Jak rozmieścić oświetlenie dekoracyjne w salonie?
Sprawa wydaje się być bardzo prosta! Jednak to tylko pozory. Rozmieszczenie oświetlenia dekoracyjnego w salonie zależy od jego wielkości, funkcji jakie będzie spełniać, a także znajdujących się w nim mebli. Oświetlenie w salonie ma sprawić, że wnętrze będzie w pełni funkcjonalne. Na pewno musi się w nim znaleźć główne źródło światła, które umieszcza się w centralnym obszarze salonu, a więc najczęściej będzie to lampa sufitowa. Podział na strefy umożliwia lepszą i bardziej przemyślaną aranżację oświetlenia w salonie.
Strefa wypoczynkowa to świetne miejsce dla lampy podłogowej. Tam, gdzie znajduje się stół z krzesłami, na suficie pojawia się nisko zawieszona lampa. Dobrze sprawdzi się tutaj model Crash, Foscarini o prostym i minimalistycznym kloszu. Jeśli w salonie obecna jest strefa z domową biblioteczką i wygodnym fotelem, to warto zastanowić się nad lampą stołową, która umożliwi czytanie w odpowiednich warunkach.
Do oświetlenia w salonie zaliczamy również wszystkie elementy świetlne, które wspierają główne źródło światła i dodatkowo dekorują wnętrze. Ich rodzaj i miejsce instalacji zależy od indywidualnych potrzeb, ale i stylu wnętrzarskiego.
Punktowe oświetlenie ściany w salonie
Ściany to świetne miejsce dla punktowych źródeł światła. Jeśli na ścianie obecne są obrazy, zdjęcia lub inne dekoracje ścienne, które dobrze jest wyróżnić, warto zamontować przy nich kinkiety. Tego typu oświetlenie ściany w salonie może znajdować się po dwóch bokach dekoracji lub nad nią. Bardzo modne są kinkiety Halo, polskiej marki SternLight, które posiadają w sobie możliwość ściemniania za pomocą przycisku i doskonale doświetlą wybrane elementy znajdujące się na ścianie salonu. Ponadto, kinkiety Halo cechuje prosty i minimalistyczny design.
Ciekawym rodzajem oświetlenia dekoracyjnego salonu są także oprawy natynkowe o niewielkich rozmiarach. Występują w różnych formach, a ich podstawową i największą zaletą jest możliwość dowolnej zmiany kierunku świecenia. W ofercie Grupy Mo znaleźć można szeroką gamę tego rodzaju opraw jak również opraw wpuszczanych, kinkietów i opraw magnetycznych.
[ Urządź salon pod kino domowe! ]
Praktyczne oświetlenie na szynie w salonie
To nowoczesna forma oświetlenia, która już w momencie pojawienia się w branży wnętrzarskiej zachwyciła wielu fanów nowoczesnego designu. Oprawy magnetyczne składają się z szyny, którą można zainstalować zarówno na suficie, jak i ścianie. W dowolnych miejscach umieszcza się na niej reflektory z możliwością ustawienia kierunku świecenia.
Przykładem oświetlenia na szynie w salonie jest listwa magnetyczna ArchLines. Idealnie wpisuje się w klimat wnętrz industrialnych, loftowych i nowoczesnych. Można dzięki nim budować sceny na różne okazje. Dostępne w kolekcji timery umożliwiają programowanie oświetlenia, aby automatycznie włączało się o wybranych porach.
Dobrze zaplanowane oświetlenie na szynie w salonie zastąpi z powodzeniem kilka osobnych punktów świetlnych. Może doświetlać dekoracje ścienne, a także odpowiadać za oświetlenie strefy wypoczynkowej jako alternatywa dla lampy stojącej. Szyna poprowadzona na suficie w centralnym obszarze pomieszczenia sprawdzi się również jako oświetlenie główne całej aranżacji.
[ Koniecznie sprawdź - Modne kolory w salonie ]
Oświetlenie dekoracyjne w salonie. Kiedy duży ozdobny żyrandol?
Posiadacze salonu o niewielkiej powierzchni, ale urządzonego w stylu klasycznym lub glamour, mogą postawić na zakup żyrandola, który wprowadzi błysk do całego pomieszczenia. W ten sposób wnętrze zyska główne źródło światła i efektowną dekorację. To też bardzo dobre rozwiązanie do salonu, w którym wydzielona jest strefa jadalniana ze stołem i krzesłami. Aby była ona w pełni funkcjonalna, wymaga odpowiedniego doświetlenia. Duży żyrandol nisko zawieszony to najlepszy wybór.
Jaki ozdobny żyrandol wybrać do salonu?
- styl glamour – żyrandol kryształowy lub złoty ze szklanymi, okrągłymi kloszami.
- aranżacja nowoczesna – duże ledowe ringi o chromowanym wykończeniu.
- klasyczne wnętrze – wieloramienny żyrandol w kolorze czarnym.
- aranżacja scandi – plecione żyrandole wykonane z wikliny.
- klimat industrialny – żyrandol drewniany.
Takie oświetlenie w salonie sprawi, że można zminimalizować liczbę elementów dekoracyjnych i jednocześnie podkreślić styl i charakter wnętrza.
Oświetlenie sufitu podwieszanego w salonie
Ta konstrukcja pojawia się praktycznie w co drugim domu i mieszkaniu. Sufit podwieszany - bo o nim mowa coraz częściej pojawia się we współczesnych salonach. Poprawia akustykę pomieszczenia, ale i pozwala ukryć niedoskonałości i mankamenty.
Jest to też idealne miejsce na dekoracyjne oświetlenie w salonie. Lampy typu spot sprawdzą się tutaj znakomicie. Szczególnie jeśli zostaną nieregularnie rozmieszczone na całej powierzchni sufitu podwieszanego. Stworzą wtedy ciekawą imitację rozgwieżdżonego nieba. Ciekawą propozycją jest np. kolekcja Miss Flexy, SternLight. Dodatkowo w konstrukcji sufitu, po jego obwodzie, można ukryć taśmy LED z funkcją zmiany koloru świecenia. To sposób na wyjątkowy klimat we wnętrzu.
Dekoracyjne oświetlenie w salonie powinno być spójne z pozostałymi oprawami i całą aranżacją pod względem wizualnym. Jednocześnie powinno pełnić funkcję praktyczną, być jednocześnie głównym źródłem światła lub oprawą doświetlającą konkretną strefę. Wybór oświetlenia dekoracyjnego jest więc motywowany wieloma czynnikami – wielkością pomieszczenia, stylem wnętrzarskim, rozmieszczeniem stref i indywidualnymi upodobaniami.