Elegancko, z klasą, ale bez zbędnego przepychu
Trudno sobie wyobrazić, żeby pokój królewskiego dziecka mógł być urządzony skromnie i nie opływać w wielki luksus. Jednak właśnie tak najczęściej wyglądają wnętrza książąt, co nie oznacza wcale, że są nudne i monotonne. Royal baby room cechuje się eleganckim, ale stosunkowo skromnym wystrojem. Wyróżnia się bardzo przemyślaną aranżacją i mocno nawiązuje do aktualnych trendów. Królewski styl cechuje prostota nowoczesności, a więc nawiązuje on mocno do współczesnych trendów.
Wszystkie elementy znajdujące się we wnętrzu mają swoje miejsce i tworzą spójną całość. Zamiast łóżeczka niemowlęcego ze stylizowanymi nóżkami i szczebelkami znacznie lepiej prezentować się będzie klasyczne łóżeczko ze szczebelkami, np. w kolorze białym lub w odcieniu naturalnego drewna. Oprócz wygodnego i praktycznego łóżeczka, w pokoju dziecięcym powinna stanąć też komoda z szufladami.
Nie można też zapomnieć o miejscu dla mamy, z fotelem i stolikiem, gdzie będzie mogła spędzić czas z maluszkiem, karmiąc go i przytulając. Idealny fotel do karmienia znaleźć można w ofercie duńskiej marki BoConcept. Jednym z przykładów jest model Osaka z delikatnym pikowaniem. Natomiast w roli stolika nocnego świetnie sprawdzi się stolik Moccate E Rame, od marki HushLab. Do pokoju urządzonego w stylu royal baby w formie blatu sprawdzi się płytka imitująca marmur ze złotym lub czarnym stelażem.
[ Dowiedz się - jak przygotować dom na przyjście dziecka ]
Royal baby room w pastelowych, jasnych kolorach
W royal baby room dominuje pastelowa paleta barw. Mile widziane są jasne kolory, które jednocześnie oddają ciepło tego pomieszczenia. Stawia się więc na pudrowe róże, miętowe zielenie i błękity, które tworzą przyjemny klimat i działają odprężająco. Kolory te, pięknie prezentują się w towarzystwie naturalnego drewna i sterylnej bieli. Dlatego decydując się na pastelowe odcienie ścian, dobrze jest okleić je odpowiednią tapetą. Jest to wygodne i bezproblemowe rozwiązanie. Montaż tapety nie wymaga zabezpieczenia mebli i podłogi.
Dodatkowo zapach kleju nie utrzymuje się tak długo, jak zapach świeżo malowanej farby. Dlatego do pokoju malutkiego dziecka zalecana jest tapeta winylowa. Ten rodzaj tapety wyróżnia odpowiednia grubość materiału, trwałość i odporność na uszkodzenia i ścieranie. Przykładem jest marka Vinylpex, która w swojej ofercie posiada np. kolekcję Illa. To opalizująca tapeta (wzór lekko połyskuje zależności od kąta padania światła czy perspektywy oglądającego) z delikatnym wzorem plecionki.
W pastelowej kolorystyce świetnie odnajdują się wszelkiego rodzaju szarości - ciekawie kontrastujące z pastelami. Dodają one całości elegancji i jednocześnie nie pozbawiają wnętrza dziecięcego ciepła i przytulnego klimatu. Szarość śmiało można wykorzystać na podłodze w postaci paneli winylowych np. od marki Charme Parquet. W barwie szarej utrzymana jest kolekcja Parc De Cluny ze wzorem naturalnego drewna. Podłogę winylową wyróżnia szereg właściwości tj.:
- większy komfort chodzenia - wrażenie ciepłej wizualnie podłogi
- łatwość w utrzymaniu czystości,
- trwałość
- atest antypoślizgowy
- antystatyczność - nie przywiera do nich kurz
- lepsza akustyka w porównaniu z płytkami lub panelami laminowanymi.
Kolory pastelowe sprawiają, że wnętrze jest bardzo przytulne i ciepłe. Efekt ten potęgują różnorodne tkaniny i struktury. Mile widziane są wszelkiego rodzaju koce i zasłony w oknach. Piękną dekoracją w pokoju royal baby będzie sztukateria, np. marki Orac Decor. Za pomocą paneli ściennych, listew lub rozet można stworzyć naprawdę ciekawe kompozycje na ścianach i suficie. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się też w strefie za łóżeczkiem lub w kąciku zabaw.
[ Jak urządzić kreatywny pokój dziecka? ]
Minimalizm w królewskim stylu
„Po królewsku” nie musi oznaczać „z przepychem”. Royal baby room jest raczej przeciwieństwem przesadnego bogactwa. Stanowi doskonały przykład, że mniej znaczy więcej. Bardzo często w pokojach najmłodszych członków rodzin królewskich spotyka się klasyczne i ponadczasowe rozwiązania aranżacyjne. Co można w nich znaleźć?
- Proste meble o klasycznych kształtach i formach, jak szafa (może być na nóżkach), komoda z szufladami i regał na zabawki oraz akcesoria pielęgnacyjne.
- Naturalne materiały, czyli drewno, len, bawełnę i wiklinę. Pojawiają się też na podłodze w postaci drewnianego parkietu lub paneli winylowych odwzorowujących rysunek drewna.
- Monochromatyczne powierzchnie i jedynie delikatne wzory.
- Uniwersalne rozwiązania, które pozwalają przy wprowadzeniu niewielkich zmian dostosowywać pokój do potrzeb dorastającego dziecka (np. łóżeczko z funkcją tapczanika czy też komoda ze zdejmowanym przewijakiem).
Bogactwo dodatków
Całość doskonale uzupełniają odpowiednio dopasowane dodatki. W royal baby room nie będzie ich dużo, a jeżeli już się w nim znajdą, to również nawiązywać będą do eleganckiego minimalizmu. W tym przypadku świetnie sprawdzają się plakaty oprawione w złote lub białe ramki. Zabawki schowane są w wiklinowych koszach lub drewnianych skrzyniach. Ozdobą mogą być też lustra, szczególnie jeżeli urządza się pokój małej królewny oraz dywany z długim włosiem lub ozdobnymi chwościkami. W dziewczęcym pokoju idealnie sprawdzą się kokardki, z kolei w chłopięcym – motyw balonów.
W oknach koniecznie trzeba powiesić zasłony, najlepiej zaciemniające. Mogą być w jednolitym kolorze lub w delikatny kwiecisty wzór bądź geometryczny deseń. Jako oświetlenie główne najlepiej wybrać delikatne rozwiązanie jak np. wisząca lampa Chlorophilia, Artemide o ciepłej barwie światła i transparentnym designie. Klimat wnętrza podkreśli ciepłe światło, które idealnie komponuje się z tkaninami, pastelami i naturalnymi materiałami.
Royal baby room to nie synonim bogactwa i przepychu. Jest to pomieszczenie, w którym doskonale widać dziecięcą beztroskę, emanujące ciepłem i pozytywną energią. Maluje się w pastelowych barwach, widać w nim ponadczasowe rozwiązania i minimalizm. Jest elegancko i stylowo, ale spokojnie i przytulnie.