Aranżacja projektu ogrodu - od czego zacząć?
Zanim wybierzesz się do sklepu ogrodniczego po rośliny, zacznij od zaplanowania, jak ma wyglądać i do czego służyć twój ogród. Dobry, przemyślany projekt ogrodu ułatwi ci wszystkie późniejsze prace, a przede wszystkim - pomoże oszacować koszty takiej inwestycji.
Projektowanie ogrodu przydomowego zacznij od rozrysowania na kartce działki, którą dysponujesz. Uwzględnij dom, garaż, podjazd, ewentualne przeszkody czy charakterystyczne punkty. Pomyśl, jaki chcesz mieć ogród - uporządkowany, z równo przyciętym trawnikiem, a może nieco dziki? Niezależnie od tego jak duży ogród masz, zanim zaczniesz szukać gatunków roślin, wymyśl jego ogólną koncepcję.
Pamiętaj, że projektowanie ogrodu należy traktować jak przyjemność, dlatego nie stresuj się i działaj! Wytrawni i doświadczeni ogrodnicy mówią zresztą, że tworzenie ogrodu nigdy się nie kończy - przed tobą pewnie jeszcze nie jedna metamorfoza ogrodu.
[ Zaaranżuj balkon na ciepłe, letnie wieczory! ]
Projektowanie ogrodu krok po kroku - najważniejsze punkty
Jeśli chcesz zrobić naprawdę dobry projekt ogrodu, przedstawiamy kilka punktów, których realizacja pozwoli ci uniknąć chaosu i niepotrzebnego stresu. Żeby wykonać projekt ogrodu, zaopatrz się w dużą kartkę i kolorowe pisaki. To ułatwi cały proces twórczy.
- Ustal, jaki typ gleby przeważa na twojej działce. Od tego zależy, jakie uwzględnisz w projekcie ogrodu rośliny.
- Określ stopień nasłonecznienia poszczególnych części działki i ekspozycję na wiatr. Poszczególne gatunki roślin mają swoje wymagania co do ilości słońca.
- Rozrysuj poszczególne części ogrodu: warzywnik, rabaty kwiatowe, miejsce na taras.
- Do każdej z części ogrodu zaplanuj konkretne rośliny, a przynajmniej główne gatunki: drzewka, krzewy, sadzonki kwiatów. W kolejnych sezonach z pewnością będziesz dosadzać kolejne, dlatego nie planuj ich zbyt blisko siebie.
Gdy mapa ogrodu będzie gotowa, możesz zacząć planować prace ogrodowe - wyrównanie terenu, wytyczenie ścieżek, ewentualne nawiezienie gleby, itd.
Elementy ogrodu - o czym musisz pamiętać?
Przy zakładaniu ogrodu musisz pamiętać o tym, że składają się na niego nie tylko rośliny, ale i inne elementy. Projekt ogrodu musi uwzględniać również:
- architekturę ogrodową, czyli ścieżki, punkty poboru wody, jak np. Aquapoint Totem, od Importer MPI, ewentualne elementy ozdobne,
- oświetlenie ogrodu - w koncepcji ogrodu uwzględnij większe latarnie i mniejsze lampki; zastanów się czy wystarczą ci lampy solarne, czy jednak warto zaopatrzyć się również w standardowe rodzaje oświetlenia; poza oczywistą funkcją praktyczną, światełka wprowadzają do ogrodu niezwykły, magiczny nastrój,
- taras - ogród to miejsce, w którym z pewnością będziesz wypoczywać, warto zaplanować więc przestrzeń, w której postawisz stolik, leżak czy krzesła; nie musi to być duży, zadaszony taras o skomplikowanej konstrukcji - łatwy w montażu, a jednocześnie estetyczny jest na przykład taras wentylowany, który możesz zbudować samodzielnie z pomocą specjalnych podpór regulowanych, np. Eterno SE4, od włoskiej marki Etnernoivica właściwie w każdej części ogrodu.
[ Przeczytaj także - Ogród na dachu krok po kroku! ]
Ogrody w różnych stylach
Projektując ogród, zastanów się, w jakim stylu ma być utrzymany. Nie jest to oczywiście obowiązek, ogród może być swobodną mieszanką rozmaitych stylów, natomiast trzymanie się jednej estetyki pozwoli uzyskać spójny i estetyczny efekt, a także ułatwi wybór roślin. Jakie style ogrodów są najbardziej znane?
- Japoński - w tym stylu najważniejsza jest intensywnie zielona roślinność, woda oraz kamień. Aranżacja ogrodu japońskiego wymaga minimalistycznego podejścia, harmonijnego i uporządkowanego posadzenia roślin, równych ścieżek.
- Angielski - królują w nim niesymetrycznie przycięte rośliny, nie znajdziesz w nim równych rabatek czy trawnika przyciętego pod linijkę. Ważne są raczej miękkie, naturalne linie podobne do tych, które występują w naturze.
- Skalny, inaczej nazywany skalniakiem - najlepiej urządzić go na skarpie lub na niewielkich pochyłościach. Ten typ ogrodu jest niezbyt wymagający, a rośliny w nim wykorzystywane błyskawicznie się rozrastają, dlatego dość szybko staje się efektowny.
- Wiejski, nazywany także rustykalnym albo naturalistycznym - jest najbardziej naturalny, nie brakuje w nim grządek z warzywami, owocowych drzew, ziół i kolorowych kwiatów. Trawnik jest nieprzycięty, to raczej łąka niż równo skoszone trawa. To typowy babciny ogród, pełen znanych z dzieciństwa kwiatów!
Zlecenie wykonania projektu ogrodu iż pewnością pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu. Koszt takiej usługi jest jednak dosyć wysoki - cena projektu ogrodu może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. jednak, samodzielne zaprojektowanie i zaplanowanie architektury ogrodowej nie jest jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Poznanie zasad projektowania ogrodu i uzbrojenie się w cierpliwość wystarczą, by stworzyć piękną i funkcjonalna przestrzeń wokół domu.