Styl japandi – najważniejsze informacje
Jak najkrócej można opisać styl japandi we wnętrzach? Najprościej to uwielbienie prostoty, która łączy w sobie minimalistyczny design, delikatną kolorystykę i naturalne materiały. Tak więc,urządzenie domu czy mieszkania w tym stylu nie powinno być skomplikowane – wystarczy kilka dni, by całkowicie odmienić całą przestrzeń. Wystarczy kilka elementów wyposażenia wnętrz w postaci: bambusowych dekoracji, drewnianych dodatków i często podłogi. Elementem składowym stylu japandi jest także żywa roślinność, jak np. orchidee, paprocie czy drzewka bonsai.
Decydując się na japońsko-skandynawskie połączenie, warto zadbać o zachowanie optymalnej symetrii we wnętrzu. Chodzi tu głównie o dobór nieskomplikowanych konstrukcji mebli oraz ich minimalną ilość. Wnętrza w stylu japandi nie mogą być zagracone i przeładowane. To sprzeczne z jego fundamentalną zasadą „less is more”, która oznacza „ mniej znaczy więcej”. To znaczy, że nie powinno się przywiązywać wielkiej wagi do przedmiotów i nie gromadzić w dużych ilościach. Co więcej, minimalizm powinien dotyczyć także kolorystyki wnętrza. Urządzając pomieszczenia zgodnie z zasadami japandi, należy wybrać maksymalnie trzy kolory ścian – najlepiej neutralną biel, szarości i beże. Wprowadzą one ład, spokój i harmonię do wnętrza.
[ Białe wnętrza - Poznaj zalety i wady białych aranżacji. ]
Czym charakteryzuje się styl japandi?
Wnętrza urządzone w stylu japandi są bardzo praktyczne, a przy tym przytulne. Dlatego, planując aranżację pomieszczenia w tym stylu, warto rozważyć nie tylko zakup oszczędnych form mebli wypoczynkowych, jak również podział ścian. Japandi charakteryzuje duża, często otwarta przestrzeń, której nie mogą zakłócać żadne bibeloty.
Kolejnym istotnym elementem stylu japandi jest drewno, które kojarzy się z naturą, dbałością o środowisko i jest bliskie stylowi hygge. Ważne, by pojawiło się ono w różnych miejscach – zarówno wśród mebli i dodatków, jak i na podłogach, drzwiach czy nawet jako boazeria. W salonie i w kuchni doskonałym pomysłem na wykończenie podłogi będzie Realm Persia L’AC. Czyli panel winylowy SPC, imitujący drewno, montowany w systemie "click". Drewno do stylu japadni można wprowadzić też za pomocą płytek drewnopodobnych Treverchic Teak o beżowej tonacji, od włoskiej marki Marazzi.
Z kolei w łazience można postawić na szarość. W tym wypadku doskonale sprawdzą się płytki. Ciekawą propozycją jest kolekcja Forza Bone, od Soloss – która wyróżnia się harmonią i umiarem oraz nie wprowadza przepychu. Dekorację jednej ze ścian może stanowić wyważona fototapeta, np. z motywem roślinnym – Shine marki Wonderwall.
Wybierając poszczególne produkty, należy pamiętać, że powinny one prezentować się lekko i dawać wrażenie ciepła – niewskazane są ciężkie i masywne elementy, takie jak ciemna, marmurowa podłoga, czy ciężkie zasłony i wielka kanapa z dużą ilością poduch.
Wnętrze japandi - jakie oświetlenie wybrać?
Mieszkania urządzone w stylu japandi powinny mieć kontakt z naturalnym światłem słonecznym. Chcąc uzyskać ten efekt, warto usunąć zbędne firanki i zasłony.
Jeśli chodzi o źródła sztucznego światła, to lampy powinny wyróżniać się prostotą i jednocześnie dostarczać światła o naturalnym, ciepłym odcieniu. Styl japandi to nie ogromne i dekoracyjne żyrandole czy ekstrawaganckie lampy, a małe punktowe oprawy świetlne, które wprowadzą do pomieszczenia ciepłe światło w minimalnej formie. Świetnym przykładem są lampy Vancouver 90 Round, od Astro i MR Hide Trimless Round, od SternLight. Mogą one być umieszczone zarówno na suficie, jak i przy podłodze.
[ Egzotyczny styl urban jungle - jakie elementy go wyróżniają? ]
Co jeszcze warto wiedzieć?
Urządzenie mieszkania w stylu japandi nie jest kosztowym zabiegiem, z uwagi na możliwość wykorzystania starych mebli. Te z pewnością dodadzą wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Naturalne materiały, roślinne dodatki prezentują się lekko, a przy tym wyjątkowo przytulnie. Specjaliści zaznaczają, że odpowiednie wykorzystanie przestrzeni w stylu japandi pozwala zyskać dobre samopoczucie i zachować równowagę emocjonalną.