Funkcjonalne i modne lampy do salonu
Salon to miejsce służące przede wszystkim do relaksu. W mieszkaniach o większym metrażu zwykle pokój dzienny jest podzielony na kilka stref:
- ze stolikiem kawowym i kanapą (czasem z telewizorem),
- jadalnianą (jeśli nie ma oddzielnej jadalni),
- kącik do czytania/drzemania (często z wygodnym fotelem).
Stref tych nie oddziela się ich żadnymi mechanicznymi barierami, a umownie rozdziela je właśnie oświetlenie. Jakie punkty świetlne powinny się znaleźć w salonie?
- Centralnie umieszczona lampa wisząca, np. Willy 60, od Panzeri stanowiąca główne źródło światła. Choć nowoczesne lampy do salonu mają dość spore gabaryty, to stanowczo za mało, by oświetlić całe pomieszczenie.
- Kinkiety, np. Halo, SternLight, stanowiące oświetlenie dodatkowe o mniejszym natężeniu, rozmieszczone na ścianach salonu.
- Lampa podłogowa, stojąca w strefie z fotelem i tworząca raczej nastrój niż będąca źródłem światła. Idealnym modelem do takiego kącika jest nowoczesna lampa z funkcją ściemniania, która odpowiednio ustawiona może dawać jedynie subtelne, przygaszone światło.
- Nieduża lampa sufitowa (na przykład na długim kablu, tj. Reel Z NW TRIAC, Chors), oświetlająca stolik kawowy albo odgrywająca głównie rolę dekoracyjną.
Choć może wydawać się, że to całkiem sporo źródeł światła jak na jedno pomieszczenie, warto pamiętać, że każde z nich pełni inną funkcję. Instalacja 4 czy 5 lamp nie oznacza, że muszą być one zapalone jednocześnie. Lampa wisząca może być zapalona w czasie oglądania telewizji czy spożywania posiłku, natomiast gdy chcesz zrelaksować się wieczorem przy książce wystarczy, że włączysz kinkiet albo lampę podłogową. Niektóre lampy stanowią wyłącznie oświetlenie dekoracyjne do salonu i instalowane są przede wszystkim, by podkreślić jego charakter.
Jak odpowiednio oświetlić jadalnię?
Kluczowym punktem jadalni jest strefa ze stołem - to wokół niego skupia się kilka razy dziennie życie rodzinne. Z tego powodu, właśnie ta część jadalni powinna być najlepiej oświetlona. Do niedużej jadalni, ze stołem o niewielkich wymiarach (np. okrągłym) wystarczy jedna nowoczesna lampa sufitowa, która dobrze doświetli ten centralny punkt. W przypadku dużego, prostokątnego stołu lepszym rozwiązaniem będą dwie, a nawet trzy lampy wiszące, które równomiernie go oświetlą.
Jeśli jadalnia jest bardzo przestronna i poza stołem znajdują się w niej jeszcze inne elementy wyposażenia, warto zadbać o dodatkowe światło, np. w postaci kinkietów zamontowanych na ścianach.
[ Przeczytaj także - dekoracyjne lustra do salonu! ]
Nowoczesne oświetlenie, czyli jakie?
Obecnie pojęcie nowoczesnego oświetlenia w salonie i jadalni nie odnosi się tylko do modernistycznego designu lamp. Nowoczesność oznacza także wykorzystanie technologii, dzięki którym wspiera się ekologię i pomaga w ekonomicznym podejściu do utrzymania domu. Jedną z kluczowych technologii, na które warto zwrócić uwagę wybierając lampy do jadalni czy salonu są żarówki led. Dlaczego warto zmienić klasyczne świetlówki na ledy? Powodów jest kilka:
- energooszczędność - ledy zużywają nawet o 85% mniej energii niż zwykłe żarówki,
- trwałość - ledów nie trzeba wymieniać nawet przez kilka lat,
- funkcjonalność - ledy świecą jasno i nie potrzebują czasu, by się rozpalić.
[ Jodełka z paneli winylowych - Co warto o niej wiedzieć? ]
Wystrój salonu i jadalni a lampy - jak je dobrać?
Oświetlenie warto zaplanować już na etapie projektowania domu, ponieważ to ono ostatecznie nada każdemu z pomieszczeń charakter. Jakie oświetlenie dobrać do poszczególnych aranżacji salonu?
- Styl glamour - w tej luksusowej estetyce odnajdą się duże żyrandole, lampy wiszące w kolorach złota i srebra, bogato zdobione kinkiety. To styl, który lubi przepych - lampy dekoracyjne do salonu glamour powinny to odzwierciedlać!
- Styl industrialny - lampy wykonane z czarnego metalu oraz szkła, a bardzo charakterystycznymi formami są żarówki wiszące jedynie na kablu i typowe "fabryczne" klosze.
- Styl nowoczesny - najczęściej takie wnętrza są dosyć proste i minimalistyczne, zatem lampy powinny także być spójne z tą prostotą i mieć geometryczne, niezbyt dekoracyjne formy. Dobrym wyborem są chromowane ringi albo lampy kule z czarną oprawą.
- Styl rustykalny - to przytulny, nieco swojski styl, inspirowany wiejskimi domami. Lampy wiszące, które doskonale będą pasowały do takiego salonu powinny mieć klosze w stylu vintage, bardzo urokliwe, wręcz trochę babcine.
- Styl skandynawski - ta estetyka uwielbia prostotę, ale i przytulność. Idealnym oświetleniem do salonu będą plecione żyrandole z wikliny, papierowe klosze, a także wszelkie minimalistyczne lampy wiszące z czarnymi albo białymi oprawami.
Lampy do salonu i jadalni pełnią kluczową rolę dekoracyjną, ale i funkcjonalną w obu pomieszczeniach. Sprawiają, że zarówno salon jak i jadalnia stają się przytulne i zapraszają do odpoczynku albo przeciwnie - jest miejscem, w którym niełatwo jest się zrelaksować. To od ilości i jakości światła zależy samopoczucie domowników - warto pamiętać o tym, projektując oświetlenie.