Magia czerwonego dywanu
Aby lepiej zrozumieć styl glamour, trzeba wiedzieć, jak i dlaczego powstał. Do jego narodzin przyczynił się amerykański przemysł filmowy. Lata 30. to początek Złotej Ery Holywood, które zyskało wtedy przydomek „fabryki snów”. Społeczeństwo, zmęczone wojną i Wielkim Kryzysem, potrzebowało odrealnienia, pięknych historii, które pozwolą im zapomnieć o problemach. Występujący w filmach aktorzy stali się nagle wielkimi gwiazdami, bogami masowej wyobraźni. Obwieszone złotem, elegancko ubrane gwiazdy wysiadały z limuzyn prosto na czerwony dywan, a na ich cześć wiwatowały tłumy. Przepych, bogactwo, elegancja, bajkowość – wkrótce te cechy zaczęły być obecne nie tylko w modzie, ale również w wystroju wnętrz.
Mieszkając z Marylin, czyli mieszkanie w stylu glamour
Urządzając mieszkanie w stylu glamour, warto poszukać inspiracji w starych hollywoodzkich filmach. Domy, w których mieszkają postacie grane przez Jean Harlow, Marlene Dietrich czy Marylin Monroe, są do siebie bardzo podobne. Z sufitu zwisają kryształowe żyrandole. W przestronnym salonie na białym, długowłosym dywanie stoi niska sofa typu Chesterfield. Obok niej stoi kawowy stolik z okrągłym szklanym blatem i złotymi wykończeniami. Mahoniowe krzesła obite są miękkim pluszem. Na stole postawiono kryształowy wazon ze świeżymi kwiatami i kieliszki do szampana. Pod ścianą znajduje się biała toaletka na ozdobnych nóżkach, na której stoją czarno-białe fotografie. Na ścianach wiszą lustra i obrazy w dekoracyjnych, złoconych ramach. Dodatkowym źródłem świata są białe świece.
Dom w stylu glamour — elgancja pełna luksusu
Elegancki, olśniewający, pełen luksusu – taki jest właśnie styl glamour we wnętrzach. Styl glamour stawia na blask, które dają srebro, złoto, miedź, szkło. Odbijają światło, jednocześnie sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe. Podobną iluzję optyczną dają też lustra, dlatego w stylu glamour często wybierane są meble o lustrzanych powierzchniach. Ciekawym rozwiązaniem jest lustro Vasto Black od marki HushLab. W oświetleniu najczęściej wykorzystuje się żyrandole, ale też lampy o finezyjnym kształcie tak jak biały kinkiet Thiny Snake od marki Chors i świece. Tkaniny – ciężkie zasłony, obrusy, dywany, obicia mebli – są z najwyższej jakości materiałów: atłasu, aksamitu, weluru, jedwabiu, satyny, futra. To sprawia, że wnętrze jest eleganckie, a jednocześnie pełne tajemnicy, zmysłowości. Gość, przekraczając progi domu, przenosi się do magicznej, pełnej przepychu krainy.
Kolory i kontrasty mieszkania w stylu glamour
W mieszkaniu w stylu glamour można połączyć meble i dodatki z różnych epok. W inspirowanych nim pomieszczeniach znajdziemy zarówno antyki, jak i meble o nowoczesnym wzornictwie. Najważniejszy jest efekt, którym ma być szyk i splendor. Glamour to jednak bardzo wymagający styl – łatwo przekroczyć w nim granicę między przepychem a kiczem. Wybierając złote dodatki i bogato zdobione meble, warto zadbać o jasną, stonowaną oprawę – białe ściany, puchaty dywan w odcieniach szarości lub beżu. Pastele nie mogą jednak dominować, bo glamour lubi mocne, wyraziste, nieoczywiste kolory. Nie muszą być krzykliwe, powinny jednak kojarzyć się z przepychem. Do najczęściej wybieranych należą bordo, purpura, róż, granat, czerń i złoto.
We wnętrzach w stylu glamour świetnie odnajdą się osoby, ceniące luksus, oryginalność i ekstrawagancję, znudzone minimalizmem. Ci, którzy boją się efektu przesady, powinni pomyśleć o ograniczeniu się do samych dodatków lub połączeniu ich z elementami innego stylu, np. retro.