Złote dodatki do domu – w jakim stylu?
Złote dodatki we wnętrzach to na pewno jedna z charakterystycznych cech stylu glamour. Jest to styl pełen blasku, połyskujących powierzchni, wyróżnia się elegancją i szykiem, nie brakuje w nim kryształów, i marmuru. W stylu glamour dobrze czuje się też mocniejszy kolor, jak fiolet, róż czy zieleń. Złoto w takim wnętrzu pojawia się na oprawach oświetleniowych, jak np. Fedora, od Axo Light, wykończeniu mebli, ale i dodatkach oraz dekoracjach. Pięknie współgra z aksamitnymi obiciami mebli, szkłem i kryształowymi elementami.
Złoto to też doskonały wybór do wnętrz orientalnych. Kojarzą się one przede wszystkim z bogactwem kolorów i wzorów. Na pewno są to aranżacje, które mają swój unikalny urok, są bardzo klimatyczne, jest w nich dużo egzotyki. Złote dodatki do pokoju urządzonego w takim stylu to na pewno świeczniki, dekoracyjne poduszki, pudełka i szkatułki.
Nieco mniej oczywistym miejscem dla złota jest wnętrze scandi chic. Styl skandynawski wyróżnia się prostotą, minimalizmem i skromnością. Znalazło się jednak w nim miejsce dla odrobiny bogactwa. Złote dodatki we wnętrzach scandi chic występują w mniejszej ilości. Jest to zazwyczaj kilka elementów, jak np. wisząca lampa czy złoty stelaż stolika kawowego. Przykładem stolika, które świetnie sprawdzi się w takim wnętrzu jest Moccate E Rame, HushLab. Oczywiście złote dodatki do domu są mile widziane w aranżacjach klasycznych, gdzie pojawiają się w towarzystwie drewna, oraz nowoczesnych z białymi powierzchniami i geometrycznymi formami.
Złote dodatki do salonu
Salon w wielu domach pełni funkcje reprezentacyjne. To tutaj spędza się najwięcej czasu samemu i z bliskimi oraz przyjmuje się gości. Jego aranżacji bardzo często poświęca się najwięcej uwagi. Złote dodatki w salonie na pewno rozświetlą wnętrze, więc warto po nie sięgnąć, szczególnie jeśli pomieszczenie jest ciemne i małe. Mogą być to złote doniczki, świeczniki, a nawet lustra. Dekoracyjny charakter mają też oprawy oświetleniowe. Szczególnie w małych, ale i minimalistycznych wnętrzach dobrym patentem jest wykorzystanie praktycznych, listew magnetycznych takich jak: ArchLines, SternLight.
[ Monochromatyczny salon - jak ożywić takie wnętrze? ]
Łazienka w złocie
Od wnętrza łazienki oczekuje się przede wszystkim funkcjonalności, ale i przytulności z domieszką elegancji. Ma być to pomieszczenie praktyczne, z miejscem do kąpieli, codziennej pielęgnacji i higieny. Nie może w nim też zabraknąć miejsca do przechowywania, które jest potrzebne na kosmetyki i ręczniki. Jak zatem wykorzystać złoto w łazience?
- Złota armatura łazienkowa to idealna opcja do wnętrz urządzonych w stylu retro i glamour. Może być stylizowana lub też minimalistyczna, a najlepiej podtynkowa. Idealnie prezentuje się zarówno na białym, jak i ciemnym tle.
- Złote dodatki do łazienki w postaci akcesoriów łazienkowych, pojemników na kosmetyki, opraw luster, uchwytów i haczyków na ręczniki.
- Płytki w złotym odcieniu to propozycja dla odważnych, ale jednocześnie bardzo dobre rozwiązanie do wnętrz o małej powierzchni, które mają być eleganckie i stylowe. Złotą mozaiką można wyróżnić strefę pielęgnacji z umywalką lub kąpielową z prysznicem bądź wanną. Przykładem złotej mozaiki jest Gravity Aluminium Trace Gold, L'Antic Colonial. Aby jednak uniknąć nadmiaru połysku, pozostałe ściany niech będą w bardziej stonowanej kolorystyce – bieli, szarości lub beżu.
Kuchnia ze złotym połyskiem
Kuchnia powinna inspirować, ponieważ jest to miejsce kulinarnej pracy twórczej. Dla wielu osób aranżacja tego pomieszczenia jest kluczowa, ponieważ kuchnia musi być bezpieczna, dobrze zorganizowana, łatwa do utrzymania w czystości, a przy tym po prostu w dobrym guście. Złote dodatki sprawdzą się w kuchni ciemnej, a więc z czarnymi lub granatowymi szafkami np. o matowym wykończeniu i betonowymi płytkami na ścianie. Złoto skutecznie przełamuje monochromatyczną sterylność w białej kuchni, dzięki czemu przestaje w niej „powiewać chłodem”. Złoto może w kuchni pojawić się na baterii, uchwytach przy szafkach, oprawach oświetleniowych, jak również na akcesoriach kuchennych i małym AGD.
[ Urządź kuchnię w stylu Hampton! ]
Złote dodatki do sypialni
Sypialnia czyli najmocniej spersonalizowane pomieszczenia powinno odzwierciedlać prawdziwy charakter jego właścicieli. Złote dodatki do sypialni na pewno sprawią, że będzie to miejsce pełne uroku, blasku i elegancji. Złote dodatki na ścianę w postaci ramek obrazów i zdjęć, luster oraz dekoracji będą idealnie prezentowały się na ciemnym tle. Złota może być ponadto rama łóżka, a także strefa za łóżkiem. Tutaj świetnie sprawdzi się czarna płytka wielkoformatowa- np. z kolekcji Marmoker Night Storm, Casalgrande Padana ze złotym użyleniem. W kolorze złotym mogą być również uchwyty przy szafie i komodzie zarówno białej, jak i czarnej oraz w kolorze drewna.
Łazienka ze złotymi dodatkami, złoto w salonie i kuchni, a także sypialnia rozświetlona blaskiem tego szlachetnego koloru to propozycje dla osób lubiących wyraziste akcenty oraz poszukujących elementów rozświetlających aranżacje. Złoto najlepiej sprawdzi się w dodatkach, chociaż na płytkach łazienkowych i wersji wielkoformatowej również prezentuje się bardzo efektownie.
Najważniejsze jest, aby dopasować wszystkie dodatki do stylu, w jakim jest ono urządzone. Okazuje się, że złoto dobrze odnajduje się nie tylko w aranżacji glamour.