Kolor Pantone 2022 roku
Za powstanie Instytutu Pantone odpowiedzialny jest Lawrence Herbert, prosty rzemieślnik, student chemii na Hofstra University w Nowym Jorku i od 1956 roku pół etatowy pracownik u braci Levine, gdzie dołączył do zespołu zajmującego się drukiem komercyjnym.
Kolor roku wybierany jest przez przedstawicieli oddziałów Pantone z różnych krajów od 2000 roku. Każdy ma prawo zaprezentować swoje pomysły i założenia, ostatecznie wszyscy podejmują decyzję i zatwierdzają z rocznym wyprzedzeniem. Jak podkreśla zespół Pantone, wybór koloru roku dyktowany jest duchem czasów, a więc wybór nigdy nie jest przypadkowy. Wpływ na decyzję mają ważne wydarzenia na świecie, a także zmiany, jakie zachodzą w mentalności społeczeństwa.
Sam wybór koloru roku jest dla ludzi inspiracją zarówno w obszarze mody, jak i designu oraz aranżacji wnętrz. Umiejętność zestawienia go z innymi barwami jest jednak sztuką, w której nie każdy czuje się najlepiej. Dlatego coraz częściej korzystamy z pomocy architekta oraz specjalnych narzędzi i palet kolorystycznych, czego przykładem jest strona colorhunt.co.
[ Obalamy mity dotyczące współpracy z architektem! ]
Very Peri, czyli energetyzujący fiolet z nasyconym niebieskim
Kolor Very Peri oznaczony jest w palecie Pantone symbolem 17-3938. Dlaczego właściwie to właśnie on został wybrany kolorem roku 2022? Jedni widzą w nim dynamiczny błękit, inni energetyzujący fiolet, a są też tacy, którzy dostrzegają w nim dodatek czerwieni… i wszyscy mają rację. Very Peri jest kolorem łączącym niebieski, fioletowy i czerwony. Pantone przyznaje, że to najcieplejszy odcień niebieskiego, a więc wywołuje pozytywne emocje i motywuje nas do optymistycznego patrzenia w przyszłość. Każdemu w obecnych czasach przyda się taki fioletowo-niebieski promyk nadziei.
Very Peri inspirowany jest sytuacją pandemiczną na świecie. To sygnał i bodziec do zmian, szczególnie w obszarze naszego myślenia. Ponadto kolor nawiązuje w znaczącym stopniu do wirtualnej rzeczywistości, która zaczęła w naszym życiu odgrywać jeszcze ważniejszą rolę. Wiele obszarów naszej codzienności przeniosło się właśnie do sieci. Ten kolor jest jak nowa wizja świata – lepsza, bardziej optymistyczna i pełna nadziei.
Z jakimi kolorami łączyć Very Peri?
Pomimo że jest to kolor stosunkowo wyrazisty i mocny, to istnieje wiele barw, które świetnie wyglądają w jego towarzystwie. Na pewno warto spróbować połączyć ten niebieski fiolet z pastelowymi odcieniami, jak np. brzoskwiniowy pomarańczowy czy miętowy zielony. W takim zestawieniu świetnie sprawdzą się proste, geometryczne formy. Ciekawym połączeniem będzie szeroka paleta zieleni, której spokój i harmonia podkreśli kolor Very Peri.
[ 6 najmodniejszych stylów aranżacyjnych - cechy szczególne! ]
Tak dla akcentu, nie dla total look
Very Peri mocno zaznacza swoją obecność we wnętrzach, dlatego zbyt duża jego ilość mogłaby spowodować, że aranżacja będzie przytłaczająca. Raczej stawiamy na dodatki i pojedyncze elementy w tym kolorze:
- tapicerowane meble, np. sofa, zagłówek w sypialni czy krzesła w jadalni, szczególnie w wersji welurowej;
- pojedyncza ściana pomalowana na Very Peri, np. wytyczająca strefę jadalnianą ze stołem i krzesłami;
- pufy tapicerowane, które sprawdzą się również jako stoliki kawowe;
- zaciemniające zasłony w oknach jako alternatywa dla ciemnych kolorów, co nadaje całości lekkości, ale i przewrotnego charakteru.
Very Peri nie dla każdego stylu wnętrzarskiego?
Jak z każdym innym mocniejszym odcieniem, również z Very Peri trzeba obchodzić się ostrożnie. Z tego powodu nie będzie najlepszym wyborem do każdej stylizacji, chyba że inwestorzy planują zmienić nieco jej charakter. Na pewno dobrze odnajdzie się w stylu glamour z pikowanymi poduszkami, złotymi dodatkami w postaci żyrandola, lustra w złotej ramie oraz marmuropodobnej podłogi, ułożonej np. z płytek Marmoker Statuario Grigio, Casalgrande Padana.
Dobrze prezentować się będzie ponadto w nowoczesnych i awangardowych stylizacjach, gdzie dominują proste formy i geometryczne wzory - chociażby grzejników. Przykładem jest Niva N1L1, Vasco - niezwykle minimalistyczny w kształcie prostokąta. W stylu retro, gdzie jest dużo koloru, również będzie bardzo dobrym wyborem. Fioletowe akcenty pojawiają się też w ciepłych aranżacjach prowansalskich, ale i dostojnych angielskich. Możemy także spróbować dodatków w kolorze Very Peri w skandynawskiej sypialni lub salonie, gdzie będzie nieco nieoczywistym wyborem.
[Sprawdź artykuł: Salon w stylu skandynawskim]
Rok 2022 już wystartował, a wraz z nim nowe pomysły designerów i projektantów. Na pewno będzie w nich pojawiał się kolor Very Peri, który swoim energetyzującym i jednocześnie subtelnym charakterem zaraża optymizmem, daje nadzieję i wprowadza do stylizacji dużo szczęścia i pozytywnego klimatu.