Nowoczesna stodoła – prosta konstrukcja na planie prostokąta
Dlaczego nowoczesna stodoła cieszy się tak dużą popularnością? Odpowiedź jest bardzo prosta! Dom tego typu uznawany jest za funkcjonalny, a dzięki zaawansowanym technologiom również za energooszczędny. Budynek ten zaprojektowany jest na planie prostokąta. Drugą charakterystyczną cechą jest prosta konstrukcja. Projekt nowoczesnej stodoły to także dwuspadowy dach, co w połączeniu z wysokimi sufitem nawiązuje bardzo mocno do typowej stodoły.
W nowoczesnej wersji stodoła posiada bardzo często poddasze użytkowe. Architekci sięgają po dostępne innowacyjne rozwiązania. Starają się nieco „odrestaurować” klasyczną stodołę i nadać jej bardziej współczesnego wyglądu, nie pozbawiając jej przy tym niezwykłego, sielskiego klimatu.
Dom stodoła cechuje się otwartą przestrzenią, przez co we wnętrzu stawia się niewiele ścian – tylko takie, które są naprawdę potrzebne, aby stworzyć kilka bardziej intymnych pomieszczeń. W nowoczesnych stylizacjach zaobserwować można też przeszklenia na wysokości dwóch kondygnacji. W tym miejscu sufit jest usytuowany wysoko, co sprzyja budowaniu antresoli.
Dom stodoła - sposoby podziałów na strefy
Plan prostokąta zapewnia otwartą przestrzeń mieszkalną. Może to być idealnym rozwiązaniem dla inwestorów ceniących dużą przestrzeń, wolną od ścianek działowych. Wówczas w jednym pomieszczeniu, właściciele łączą aż trzy strefy tj. salon, jadalnię i kuchnię. Jednak warto pamiętać, że duża, otwarta powierzchnia wymaga właściwego zagospodarowania. Ważne jest przemyślane dzielenie lub łączenie stref tak, aby odpowiednio wykorzystać dostępną powierzchnię i jednocześnie nie utracić poczucia wolności we wnętrzu.
Otwartą przestrzeń można przecież podzielić tak, aby wyeksponować jej poszczególne strefy nie stawiając w tym celu ścian, które stworzą wyraźne granice pomiędzy pomieszczeniami. Zamiast tego, inwestorzy mogą oddzielać domowe strefy, wykorzystując do tego różne pokrycia podłogowe.
[ Wybierz odpowiedni stół z blatem marmuropodobnym do jadalni! ]
Wyznaczaj strefy w zgodzie ze stylem wnętrza
Na przykład, jeśli inwestorzy lubują się w stylu rustykalnym i wszystkich jego dodatkach, to prawdopodobnie na podłogę wybiorą naturalne drewno. Jak zatem wydzielić odrębne strefy tym materiałem? Rozwiązaniem są różne kompozycje tworzone na podłogach. Na podłodze w salonie niech więc znajdą się naturalne deski dębowe, jak np. Chalet, od marki Boen (w przyjemniej, stonowanej kolorystyce) ułożone tradycyjnie.
Z kolei na podłodze w kuchni mogą znaleźć się panele winylowe, inspirowane naturalnym materiałem – np. Realm Greece, od marki L’Antic Colonial. Panele posiadają piękny szary odcień, a ich montaż odbywa sie w systemie tzw. podłogi pływającej, czyli bez użycia kleju, tak jak ma to miejsce w przypadku montażu paneli laminowanych. Dodatkowo, winyle przycina sie łatwo i szybko. Układa się je równie płynnie, np. w modną ostatnio jodełkę.
Dobrym patentem na wydzielenie stref w domu z wykorzystaniem drewna i jego imitacji jest także wybór jego różnych wybarwień. Pamiętać trzeba, że do wykończenia podłogi nie musi służyć jeden rodzaj okładziny. Na kuchennej podłodze, na której często dochodzi do zabrudzeń dobrze odnajdzie się patchwork i jego cała feeria barw. Świetnym przykładem płytki, na której dużo się dzieje jest kolekcja Art Nouveau Embassy Colour, Equipe. Dzięki połączeniu brązu, beżu i granatu oraz ciekawemu nadrukowi, brud i kurz będą praktycznie niezauważalne.
Jeżeli wnętrze nawiązuje do stylu loftowego, to świetnym wyborem na oddzielenie pomieszczeń będą płytki imitujące beton. Niech pojawią się w kuchni i jadalni, ale np. w dwóch różnych odcieniach. Domowe strefy na otwartej przestrzeni wyróżnia się również kolorem ścian. W jadalni ciekawie prezentować się będzie wyraźny akcent w postaci czerwonej cegły lub delikatna okładzina winylowa np. od marki Vinylpex. W salonie warto postawić na kolory bazowe, a więc biel, szarość lub beż.
[ Łazienka kojąca zmysły - stwórz ją w kilku prostych krokach! ]
Nowoczesna stodoła – antresola pod wysokie sufity
Projekt domu stodoły to nie tylko spory metraż, to także wysokie sufity. Dają one doskonałe warunki do wkomponowania antresoli. Ta z kolei stanie się idealnym miejscem do zaaranżowania intymnego i kameralnego miejsca. Może na niej powstać np. sypialnia z łóżkiem z drewnianym stelażem, nowoczesną i pojemną szafą oraz wygodnymi fotelami. Przytulny klimat tego miejsca, podkreśli ciepłe światło w postaci prostych spotów np. Mr Cute, od SternLight.
Antresola może także pełnić funkcję domowego biura. Praca w trybie home office wymaga zacisznego, odpowiednio umeblowanego miejsca. Dobrze zagospodarowana antresola zapewni odseparowanie od otoczenia i jednocześnie ciągłą obecność w rodzinnej strefie. Innym pomysłem na zagospodarowanie antresoli jest stworzenie na niej pokoju dziecięcego. Dzieci bardzo lubią takie nietypowe rozwiązania. Z pewnością potraktują taki pokój jako miejsce niezwykłe i wyjątkowe. W tym przypadku ciekawym połączeniem parteru z antresolą będzie prowadząca na górę drabinka.
Jak ocieplić dużą przestrzeń domu - stodoły
Duża przestrzeń to nie lada wyzwanie dla właścicieli domu stodoły. Aby była ona przytulna i klimatyczna, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
- emanujące ciepłem drewno – niech pojawi się na podłodze i meblach;
- dekoracyjne tekstylia w kolorach ziemi. Na sofie położyć można wełniany koc i poduszki w sweterkowym wzorze.
- Duże rośliny w donicach wykonanych z wikliny lub sznurka.
Dom stodoła czyli modny ostatnio trend w architekturze, wyróżnia niepowtarzalny klimat. Panuje w nim spokój, czyli idealne warunki do odpoczynku i relaksu. Jednak przyjemną atmosferę stworzyć można poprzez właściwy dobór kolorów, połączenia naturalnego drewna z tekstyliami, a także wydzielenie stref za pomocą płytek czy paneli winylowych.