Sztukateria, czyli historyczna sztuka zdobienia wnętrz
Sztukaterią nazywamy ozdoby ścienne i sufitowe, które mogą być wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej. Pojawiała się już w starożytności, chociaż przypisuje się jej raczej symbolikę wnętrz okresu baroku i renesansu. Sztukaterie były charakterystyczne dla pałaców oraz domów bogatych mieszczan, wskazywały na wysoki status społeczny mieszkańców. Dzięki sztukaterii wnętrze nabierało jeszcze większej elegancji, wytwornego i wyszukanego charakteru.
Elementy sztukaterii są lekkie ze względu na niewielką wagę materiału, z jakiego są wykonywane. To również z tego powodu cieszyły się tak dużą popularnością w przeszłości, ponieważ możliwe było ich wykorzystanie w kontekście imitacji ciężkich rzeźb. Sztukateria pozostawiana była w swoim naturalnym, białym kolorze, jednak równie często decydowano się na pokrycie ją kolorem. Nierzadko było to złoto jako pożądany wtedy przepych i bogactwo.
[ Więcej o szyku i elegancji wnętrz dowiesz się z artykułu - Wnętrza w stylu glamour ]
Monochromatyczność, nie kontrasty
Sztukateria jest bardzo ozdobnym wykończeniem wnętrz, które potraktowane w nieodpowiedni sposób może przekroczyć granicę dobrego smaku i kiczu. Sztukaterię możesz wykorzystać w salonie do stworzenia oryginalnej ramy do obrazów, zdjęć rodzinnych czy po prostu telewizora. W tym celu wykorzystaj proste elementy, które znajdziesz m.in. w kolekcji Wallstyl od NMC. Wyrazisty, mocny kolor sztukaterii na delikatnym i stonowanym kolorze ściany nie sprawdza się dobrze, pozbawimy ją w ten sposób jej naturalnej elegancji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest pokrycie tym samym kolorem sztukaterii i ściany, ewentualnie zdecydować się można na eksperymenty w obszarze jednego koloru, łącząc odcienie różniące się o kilka tonów.
Nie oznacza to jednak, że należy całkiem zrezygnować z mocnych kolorów. Sztukateria wspaniale prezentuje się w towarzystwie butelkowej zieleni i koloru roku Classic Blue, niezwykle szlachetnych barw. Tym razem jednak również stawiamy na total look, udekorowaną ścianę wraz z elementami sztukaterii pokrywamy tym samym kolorem.
W duecie z tapetą
Tworząc wypukłe ramy ze sztukaterii, możemy zamknąć w nich tapety o wyrazistych dekorach, np. modnych botanicznych wzorach. Świetnie sprawdzają się pastelowe kwiaty oraz zielone monstery. Sztukateria nie może być zbyt ozdobna, najlepszym wyborem będą płaskie listwy naścienne. A co z ich kolorem? Nie powinny dominować i specjalnie się wyróżniać, a uzupełniać tapetę i się z nią harmonizować. Jeżeli dominuje na niej pastelowa paleta barw, z tej samej wybieramy kolor listew. Zdecydowałeś się na zieleń na tapecie i kolory ziemi? Pokryj sztukaterię jaśniejszą lub ciemniejszą zielenią, bądź zdecyduj się na uniwersalny brąz.
Listwy przypodłogowe i sufitowe, czyli klasyka nowocześnie
Sztukateria kojarzy nam się z dekoracyjnymi listwami i rzeźbionymi konsolami, które znajdowały się w pałacowych wnętrzach przy suficie i podłodze. W ten sposób wykańczano powierzchnie, aby nadać im bardziej eleganckiego wyglądu. W wersji nowoczesnej listwy montuje się też w podobny sposób. Wybierane są jednak delikatniejsze, mniej zdobione, odzwierciedlające minimalistyczny charakter współczesnego designu, czego przykładem jest Arstyl od NMC. Przy suficie mają bardzo często kolor biały, tworząc z nim jednolitą pod względem kolorystycznym powierzchnię. Decydując się na listwy przy podłodze, niech będą one w kolorze drzwi, czyli w większości przypadków będzie to biel lub brąz, nawiązujący do koloru drewna.
[ Sztukateria to nie jedyny trend w tym roku, poznaj wiele innych trendów aranżacyjnych na rok 2020 ]
Sztukateria nie dała się zamknąć w pałacowych wnętrzach, chociaż długo czekała, aż znowu docenią ją designerzy i już współczesne społeczeństwo o nieco innym poczuciu estetyki, niż ludzie baroku. Potrafi się dostosować, odnajduje się w nowoczesnych stylizacjach, uzupełniając je o swoją naturalną elegancję.