Wnętrza minimalistyczne, czyli jakie?
Co tak naprawdę oznacza minimalistyczny styl? Wbrew pozorom minimalistyczne wnętrza nie są nudnymi, zimnymi i pozbawionymi wyrazu przestrzeniami. Różne odsłony nowoczesnego minimalizmu sprawiają, że nie ma jednego słusznego sposobu aranżacji takich wnętrz. Trzymając się ogólnych zasad, można stworzyć niebanalne i indywidualne wnętrze. Jakie są więc te ogólne wytyczne, które warto wziąć pod uwagę planując minimalistyczną przestrzeń?
- Mniej znaczy więcej - to naczelna zasada minimalizmu w aranżacjach.
- Ład i porządek - wchodząc do przestrzeni minimalistycznej powinieneś mieć wrażenie, że panuje tu spokój i można wypocząć.
- W minimalistycznych wnętrzach unikamy połączeń wielu wzorów i kolorów. Bazą są kolory ziemi, beże, ale i czernie czy szarości.
- Wystrój wnętrza "robią" wysokiej jakości meble - raczej rezygnuje się z laminatów czy płyt, a stawia na naturalne surowce, takie jak drewno i kamień.
- Nie ma tu miejsca na nadmiar zbędnych dekoracji. Minimalistyczne dodatki wykonane są z materiałów wysokiej jakości, często przez rękodzielników i mają wyszukane, ciekawe formy.
- Światło to kolejny ważny aspekt, który tworzy nastrój w minimalistycznym wnętrzu. Dobrze jest doświetlić każdy kąt, ale nie poprzez stawianie mnóstwa lampek, ale wybór kilku większych, z jasnymi kloszami.
[ W jakim stylu urządzić salon, aby stworzyć przyjemny i stylowy pokój dzienny? Poznaj nasze pomysły! ]
Japoński minimalizm - o czym jest?
Ciekawą i wartą uwagi odsłoną estetyki minimalistycznej jest pełen harmonii japoński minimalizm. Wnętrza stworzone w tej estetyce mają pomagać domownikom osiągać równowagę i wyciszenie. Cechy charakterystyczne stylu to:
- prostota,
- umiar,
- funkcjonalność,
- rozwiązania jak najbliższe naturze.
Japoński minimalizm stworzyli mnisi, dlatego w swojej najbardziej radykalnej formie jest on wręcz ascetyczny. Japoński styl to życie pozbawione bałaganu, sprzyjające poczuciu równowagi, porządku i miłości do natury. Jak to osiągnąć we wnętrzach?
- Stosując w projekcie domu duże okna i liczne przeszklenia – dzięki czemu wpuścisz do domu naturalne światło, które jest źródłem energii.
- Rezygnując ze zbędnych dekoracji. Elementami ozdobnymi są faktury materiałów na poduszkach, dywanie czy strukturalne ściany. Nie ma tu miejsca na wazoniki, figurki i inne bibeloty.
- Japońska minimalistyczna przestrzeń powinna być jak najbardziej naturalna, czyli wykończona surowcami pochodzącymi z przyrody. Wykorzystaj drewno (nielakierowane) i kamień.
- Nie tylko materiały, ale także kolory tworzą minimalistyczny wystrój. Japońskie wnętrza nie są wyłącznie jasne. Beże równoważone są czernią i odcieniami brązu.
[ Bezstresowe odświeżanie mieszkania, bez dużych wydatków, bałaganu i inwazyjnego remontu? To jest możliwe! ]
Jak nadać wyrazu minimalistycznemu wnętrzu?
Prostota, ład, harmonia - to wyznaczniki nowoczesnego minimalizmu. Jeśli lubisz taką estetykę, ale jednocześnie chcesz stworzyć ciekawą aranżację wnętrza, wprowadź do niej oryginalne akcenty i rozwiązania.
- Wielkoformatowe płytki XXL wprowadzają do wnętrz elegancję i klasę. Ściana z marmurowym użyleniem czy podłoga imitująca beton architektoniczny to rozwiązania, dzięki którym proste wnętrze stanie się spektakularne. Z kolei duże gładkie płytki sprawią, że dom stanie się jeszcze bardziej przestrzenny.
- Oświetlenie. Styl minimalistyczny jest niemal pozbawiony dekoracji, ale ekspresji może dodać wnętrzu właśnie wyrazista lampa w ciekawej formie. Wielki papierowy klosz, np. model TUTU od Panzeri albo zestawienie kilku żyrandoli z papierowymi kloszami różnych rozmiarów to tylko jedna z opcji.
- Drewniane powierzchnie w łazience i kuchni. Drewno w łazience to średni pomysł ze względów praktycznych, ale idealny ze względów wizualnych. Jak to pogodzić? Wykorzystaj panele winylowe XXL imitujące drewno i stwórz w łazience oazę spokoju i relaksu. Ten typ paneli śmiało można stosować w łazience – z wyjątkiem strefy mokrej.
- Sztuka. Duży obraz lub grafika na ścianie, a może rzeźba w salonie? Sztuka zawsze dodaje wnętrzom niepowtarzalności i nieco odsłania wrażliwość i indywidualny styl gospodarzy. W Mo Galerii znajdującej się w Parku Designu i Sztuki Mo w Poznaniu regularnie organizowane są wystawy prac znanych, polskich artystów.
Styl minimalistyczny można ciekawie zindywidualizować i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Zasady prostoty i harmonii nie oznaczają nudy i oklepanych, powtarzalnych rozwiązań. Minimalistyczna przestrzeń powinna odpowiadać na potrzeby domowników nie tylko w zakresie wypoczynku, ale i obcowania z ciekawym wzornictwem.