Styl nowoczesny – prostota i minimalizm
Tutaj nie ma miejsca na przepych i dużą ilość elementów. Styl nowoczesny to przede wszystkim skrajny minimalizm, bardzo duża funkcjonalność i prostota form. Zbędne są wyraziste zdobienia, ale geometryczne kształty już są mile widziane. Dominuje raczej stonowana, jasna paleta barw. W nowoczesnym wnętrzu króluje biel, odcienie beżu, szarości, czerń, ale i brązy.
Na podłodze takiego wnętrza często spotkać można płytki imitujące naturalny kamień w jasnej tonacji. Grupa Mo oferuje bogatą ofertę płytek kamiennopodobnych, są nimi np. płytki podłogowe Mystone Ardesia Bianco, od Marazzi. Delikatny wzór kamienia stanowić będzie subtelne tło dla pozostałych elementów wyposażenia. W stylu nowoczesnym odnajdą się również płytki drewnopodobne - najlepiej w jasnym, szarym odcieniu, np. Treverkway Frassino, również od marki Marazzi.
Jeśli chodzi o fronty mebli, to najczęściej są wykończone w macie, rzadziej w wysokim połysku. Najważniejsze jednak, by wybrać meble o prostych liniach. Nie bez znaczenia jest również ich ilość. W nowoczesnych wnętrzach stawia się na przestronność, tak więc ilość przedmiotów należy zmniejszyć do minimum, jednocześnie pamiętając, żeby były one ze sobą spójne. W nowoczesnych aranżacjach jest też dużo szkła – pojawia się ono m.in. na blatach stołów i stolików. Inwestorzy, którzy chcą odrobinę wyróżnić nowoczesne wnętrze, uzupełniają je np. o zielone rośliny lub mocniejsze akcenty kolorystyczne takie jak brąz, fiolet lub żółć, dzięki którym aranżacja nabiera ciepła. Ciekawym wyróżnikiem takiego wnętrza może być także nowoczesny stolik kawowy ze złotym stelażem jak np. Moccate E Oro, HushLab, który wniesie do stylizacji odrobinę elegancji.
[ Sprawdź - jak stworzyć eklektyczne wnętrze! ]
Styl industrialny – wnętrze o pofabrycznym klimacie
Ten styl inspirowany jest wnętrzami starych fabryk, często niedokończonymi i nieco zaniedbanymi. Styl industrialny cechuje się obecnością surowych, naturalnych materiałów. Na ścianach i podłodze eksponuje się beton – im bardziej porowaty, tym lepszy efekt. Do tego typu wnętrz nierzadko wykorzystuje się czerwoną cegłę, która doskonale komponuje się z matową czernią na ścianach i oprawami oświetleniowymi, dodatkowo ociepla wnętrze. Przyjemny klimat zapewnią też minimalistyczne kinkiety np. z kolekcji Mr Slide, SternLight. Jeżeli instalacje elektryczne nie są jeszcze zabudowane, to niech tak zostanie. Warto potraktować je jako oryginalny element dekoracyjny.
Industrialne wnętrze np. łazienki najlepiej utrzymać w ciemnej kolorystyce. Dobrym pomysłem będzie zakup czarnej, matowej armatury i designerskiego lustra w czarnej ramie. Te elementy doskonale współgrać będą z drewnianymi frontami szafek. Wśród dominujących kolorów są oczywiście czerń, szarości i brązy.
Skandynawskie wnętrze – przytulny design
Wnętrze inspirowane Skandynawią wyróżnia prostota, spokój, ale przede wszystkim funkcjonalność oraz naturalne materiały. Skandynawski design ma swoje korzenie w latach 50. minionego stulecia. Meble przybierają kształt geometrycznych brył. W tym stylu widoczne jest duże zamiłowanie do natury. Dlatego podłogi często są drewniane lub drewnopodobne. Ściany utrzymane są w jasnej palecie barw, a poduszki oraz inne dodatki wykonane są z bawełny i lnu. Warto pamiętać, że paleta barw stylu skandynawskiego jest mocno ograniczona. W dużej mierze bazuje na bieli, écru i beżach, które są idealnym tłem dla innych barw. Sterylność tego stylu przełamać mogą patchoworki w stonowanych kolorach np. Hexatile Harmony, od Equipe, które znakomicie ozdobią fartuch kuchenny lub podłogę w łazience.
