Eklektyczne wnętrza - krótka charakterystyka
Eklektyzm można inaczej określić jako styl „mieszany”. Zazwyczaj łączy "stare" z "nowym". Eklektyczne wnętrza łączą kolory, printy, wzory, kształty i elementy pozornie do siebie niepasujące. Na przykład secesyjny kredens zestawiony z nowoczesnym stolikiem kawowym np. Moccate S Oro, HushLab lub niebieskie ściany z biało - czarnymi dodatkami, złotymi lampami i elementami drewna.
Dużą zaletą tego nurtu jest możliwość korzystania z cech wielu stylów aranżacyjnych. Najważniejsze by inwestorzy skupili się na swoich gustach, trzymając się przy tym kilku zasad związanych z aranżacją tego stylu. Te z kolei, tworzą się same w procesie dobierania poszczególnych przedmiotów. Doskonale widać, że coś do siebie nie pasuje i raczej trudno będzie to ze sobą zestawić. Tu za każdym razem jest się twórcą czegoś zupełnie nowego, co sprawia, że wnętrze nabiera oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru.
Chcąc urządzić mieszkanie w eklektycznym stylu, trzeba jednak być nieco powściągliwym. Zbyt duża kreatywność i puszczenie wodzy fantazji mogą sprawić, że we wnętrzu zapanuje chaos i efekt będzie przeciwny do zamierzonego. Eklektyzm w aranżacjach powinien być wprowadzany z polotem i nutką szaleństwa. Czasami warto ograniczyć się do dwóch czy trzech stylów i z nich czerpać inspiracje oraz korzystać z charakterystycznych dla nich kolorów, elementów i printów. Styl eklektyczny w sypialni, salonie, kuchni i łazience zawsze będzie zaskakiwał i dawał poczucie satysfakcji.
Eklektyczne wnętrze wyróżnia się:
- nietypowymi połączeniami kolorów (np. fiolet uzupełniony o butelkową zieleń);
- połączeniem różnych stylów wnętrzarskich (np. barokowe meble z industrialnie zaaranżowanymi ścianami);
- zestawieniem wyrazistych printów (np. kolorowych pasków na poduszkach, które zdobią kwiecistą sofę w salonie);
- brakiem reguł (nie trzeba ograniczać się do wszechobecnie obowiązujących zasad, tylko tworzyć je samemu).
Jak i co łączyć w mieszkaniu w stylu eklektycznym?
Czy rzeczywiście w eklektycznym wystroju wnętrza można łączyć ze sobą wszystko w dowolny sposób? Tak, jednak by osiągnąć zamierzony efekt potrzebna jest szczypta spokoju i rozwagi, aby nie przesadzić z różnorodnością. Żeby eklektyzm miał dobry smak, najlepiej postawić na dwa, ewentualnie trzy bazowe kolory, które uzupełni jeden kolor kontrastowy. Można też wybrać jedną barwę dominującą oraz dwie lub trzy uzupełniające. Przykładowo szarość, zieleń i beż pięknie będą się prezentowały w towarzystwie jasnego żółtego. Decydując się na styl mieszany, nie należy bać się odważnych wzorów.
Naturalnie w trendach wnętrzarskich dominuje prostota i tym samym geometryczne wzory, ale nie tylko one są do dyspozycji. Styl eklektyczny wymaga wielopłaszczyznowego spojrzenia na printy. Sofę można udekorować poduszkami w groszki i paski w podobnej kolorystyce, a w oknach zawiesić zasłony w wielkoformatowe kwiaty. Nie wszystko musi być jednak wzorzyste – gładkie i jednolite powierzchnie też są mile widziane, o ile subtelnie podkreślają ozdobne dekory.
[ Stwórz niebanalną sypialnię - poznaj nasze triki! ]
Salon w stylu eklektycznym
Salon, czyli jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, powinien mieć charakter reprezentacyjny, ale też pozwalać każdemu poczuć się po prostu dobrze. Dobrze urządzony salon w stylu eklektycznym powinien bazować na stonowanych barwach. Można np. na ścianie ułożyć wielkoformatowe płytki w kolorze chłodnego betonu, jak np. Punta Molara, Casalgrande Padana, a jedną ze ścian udekorować barwną fototapetą, np. z oferty Wonderwall, wzór MiaMi czy też Nakuru.
Wzór na ścianie nie oznacza, że nie można zastosować go również nigdzie indziej. Wzorki świetnie sprawdzą się też powierzchni kanapy w wyrazistym kolorze, np. musztardowym lub fioletowym, którą ozdobią poduszki w etniczne wzory. Przy eleganckiej, pikowanej sofie znajdzie się miejsce dla drewnianego stolika kawowego o metalowej, czarnej podstawie. Całość można dopełnić dodatkami w postaci szklanych wazonów w różnych kolorach i kwiatów w doniczkach o różnych strukturach.
Styl eklektyczny w kuchni
Eklektyzm bardzo dobrze czuje się też w kuchni. To tutaj można sobie pozwolić na połączenie nowoczesnych, połyskujących frontów z innymi, np. w kolorze drewna, betonu czy nawet kamienia. Przełamaniem elegancji będzie kolorowa armatura, np. Loft colors od Tres, która występuje w wyrazistych oraz intensywnych odcieniach do wyboru. Całość można zwieńczyć, montując szynoprzewód z oprawami w lofotwym stylu w kolorze czarnym - np. Tracker XL od marki SternLight. Dzięki niemu można dokładnie oświetlić wybrane miejsce. W kuchni w stylu eklektycznym warto również zwrócić uwagę na okap - dobrze sprawdzi się taki o wydłużonym kształcie. Jeżeli chodzi o akcesoria kuchenne i dodatki, podobnie jak w przypadku armatury, dobrze jest postawić intensywne kolory. Niech pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną.
[ Czym kierować się przy doborze oświetlenie klatki schodowej? ]
Łazienka w stylu eklektycznym
Styl eklektyczny wykorzystać można także w łazience. Ściany będą pięknie wyglądać, gdy zostaną pokryte mozaiką, na przykład w kolorze jasnego błękitu Country Ash Blue, od Equipe. Ich prostokątny kształt będzie doskonałym tłem dla okrągłej umywalki nablatowej Cono, od marki Gessi. Całość ciekawie uzupełni klasyczne lustro np. Evo Black w kształcie kwadratu z podświetleniem LED. Jak widać eklektyzm we wnętrzu można uzyskać nie tylko za pomocą barw i tekstur, ale także dzięki zabawom kształtem.
Natomiast, zwolennikom dużych dekoracji ściennych, na pewno spodobają się płytki wielkoformatowe z klasycznym motywem marmuru - Marmi Grigio Due, Soloss. Aby efekt glamour nie przyćmił całego wnętrz, do błyszczących płytek można dobrać nowoczesną, czarną i matową armaturę. Na podłodze eklektycznej łazienki mogą pojawić się panele winylowe w kształcie jodełki. Do tego celu można wykorzystać kolekcję Realm Persia, L'Antic Colonial, która wprowadzi do wnętrza łazienki odrobinę ciepła.
Eklektyzm we wnętrzach objawia się nietypowymi połączeniami, mnogością barw i printów, a także wpływami różnych stylów. Mile widziana jest kreatywność i odwaga, której powinna jednak przygrywać powściągliwość i rozwaga, aby nie powstało wnętrze chaotyczne i nieuporządkowane.