakomicie otulają przestrzeń salonu.
[ Wybierz idealną lampę do salonu i jadalni ]
Salon eklektyczny
Projekt salonu eklektycznego to spore wyzwanie, gdyż styl ten jest bardzo wyrazisty i odważny. Bywa nazywany czasem "kontrolowanym chaosem". W takim salonie łączą się ze sobą różne estetyki: może to na przykład być angielska klasyka z retro sznytem albo industrialna surowość z oryginalnością stylu kolonialnego. Jest tutaj miejsce na łączenie różnych wzorów i kolorów, rozmaitych mebli i dekoracji.
Aranżacja salonu eklektycznego musi być dobrze przemyślana - w przeciwnym razie wyjdzie z tego bałagan i przesyt. Warto wybrać motyw przewodni, który będzie we wnętrzu dominował. Dzięki temu łatwiej będzie się powstrzymać od zmiksowania w tym pomieszczeniu zbyt wielu stylistyk.
[ Sprawdź - jak oświetlić sufit podwieszany? ]
Salon w stylu skandynawskim
Styl skandynawski od kilku ładnych lat króluje we wnętrzach. I nie ma w tym nic dziwnego - salon w stylu skandynawskim to miejsce, w którym z chęcią się odpoczywa. Jak osiągnąć efekt przytulności inspirowanej krajami Skandynawii w nowoczesnym salonie?
- Postaw na jasną, stonowana bazę kolorystyczną i dodaj do niej akcent szarości, błękitu albo granatu.
- Wykorzystuj naturalne materiały: drewniane meble, bawełniane obicie kanapy, papierowy klosz do lampy, wełnianą narzutę.
- Ociepl pokój narzutami, kocami i poduszkami - dzięki temu uzyskasz charakterystyczną dla tego stylu przytulność.
- Nie zapominaj o oświetleniu - aranżując salon zadbaj o kilka źródeł światła, na przykład główną lampę, dwa kinkiety ścienne, np. kolekcja Halo, SternLight i lampę stojącą.
Salon w stylu japandi
Styl japandi pojawił się w trendach wnętrzarskich stosunkowo niedawno, a już zyskał mnóstwo zwolenników. Jest połączeniem japońskiej prostoty ze skandynawską przytulnością. Brzmi jak przepis na salon idealny! Czym charakteryzuje się wystrój salonu w stylu japandi?
- Kolorystyką, która obraca się wokół neutralnych barw i kolorów ziemi.
- Naturalnymi materiałami: lnem, bawełną, bambusem, drewnem.
- Niskimi meblami o prostych formach. Centralnym punktem salonu jest wygodna, duża kanapa i niski stolik kawowy.
- Przedmiotami dobrej jakości - Japończycy cenią sobie przedmioty wykonane starannie, które są długowieczne. Zainwestuj więc w lepszą jakość, ale mniejszą ilość rzeczy.
- Niewielką ilością dekoracji. Elementy dekoracyjne są tutaj bardzo ograniczone i poza walorami estetycznymi, powinny spełniać również jakąś funkcję.
W przypadku minimalistycznych stylów, takich jak japandi, bardzo ważny jest metraż salonu. Im większa jest przestrzeń, tym wyraźniej zarysowują się założenia stylu. Najlepiej taka aranżacja sprawdzi się w przestronnym salonie, choć w mniejszej przestrzeni też można spróbować oddać specyfikę filozofii japandi.
Salon w stylu Hampton
Estetyką, która idealnie nadaje się do aranżacji salonu wygodnego i stylowego jest styl Hampton. Pochodzi on od nowojorskich bogaczy, którzy w miejscowości Hampton, na Long Island mieli swoje letnie wille, w których spędzali wakacyjne miesiące. Styl ten cechuje się połączeniem drogich, wysokojakościowych mebli z akcentami marynistycznymi. Jak zrobić aranżację salonu w tym stylu?
- Głównym elementem powinny być jasne meble, najlepiej wykonane z drewna. Mogą być białe albo pozostawione w naturalnej barwie. Centralny punkt salonu stanowi strefa wypoczynkowa, składająca się z wygodnej, miękkiej sofy i foteli (jeśli masz wystarczająco duży salon).
- Kolorystyka salonu powinna być jasna, z akcentami błękitu i granatu.
- Wykorzystane do urządzania salonu materiału muszą być naturalne. Idealny będzie len, bawełna, drewno, rattan.
- Elementy dekoracyjne, których nie może tu zabraknąć to wszelkie nawiązania do stylu marynarskiego. Nie mogą być jednak zbyt dosłowne, by nie otrzeć się o kicz. Świetnie sprawdzą się poduszki w paski, biały ścienny zegar, duża muszla na komodzie.
Urządzenie stylowego, a zarazem przytulnego i praktycznego salonu to proces niełatwy - trzeba bowiem połączyć na jednej przestrzeni funkcjonalność z designem, a dodatkowo wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Inspiracją mogą być najciekawsze style wnętrzarskie, w których śmiało można szukać pomysłów na piękne aranżacje salonu!