Elewacja domu – dlaczego warto wybrać płytki zewnętrzne?
Elewacja na ścianach domu musi przede wszystkim chronić budynek przed wpływami środowiska, takimi jak hałas, wahania temperatury i różne warunki atmosferyczne. Zatem jakie rozwiązanie warto wybrać? Płytki elewacyjne ze względu na szereg właściwości doskonale sprawdzą się jako zewnętrzna powłoka każdego domu. Dają też możliwość uzyskania ciekawych projektów.
Płytki elewacyjne często pojawiają się na małych fragmentach budynku tj. wokół drzwi i okien. Jednak można układać je na większych przestrzeniach. Elewacja zewnętrzna wykonana z takiego materiału jest lżejsza od tradycyjnych rozwiązań, więc nie obciąż niepotrzebnie kubatury budynku.
Poza tym płytki na elewacji:
- są odporne na zmiany temperatury, uszkodzenia mechaniczne i różne czynniki atmosferyczne;
- pozwalają na realizację różnorodnych opcji projektowych (współgrają z nowoczesną bryłą budynku);
- zapewniają dobrą izolację termiczną;
- cechuje je niska nasiąkliwość;
- są łatwe w pielęgnacji i konserwacji;
- gwarantują świetny wygląd domu.
Jakie płytki na elewację domu? – rodzaje
Jako materiał okładzinowy stosuje się ceramiczne imitacje betonu czy cegły - jak np. Glanzstucke, od Stroher. Struktura materiału może być zarówno gładka, jak i „szorstka” z efektem widocznego reliefu.
[ Przeczytaj także - Ogród marzeń krok po kroku! ]
Klinkierowe, cienkie płytki elewacyjne
Klinkier elewacyjny to popularny materiał ceramiczny wypalany w bardzo wysokiej temperaturze. Ten proces nadaje mu wyjątkowej twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.
Płytki klinkierowe są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, co pozwala na zróżnicowanie elewacji i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb i preferencji estetycznych. Montaż cienkich płytek klinkierowych na ścianach zewnętrznych jest stosunkowo łatwy i szybki, co pozwala na skrócenie czasu budowy i obniżenie kosztów. Taka elewacja jest także łatwa w utrzymaniu czystości i nie wymaga częstego malowania czy impregnacji. Przykładem jest np. seria Aera T Marone, Stroher.
Gres na elewacji
Płytki gresowe są optymalnym rozwiązaniem do okładzin zewnętrznych. Materiał ten położony na elewację wytrzymuje gwałtowne zmiany temperatury, ciśnienie, wilgotność i wstrząsy. W takim wykończeniu każdy dom wpisuje się w nowoczesne trendy. A to wszystko dlatego, że popularne płytki elewacyjne zewnętrzne kamieniopodobne świetnie imitują naturalne materiały. Współczesne technologie produkcji pozwalają uzyskać gres w różnych kolorach i wzorach, które godnie zastępują naturę.
Na pewno gresowe płytki elewacyjne są tańsze niż prawdziwy kamień i stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi materiałami elewacyjnymi. Łatwiej też utrzymać je w czystości, co przekłada się na niższe koszty utrzymania elewacji w dobrym stanie. Do ich montażu trzeba zastosować odpowiedni klej i zbrojenie, które zapewnią solidne i trwałe mocowanie. Samo układanie gresu jest stosunkowe proste i szybkie.
[ Stodoła jako nowoczesny dom! ]
Nowoczesne płytki elewacyjne – na co się zdecydować?
Decyzja o wyborze płytek elewacyjnych powinna być uzależniona od kilku czynników, takich jak:
- styl architektury budynku;
- preferencje estetyczne;
- oczekiwana funkcjonalność materiału;
- dostępny budżet.
Jeżeli inwestorzy stawiają na nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania, to ich wybór powinien paść na płytki imitujące beton. W ostatnim czasie jest to bardzo popularny wybór w projektach zagospodarowania całych ścian parterowych domów jednorodzinnych. W budynkach dwukondygnacyjnych wykorzystuje się je jako elementy ozdobne cokołów lub obramowań okien i drzwi.
Elewacja domu z płytkami elewacyjnymi musi być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Dlatego ważny jest dobór rodzaj materiałów i wzorów, które spełniają te wymagania.