Białe meble w kuchni w stylu Hampton
W kuchni w stylu Hampton rolę pierwszoplanową odrywa biel! Jest to podstawowy kolor będący charakterystycznym elementem dla tej aranżacji. Biel znaleźć można pod postacią mebli, których elegancję podkreślają delikatne frezowania. Na frontach szafek często wyróżniają się uchwyty, które mogą być w kolorze czarnym, chromowanym, a nawet złotym. Biel świetnie sprawdzi się w małej i dużej kuchni w stylu Hampton, ponieważ optycznie powiększy niewielką kuchnię, a dużej doda przestronności.
Biel pojawia się także na ścianach. Aby jednak uniknąć chłodnego i sterylnego efektu, aranżacje w stylu Hampton przełamuje się szarością i błękitem, a także naturalnym drewnem. Białe ściany wykonuje się z płytek ceramicznych. Do charakteru wnętrza świetnie pasować będą płytki typu metro, czyli podłużne, w kształcie cegiełek, jak np. biała kolekcja La Riviera Blanco, Equipe. Na ścianie w kuchni Hampton świetnie sprawdzą się też kremowe płytki z subtelnym użyleniem - np. Carrara Mat, Equipe. Alternatywą są wielkoformatowe płytki inspirowane naturalnym marmurem z grubszym użyleniem. Przykładem takiej płytki jest Marmoker Statuario Oro, Casalgrande Padana.
[ Jak urządzić łazienkę w stylu Hampton? ]
Odrobina ciepła, czyli drewno we wnętrzu kuchni
W kuchni w stylu Hampton obok bieli pojawia się również drewno. Pięknie kontrastuje ze sterylnym kolorem białym. Drewno w kuchni urządzonej w stylu Hampton najczęściej widoczne jest na podłodze. Drewniane deski wymagają jednak odpowiedniego traktowania, muszą być zaimpregnowane i czyszczone specjalnymi środkami. Wynika to z ich dużej wrażliwości na ciepło i wilgoć. A tych we wnętrzu kuchni nie brakuje! Alternatywnym rozwiązaniem są panele winylowe imitujące w piękny sposób naturalne drewno. Łączą strukturę i wygląd tego materiału z wysoką odpornością na skrajne temperatury i wilgotne powietrze. Ciekawie prezentować się będzie hiszpańska kolekcja Realm Greece, L'Antic Colonial, ułożona w jodełkę.
Do drewnianej podłogi idealnie nawiązywać będzie drewniany blat. W ten sposób powstanie piękny duet bieli i drewna. Czasem również w kuchni w stylu Hampton pojawia się dwukolorowa zabudowa kuchenna, która łączy fronty w kolorze białym i kolorze drewna. Blat wtedy może być marmurowy lub czarny, nawiązujący do czarnych uchwytów przy szafkach.
Odpowiednie oświetlenie
Gotowanie nie może odbyć się bez odpowiedniego oświetlenia! Nie należy ograniczać się tylko do głównego źródła światła - to błąd. Kuchnia to miejsce, które trzeba dodatkowo doświetlić.
- Lampy w stylu Hampton to w wielu przypadkach oprawy wykonane z naturalnych materiałów. Pojawiają się lampy z wikliny, ale też z drewna;
- W bardziej eleganckiej i stylowej wersji dobrze sprawdzają się lampy wiszące z chromowanym wykończeniem, wykonane ze szkła, a także z dodatkiem kryształów, jak np. Eva, od Masiero.
- Nad blatem niech pojawią się ledowe taśmy. Mają przede wszystkim pełnić funkcję praktyczną, nie muszą być widoczne.
[ Co na ścianę w kuchni zamiast płytek - Sprawdź koniecznie! ]
Naturalne dodatki
W kuchni w stylu Hampton elegancja spotyka się z beztroskim klimatem. Wymaga to bardzo dobrze zaplanowanej aranżacji i wyboru takich dodatków, które nie spowodują, że wnętrze będzie przesycone. Raczej lepiej sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”.
Dekoracje w stylu Hampton powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Dobrze sprawdzi się lniany dywanik, a także lniane zasłony w oknach. Drewniane krzesła mogą przykryć bawełniane poduszki. Jasne wnętrze nabierze wakacyjnego klimatu, jeśli pojawią się w nim dodatki w kolorze błękitnym, a nawet granatowym. Mogą być to akcesoria kuchenne lub obrazy i plakaty na ścianach przedstawiające nadmorskie pejzaże. Kuchnia w stylu Hampton to też idealne miejsce na wiklinowe kosze, drewniane skrzynki i metalowe tace. Zdecydowanie ułatwią organizację całej kuchni. Aby jeszcze mocniej zaakcentować naturalność tej aranżacji, można ustawić na blacie doniczki ze świeżymi ziołami. Dzięki nim w powietrzu unosić się będzie piękny, domowy zapach.
Kuchnia w stylu Hampton to inspirująca podróż do przeszłości i wycieczka na inny kontynent. To wnętrze jasne, jednocześnie eleganckie i z dużą liczbą naturalnych elementów, które ocieplają klimat. Jest drewno, len, bawełna i wiklina. Są eleganckie oprawy oświetleniowe, ale i marynistyczne akcenty w błękicie i granacie. Jest to kuchnia, w której można się poczuć jednocześnie wykwintnie i sielsko.