[Sprawdź artykuł: Salon w stylu skandynawskim]
Rustykalny klimat– natura z przeszłości
Drewno to materiał bazowy dla stylu rustykalnego, ale co właściwie oznacza sama nazwa? „Rustic” z j. angielskiego oznacza swojski / wiejski. Kojarzy się ze spokojem, harmonią, drewnianymi meblami i podłogą. Nie oznacza to jednak, że styl rustykalny ogranicza się tylko do tego jednego materiału.
Jest on inspirowany przeszłością, nawiązuje do ciepła domowego ogniska. Rustykalna stylizacja jest bardzo ciepła i w przeciwieństwie do stylu skandynawskiego i nowoczesnego – ma zdecydowanie większą liczbę dodatków w postaci np. wiszących lamp, które można zawiesić pod sufitem wspieranym przez drewniane belki. Przykładem lampy rustykalnej jest model Moi Z, Chors. W rustykalnym salonie powinno znaleźć się też miejsce dla drewnianej ławy i luster w drewnianych oprawach.
Kolorystyka opiera się na brązach, beżach, zieleni, a nawet czerwieni (ona raczej w mniejszej ilości, np. na dekoracjach i dodatkach). Meble są w wersji postarzanej, a fronty ozdobione frezami. Obecne są też motywy roślinne, a więc kwiaty w różnych formatach na zasłonach, narzutach czy poduszkach.
[ Hybrydowa estetyka - czyli styl japandi! ]
Eko aranżacje – aranżacja w zgodzie z naturą
Dla kogo jest ten styl? Oczywiście dla osób dbających o środowisko i zwyczajnie lubiących przytulne wnętrza. W aranżacji eko sztuczne materiały zastępują naturalne. Właśnie w takim duchu powstają wnętrza eko. W takich stylizacjach dominują naturalne materiały, często odnowione, noszące znamiona historii i przeszłości. W wnętrzu urządzonym w stylu eko znajdziemy m.in. drewno, rattan, korek, bambus, len i bawełnę - wszystko w kolorach ziemi.
Styl eko doskonale podkreślą beże i zieleń. Mile widziana jest tapeta ze wzorem kwiatowym jak np. Mansera, Wonderwall, a także przedmioty znalezione na pchlim targu, jak drewniana toaletka czy komplet drewnianych krzeseł. Oprócz drewna w stylizacjach eko dobrze sprawdzą się płytki, najlepiej imitujące kamień, np. Marte Palisandro Bios, Casalgrande Padana. Ich jasna, pastelowa tonacja stworzy przyjemną dla oka powierzchnię zarówno w kuchni jak i w salonie eko.
Styl glamour
Uwodzi bogactwem i blaskiem oraz elegancją – taki właśnie jest styl glamour. To propozycja dla miłośników ponadprzeciętnego szyku. Początkowo styl glamour pojawił się w modzie, było to w Hollywood w latach 30. minionego wieku. Bardzo szybko jednak przeniknął do wnętrz i designu. Dzisiaj występuje w unowocześnionej wersji, gdzie blask przeplata się z prostymi formami, a tapicerowane meble z pikowaniem z brązowym i beżowym kolorem.
- We wnętrzu glamour nie brakuje też mocniejszych akcentów kolorystycznych, jak fiolet czy granat.
- To wnętrze bardzo lubiące sprawdzony już kontrastowy duet czerni i bieli.
- Są błyszczące i szklane powierzchnie, a także dodatki w kolorze złota.
- Aby nadać mu nieco nowoczesności, występują w nim proste, geometryczne kształty, które świetnie odnajdują się w otoczeniu bardziej wyrazistych, połyskujących dodatków.
Należy pamiętać, że styl wnętrzarski należy dopasować do do własnych, indywidualnych preferencji, swojego charakteru i temperamentu. Wśród tych najpopularniejszych są: minimalistyczna nowoczesność, przytulny, ale prosty styl skandynawski, surowy industrial, elegancja w wersji glamour, ciepły styl rustykalny, a także przejawiający się ponadprzeciętną naturalnością styl eko.