Sztukateria ścienna - czym jest?
Historia sztukaterii jest długa - była ona już elementem architektury starożytnej, choć upowszechniła się dopiero w renesansie oraz baroku. Jej złoty wiek przypadł na lata 1750-1830, współtworząc elementy architektury klasycystycznej. Wówczas ozdabiano nią całe budynki - wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sztukateria była wtedy bardzo dekoracyjna i składała się głównie z motywów roślinnych i sakralnych. Pierwotnie była robiona z kamienia, ale był to surowiec bardzo drogi i trudny w obróbce, dlatego zaczęto poszukiwać dla niego alternatyw.
Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów sztukaterii:
- sztukateria gipsowa,
- sztukateria poliuretanowa,
- sztukateria styropianowa.
Może ona przyjmować różne formy - na szeroką gamę projektów sztukaterii składają się na przykład:
- rozety sufitowe,
- listwy ścienne,
- listwy sufitowe,
- listwy przypodłogowe.
Tak duży wybór daje niemal nieskończone możliwości aranżacji wnętrz z wykorzystaniem sztukaterii!
Sztukateria - nie tylko w klasycznych wnętrzach
Niektórzy twierdzą, że do sztukaterii trzeba dojrzeć - i rzeczywiście coś w tym jest! Wiele osób podchodzi do niej sceptycznie, bo przecież elegancka sztukateria pasuje tylko do arystokratycznych wnętrz! Prawda jest jednak zgoła inna - nie trzeba mieć w domu muzeum, by pomyśleć o pięknej sztukaterii.
Sztukateria w stylu minimalistycznym czy loftowym - choć może wydawać się niepasująca - okazuje się być bardzo trafionym dekorem! Jak dobierać sztukaterię? Można zrobić to na zasadzie kontrastu: surowe wnętrze, a w nim bogate listwy ścienne czy rozety sufitowe albo znaleźć sztukaterię, która harmonijnie wtopi się w pomieszczenie.
[ Przeczytaj także o sztukaterii w kuchni! ]
Sztukateria we wnętrzach eleganckich, czyli klasyka gatunku
Klasyczna sztukateria ścienna pasuje do luksusowych, eleganckich wnętrz - to oczywiste. To dlatego bardzo często sięgają po nią inwestorzy, którzy urządzają swoje mieszkania w stylu:
- art deco,
- glamour,
- klasycznym,
- hampton.
Wymienione stylistyki oczywiście się od siebie różnią, natomiast mają też sporo cech wspólnych, między innymi umiłowanie luksusu i jakości oraz sięganie po elementy wystroju z poprzednich epok. Elementy dekoracyjne ścian we wnętrzach glamour czy klasycznym mogą być mocno widoczne - są to bowiem estetyki, w których ozdoby mają naprawdę duże znaczenie.
Sztukateria mieszkaniowa w nowoczesnym wnętrzu
Sztukateria pasuje tylko do wnętrz eleganckich? Jak najszybciej trzeba skończyć ze stereotypem, który umiejscawia dekoracyjne elementy wyłącznie w barokowych salonach i arystokratycznych korytarzach. Sztukateria do wnętrz industrialnych, skandynawskich i nowoczesnych pasuje tak samo dobrze, jak do stylów klasycznych. A może nawet lepiej, bo jest trochę nieoczywista? Wprowadza elegancję do surowego loftu i klasę do beztroskiej estetyki vintage. Kuchnię w stylu rustykalnym zamienia we wnętrze jak z eleganckiej angielskiej willi.
Jak takie dekoracje ścian zaaranżować w praktyce? Najpopularniejsze elementy sztukaterii, które pasują do niemal wszystkich wnętrz to listwy ścienne - występują w formie cienkich listewek albo sporych kasetonów. Jeśli więc podoba ci się sztukateria w wielu stylach, ale nie do końca jesteś przekonany czy będzie pasować do twojego wnętrza, możesz zacząć od subtelnych dekoracyjnych listew. Łącz dekoracje ścienne czy sufitowe z nowoczesnymi fakturami, np. z betonem dekoracyjnym czy gładkimi ścianami w stonowanych kolorach. Stylowym połączeniem, które doskonale wpisze się w estetykę glam loft będzie sztukateria sufitowa i surowe, industrialne lampy.
[ Sprawdź jak urządzić wnętrza ze sztukaterią? ]
Elementy sztukaterii ściennej we wnętrzach minimalistycznych
Sztukateria i minimalizm zdają się wzajemnie wykluczać. Trzeba jednak pamiętać, że dekoracyjne elementy ścienne z motywami roślinnymi to nie jedyny typ sztukaterii. Obecnie obserwuje się renesans sztukaterii nowoczesnej - prostej i bardzo powściągliwej. Wbrew powszechnej opinii doskonale wpisuje się ona w minimalistyczny styl aranżacji wnętrz. Jego cechy charakterystyczne to proste formy i unikanie nadmiernej ilości dekoracji. Nie jest to jednak tożsame z nudą i brakiem wyrazu! Wprowadzenie kasetonów na ścianach czy subtelnie ozdobnych listew ściennych powoduje, że wnętrze staje się przyjemniejsze, bardziej eleganckie, ale minimalistyczny klimat pozostaje.
Nowoczesna sztukateria sufitowa i ścienna daleka jest od barokowych cherubinków i finezyjnych motywów roślinnych - to dlatego doskonale pasuje zarówno do wnętrz eleganckich, jak i zupełnie współczesnych.