Historia sztukaterii
W architekturze sztukateria stosowana była od czasów starożytnej Grecji. Rzymianie z kolei upowszechnili tradycję dekorowanie domów, grobowców i budynków publicznych, a jednym z symbolicznych przykładów zastosowania sztukaterii w tamtych czasach są bogato zdobione łaźnie w Willi Hadriana. W gotyku stosowana była głównie w kościołach i kaplicach zdobiła zarówno wnętrza - dekorując sklepienia i portale sakralnymi wzorami, jak i zewnętrzne ściany budynków, z naciskiem na fantazyjne gzymsy i kolumny.
Jej rozkwit we wnętrzach domów prywatnych przypadł na okres renesansu i baroku. Charakterystyczna dla pałaców i arystokratycznych salonów sztukateria, nierzadko dla podkreślenia przepychu malowana na kolor złoty, zdobiła sufity i elementy wyposażenia wnętrz takie jak np. lustra. Dekoracje te wprowadzały do domów elegancję i luksus i przybierały fantazyjne kształty. Dominowały motywy florystyczne i figurki aniołków wzorowanych na greckim Erosie. A z czego wykonana jest sztukateria? Wytwarzana jest z lekkiego stiuku (zaprawa wapienno-gipsowa), który z powodzeniem imitował kamień, a co za tym idzie drogie i ciężkie rzeźby.
[Zachwyć się paryską elegancją! Poznaj styl francuski we wnętrzach! ]
Czym jest sztukateria dzisiaj
Dziś sztukateria przeżywa renesans, choć w zdecydowanie bardziej stonowanej i gustownej formie. Architekci z powodzeniem stosują sztukateryjne zdobienie ścian we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym, sięgając po eleganckie motywy z przeszłości. Styl nowojorski również charakteryzuje ściana udekorowana sztukaterią. Eleganckie apartamenty w nowojorskich kamienicach cechują wysokie sufity i wyrafinowane zdobienia.
Jednak dzisiejsza sztukateria daje nam dużo więcej możliwości aranżacji przestrzeni i nie jest równoznaczna ze stylizowaniem wnętrz na historyczne. Współczesne wzory listew i dekoracji 3D odzwierciedlają nowoczesny design i współgrają z wnętrzami w niemalże każdym stylu.
[ Dowiedz się jak urządzić wnętrze ze sztukaterią! ]
Sztukateria to nie tylko listwy
Najbardziej popularnymi elementami sztukaterii są listwy przypodłogowe (cokoły), sufitowe (gzymsy) i ścienne (zwane fryzami). Należy pamiętać, ze sztukateria to dużo więcej niż listwy. W ofercie salonów wyposażenia wnętrz znaleźć można elementy dekoracyjne takie jak panele 3D i rozety. Dostępne w niemalże każdym wzorze i rozmiarze stanowią samodzielne ozdoby. Jednocześnie świetnie współgrają z innymi elementami wyposażenia, tworząc np. ramy dla telewizora lub tapety. Elementy dekoracyjne można malować na dowolne kolory, co pozwala jej wtapiać się w otoczenie w efektowny sposób.
Dekoracyjna sztukateria– zalety
Niewątpliwie największą zaletą sztukaterii jest aspekt dekoracyjny. Zastosowanie zaledwie kilku elementów potrafi w ciekawy sposób zmienić i wypełnić gołe wnętrze nadając mu charakteru. Sztukateria na ścianie w salonie niewątpliwie doda jej ponadczasowego szyku. Za zastosowaniem jej w projekcie wnętrz przemawia również relatywnie niewielki koszt i łatwość montażu. Pozwala ona też zakryć nierówności ścian oraz innych mankamentów, których farba nie przykryje. A zatem jeśli zależy nam na uszlachetnieniu i/lub uatrakcyjnieniu wnętrz rozsądnym kosztem i wysiłkiem, sztukateria jest idealnym rozwiązaniem!