Codzienna pielęgnacja podłogi winylowej
Podobnie jak każda inna podłoga, podłoga winylowa wymaga systematycznego mycia. Częstotliwość mycia podłogi winylowej zależy w znaczącym stopniu od intensywności jej eksploatacji. Częściej będzie czyszczona w domu rodziny z dziećmi i zwierzętami niż w mieszkaniu singla lub pary. Na co dzień wystarczy z podłogi usunąć kurz i sierść psa czy kota, a następnie użyć mopa z wodą, aby pozbyć się już zaschniętych plam.
Jeżeli chodzi o mycie podłogi winylowej na mokro, zazwyczaj wystarczy tę czynność powtarzać raz w tygodniu. Nie stosuje się silnych detergentów, a środki o neutralnym pH. Dobrym wyborem będzie specjalny płyn lub koncentrat do czyszczenia podłóg winylowych lub po prostu woda z płynem do mycia naczyń. Warto pamiętać, że do codziennego dbania o panele winylowe nie potrzeba dużej ilości wody.
Czyszczenie paneli winylowych
Trudno jest uniknąć zabrudzeń na podłodze. Są jednak takie plamy, których nie usunie się wodą z płynem lub będzie to bardzo trudne. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie dedykowanych sprawdzonych sposobów zgodnych z zaleceniami producenta. Coraz częściej korzysta się dziś z ekośrodków czyszczących bez żrących substancji, które praktycznie każdy ma w swojej kuchni.
Pierwsza, podstawowa zasada dotyczy natychmiastowego usuwania plam, oczywiście jeżeli jest to możliwe. Unika się w ten sposób przebarwień i wnikania plam w fakturę paneli. Bez problemu można się ich pozbyć podczas mycia podłogi winylowej przeznaczonymi do tego środkami.
Podczas zabawy dzieci nierzadko pozostawiają po sobie ślady na podłodze. Szczególnie często są to ślady po niepermanentnych markerach, kredkach i długopisach. Aby się ich pozbyć, w większości przypadków trzeba użyć środków na bazie alkoholu etylowego.
[ To musisz wiedzieć - podkład pod panele winylowe! ]
W codziennej pielęgnacji podłóg winylowych bardzo dobrze sprawdza się czyszczenie na sucho. Wystarczy więc panele odkurzyć lub usunąć kurz za pomocą szczotki. Warto wiedzieć, że podłoga winylowa wykazuje się właściwościami antystatycznymi, co oznacza, że nie przyciąga kurzu. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla alergików i dzieci.
Nie można jednak poprzestać na czyszczeniu paneli winylowych jedynie na sucho. Szczególnie w kuchni i łazience częściej myje się podłogę na mokro. W pozostałych pomieszczeniach wystarczy robić to raz w tygodniu. Panele winylowe są wodoodporne, a więc nie niszczą się na skutek bezpośredniego kontaktu z wodą. Są odporne na środki czystości, jednak powinno się unikać silnych detergentów.
[ Sprawdź jak wygląda montaż paneli winylowych! ]
Jak zadbać o panele winylowe - praktyczne wskazówki
Żywotność paneli winylowych można wydłużyć jeszcze bardziej, jeżeli zastosuje się kilka sprawdzonych patentów. Mycie podłóg winylowych będzie mogło odbywać się znacznie rzadziej.
- Należy zrezygnować z gumowych powierzchni mających bezpośredni kontakt z podłogą. Guma powoduje niestety trwałe zabrudzenia.
- Trzeba chronić powierzchnię podłogi przez zarysowaniami, podklejając meble specjalnymi filcowymi nakładkami.
- Należy zamienić żrące detergenty na środki bazujące na naturalnych składnikach.
- Powinno się czyścić buty przed wejściem do domu, dzięki czemu do środka będzie się wnosić mniej brudu, co przekłada się na łatwiejsze sprzątanie.
- Nie powinno się czyścić paneli winylowych mopem parowym. Jest to podłoga, która dobrze znosi stosunkowo wysokie temperatury, jak np. przy ogrzewaniu podłogowym, jednak nie powinny one przekraczać 100° Celsjusza. Istnieje ryzyko kurczenia się paneli i w konsekwencji ich uszkodzenia.
[Sprawdź również: Jaki podkład pod panele winylowe]
Czyszczenie podłogi winylowej może odbywać się zarówno na sucho, jak i na mokro. Można wybrać specjalistyczne środki czystości lub korzystać z domowych sposobów, produktów bazujących na naturalnych składnikach. Nie należy używać do mycia podłogi winylowej mopa parowego ani impregnować jej lakierem czy woskiem. Panele winylowe nie są wymagające w czyszczeniu, ale systematyczne ich mycie i natychmiastowe usuwanie plam pomoże wydłużyć ich żywotność. W razie potrzeby istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia takiej powierzchni (szczególnie) w obiektach o bardzo intensywnej eksploatacji, dedykowanymi środkami producentów chemii.
Więcej o podłogach winylowych przeczytasz tutaj!