Francuski styl kiedyś i dziś
Jego początków należy doszukiwać się w XVII, za życia i panowania króla Ludwika XIV. Był to człowiek, który uwielbiał sztukę, otaczał się przedmiotami wyjątkowymi, zachwycał się dziełami tworzonymi w ówczesnych czasach, a także znacznie wcześniej. Wtedy to też powstał Wersal, charakteryzujący się pałacowym wnętrzem odegrał niezwykle ważną rolę w rozwoju stylu francuskiego. Z pewnością nie brakuje mu bogactwa i przepychu, które zrównoważone są lekkimi i stonowanymi kolorami, dla zachowania harmonii. We wnętrzu pojawiły się różnorodne tkaniny i dodatki, które są inspiracją do tych wybieranych do współczesnych francuskich wnętrz.
Nie należy jednak stylu francuskiego utożsamiać jedynie z wersalskim przepychem i luksusem. Wystarczy zajrzeć do jednej z paryskich kawiarenek lub też domu w lawendowej Prowansji, aby przekonać się, że Francja jest niezwykle różnorodna. W tych wnętrzach nie odnajdziemy bogactwa, a raczej mnóstwo ciepła. Tutaj po prostu czuć rodzinną atmosferę.
Francja i jej różne oblicza
Francuski styl ze względu na swoją różnorodność do gustu przypadnie każdemu. Jeżeli lubisz bogate dekoracje i jednocześnie nie stronisz od romantycznego klimatu w mieszkaniu, to na pewno dobrze poczujesz się wśród paryskiej elegancji i szyku. Jak Paryż, to koniecznie blask, a więc zdecyduj się na kryształowe żyrandole i szklane dodatki. Idealnie pasować będą duże lustra w złotych ramach, które nadadzą wnętrzu przestronności i optycznie powiększą mniejsze pomieszczenia. Stylizowane meble w kolorze białym skontrastuj z purpurowymi zasłonami. Na ścianach może pojawić się szary kamień lub fototapeta o kwiecistym wzorze.
Jesteś typowo romantyczną duszą, a Twój świat maluje się w pastelowych barwach? Niezwykle kobiece wnętrza mają swoje korzenie w pachnącej lawendą Prowansji. To we wnętrzach inspirowanych słonecznymi, fioletowymi łąkami, powinny pojawić się kolory natury. Szukaj barw w pastelowej palecie. Uzupełnij je o podłogę imitującą drewno, co jeszcze mocniej zaakcentuje ciepły i przytulny klimat wnętrza. Na parapetach koniecznie muszą pojawić się doniczki ze świeżymi ziołami i innymi zielonymi roślinami. Jako dekoracja świetnie sprawdzi się ceramika i porcelana, która wyeksponowana w szklanej witrynie będzie piękną ozdobą wnętrza. Ponadto możesz wykorzystać elementy nawiązujące do stylu retro, w łazience i kuchni niech będzie to miedziana armatura, z kolei w salonie metalowa lampa.
Tradycjonaliści bardzo dobrze poczują się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu Bretanii, który nieco przypomina styl skandynawski. Jest w nich biało z akcentami niebieskimi i żółtymi. Musza koniecznie pojawić się masywny stół z krzesłami, przy którym znajdzie się miejsce dla każdego członka rodziny. Na ścianach niech zawisną obrazy przedstawiające nadmorskie pejzaże lub fototapety prezentujące roślinne motywy.
Wzorzyste tekstylia
W stylu francuskim dzieje się bardzo dużo, jest mnóstwo wzorów, które pojawiają się zarówno na zasłonach w oknach, jak też na sofach, fotelach, a nawet na ścianach. Nie może też zabraknąć dywanów, które zdobią i ocieplają wnętrza. Bardzo ważna rolę odgrywają florystyczne wzory, które są niczym z botanicznych albumów. Styl francuski lubi też martwą naturę. To również jej motywy często pojawiają się na tekstyliach, w które ubrane jest wnętrze.
Francuski szyk zna każdy, jest to cecha, z którą kraj najczęściej kojarzymy z paryską stolicą. Nie zapominajmy jednak, że Francja to też romantyczna Prowansja i słoneczna Bretania, w której nieco odchodzimy od szyku, elegancji i przepychu, zmierzając w kierunku przytulnego i ciepłego klimatu.
[ Sprawdź również: Salon w stylu skandynawskim]