Styl vintage, czyli jaki?
Warto zacząć od tego, czym w ogóle jest styl vintage i dlaczego tak często łączy się go z wnętrzami romantycznymi. Wyróżnikiem stylu vintage jest zamiłowanie do starych przedmiotów z historią i duszą, które nie są antykami. W aranżacjach vintage stawia się na pochodzące z poprzednich dziesięcioleci meble, ale także przedmioty codziennego użytku.
Samo słowo vintage ma swoje korzenie w branży winiarskiej i oznacza "dobry rocznik", czyli szlachetne wino z owoców z jednego sezonu. W modzie, za ubrania vintage uznaje się te, które mają więcej niż 20 lat. W designie zaś określenie to nie dotyczy konkretnej epoki, natomiast miłośnicy wnętrz vintage najchętniej sięgają do wzornictwa XX wieku - od jego początku po lata 70.
Ciekawą odsłoną tej estetyki jest polski styl vintage, czyli okres lat 50., 60., 70., kiedy królowały w pomieszczeniach wzory geometryczne, wielobarwne printy z przewagą zieleni, żółci, elementami czerwieni, pomarańczy i musztardy. Z tego czasu pochodzi wiele perełek polskiego designu, na przykład kultowe krzesła Hałasy albo szalenie nowoczesny jak na ówczesne czasy fotel RM58.
[ Za dużo rzeczy i przedmiotów w domu? Poznaj decluttering! ]
Shabby chic - lekka i romantyczna odsłona stylu vintage
Idealnym połączeniem stylu vintage z wpływami romantycznymi jest styl shabby chic. To estetyka delikatna, ale jednocześnie bardzo wyrazista, obok której nie da się przejść obojętnie. Jej nazwa oznacza "sfatygowaną elegancję" - shabby to z angielskiego właśnie "sfatygowany/zdezelowany", natomiast słowo chic oznacza elegancję, szykowność. Co wyróżnia wnętrza w stylu shabby chic?
Słodka, pastelowa kolorystyka
We wnętrzach dominują biele, które przeplatają się z pastelowymi odcieniami zieleni, różu, błękitu, a także szarością i beżem.
Meble vintage
Wyszukane, eleganckie, ale ze śladami użytkowania, a nawet trochę zużyte. W aranżacji wnętrza shabyy chic nie może zabraknąć staromodnych kredensów, finezyjnych komód na wysokich nóżkach z frezowanymi drzwiczkami, szaf z bogatą ornamentyką (często kwiatową), eleganckiej toaletki, ludwikowskich sof i krzeseł. Stare meble sprawdzą się też w łazience - idealna będzie tam wolnostojąca wanna na dekoracyjnych nóżkach, np. Chelsea, od Noken.
Mnóstwo dekoracji
Poszewki na poduszki obszyte falbankami, kryształowe misy, srebrne świeczniki, kwiatowe zasłony i obrusy, porcelanowe figurki. Tego typu eksponaty można wyszukać na przykład na pchlich targach.
[ Jaka jest najlepsza grubość paneli winylowych? ]
Cottagecore - wiejska idylla w klimacie vintage
Innym, sielankowym stylem, który urządza się z reguły opierając na stylistyce vintage jest cottagecore, czyli wiejska idylla. Za sprawą mediów społecznościowych idea cottagecore, czyli wyidealizowanego obrazu życia na wsi wtargnęła nie tylko do designu, ale i do mody. Romantyczne sukienki, białe bluzeczki z bufkami, chustki na głowie i koszyki... Wróćmy jednak do przepięknych i przytulnych wnętrz w stylu cottage. Co je wyróżnia?
- Kolorystyka - to styl, który jest bliski naturze, więc bazą są kolory ziemi: beże, brązy, stonowane zielenie. Mogą pojawić się także pastelowe róże i błękity.
- Wzory - motyw przewodni wnętrz w stylu cottage to kwiaty, owoce i zwierzęta. Wzorzyste tapety pokrywają polne kwiaty, grzyby i drzewa. Geometrycznym wzorem, który pasuje do takiego domku jest również drobna biało-czerwona kratka vichy.
- Materiały - zgodnie z filozofią tej estetyki powinny być jak najbardziej naturalne. Sprawdzi się więc tutaj przede wszystkim len i bawełna.
- Meble - w wiejskich wnętrzach w duchu vintage nie może zabraknąć charakterystycznych, postarzanych mebli. Jak urządzić wiejski salon w stylu vintage? Drewniane (najlepiej niemalowane) krzesła, duży stół i komoda to kwintesencja stylu vintage w wiejskiej odsłonie.
- Dodatki - nadające przytulności koce, narzuty, obrusy, urocze ściereczki są tu bardzo mile widziane. W inspirowanym stylem vintage wiejskim domu nie może zabraknąć również świeżych - najlepiej polnych -kwiatów.
Styl vintage - klasyczna wersja angielska
Czy romantyzm musi odnosić się zawsze do pastelowego i uroczego wnętrza? Niekoniecznie. Jedną z jego ciekawych odsłon jest klasyczny styl angielski. Stylowe mieszkanie w tej estetyce wypełniają solidne, drewniane i najchętniej oryginalne meble: stara komoda, stoliki kawowe, masywny stół i wygodna sofa. We wnętrzach vintage, które inspirowane są Anglią pojawiają się także:
- geometryczne wzory (kratka i paski),
- grube i wzorzyste tkaniny oraz obicia,
- przedmioty dekoracyjne: zegary ścienne albo stojące, stylowe kinkiety, rzeźby i wazony pełne kwiatów.
To wszystko tworzy niesamowity klimat niczym z wiktoriańskiej rezydencji pod miastem – romantycznej i gustownej. Warto wiedzieć, że to właśnie klasyczny styl angielski leży u źródła estetyki cottagecore i to od angielskich stylowych domów wzięły się różane inspiracje obecne we wnętrzach shabby chic.