Mieszamy stonowane i wyraziste barwy
Przytulne wnętrze najłatwiej urządzić, korzystając z ciepłej palety barw. Pomoże Ci w tym koło barw, które możemy podzielić na ciepłe i chłodne kolory. Skoncentrujemy się na obszarze koła, w której znajdują się odcienie czerwieni, pomarańczy, koloru żółtego, a także wszelkiego rodzaju kremowe i beżowe barwy. Unikamy jednak dominacji żywych odcieni, czyli np. mocnej czerwieni, decydując się przy tym np. na delikatny łososiowy lub pudrowy róż. Z palety pomarańczowych barw wybieramy brzoskwiniowy, morelowy lub nieco ciemniejszy miedziany. Jeżeli chodzi o kolor żółty, to w sypialni bardzo dobrze sprawdza się szafranowy i jasnożółty. Ciepłe kolory powinny w przytulnej sypialni stanowić bazę, którą można uzupełnić kolorami chłodnymi, do których zaliczamy m.in. zielenie i odcienie niebieskiego. Takie połączenia są nie tylko bardzo efektowne, ale też sprawiają, że możemy nadać wnętrzu konkretny styl, np. angielski. Dominuje w nim sterylna biel, jednak uzupełniona o ciepły róż będzie zdecydowanie bardziej nastrojowym miejscem.
Tkaniny na ścianach, podłodze i w oknach
Są one bardzo często niedoceniane, a tak naprawdę ich rola w ocieplaniu wnętrz jest ogromna. Miękkie, przyjemne w dotyku, o ciekawych strukturach sprawiają, że sypialnia zyskuje nie tylko praktyczne i dekoracyjne wyposażenie, ale też zmienia swój charakter. Na podłodze w małej sypialni bardzo dobrze sprawdzi się niewielki, np. okrągły dywanik z frędzlami, z kolei w większej duży dywan z długim włosiem. Na łóżku niech pojawi się narzuta, może być pikowana, aksamitna lub welurowa. Zagłówek niech będzie również obłożony materiałem, a w oknach niech pojawią się długie, grube zasłony, mogą być wzorzyste lub gładkie.
Ciepło z natury, czyli drewno w sypialni
Drewno jest materiałem, który ma niezwykłe zdolności ocieplania wnętrz. Wystarczy pokryć podłogę deskami, aby nawet najbardziej sterylna aranżacja zyskała przyjemniejszego charakteru. Najlepiej sprawdzi się drewno w kolorze naturalnym, klasycznym, ze zdecydowanie zaznaczonym rysunkiem i słojami. Takim wyglądem cechują się warstwowe deski Charme Parquet, występujące w wielu różnych wybarwieniach z możliwością dopasowania zarówno do klasycznych, jak też bardziej nowoczesnych, ale wciąż przytulnych wnętrz. To też doskonałe rozwiązanie dla alergików, którzy unikają dywanów, a mimo to chcą, aby ich sypialnia była ciepłym azylem.
Drewniana podłoga to nie jedyna opcja, jaką warto wykorzystać w przypadku tego naturalnego materiału. Na ścianie sprawdza się on równie dobrze, tworząc np. tło dla miękkiego zagłówka. Możesz zdecydować się na deski z naturalnego drewna lub też płytki imitujące drewno. Ponadto warto jest zdecydować się na ciekawe, ale już sprawdzone połączenia, jak szafę z frontami w kolorze białym i drewnianym.
[ Kliknij i zobacz: Jak w kreatywny sposób nadać drugie życie przedmiotom ]
W blasku dobrego światła
Jak w każdym pomieszczeniu, również w sypialni musi pojawić się oświetlenie. Jest ono jednym z efektywniejszych dekoratorów wnętrz i nie spełnia już tylko funkcji praktycznej. Aby móc operować światłem, zmieniać jego natężenie i kierunek, należy wybrać oprawy z regulacją. Szeroki wybór tego typu oświetlenia znajduje się w ofercie SternLight, w której występują pojedyncze reflektory do wykorzystania jako samodzielne źródła światła lub do stworzenia unikalnego systemu w połączeniu z listwą Archlines. Druga opcja umożliwia nie tylko zmianę kierunku świecenia, ale też położenia poszczególnych punktów świetlnych.
W najbliższej strefie łóżka przyda się też oświetlenie dodatkowe. Jako lampy nocne świetnie sprawdzają się tradycyjne oprawy z materiałowymi abażurami, kolorystycznie pasującymi do wystroju wnętrza.
Jeszcze kilka dodatków…
W przytulnej sypialni nie może ich zabraknąć. Na łóżku w towarzystwie narzuty powinny pojawić się poduszki, najlepiej w różnych kolorach, kształtach i wielkościach. Jeżeli pomieszczenie jest wystarczająco duże, stwórz kącik do relaksu, wieszając pod sufitem huśtawkę z formie kosza z miękkim kocem lub też wygodnym fotelem na drewnianych nóżkach. Na ścianach mogą pojawić się rodzinne zdjęcia, ale też plakaty z inspirującymi cytatami czy obrazy o motywach kwiatowych. Lustro również jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli zależy Ci na optycznym powiększeniu sypialni.
[ Zobacz także: Kilka pomysłów na aranżację ściany za łóżkiem ]
Tworząc przytulne wnętrze, możemy bawić się kolorami, strukturami i materiałami, łączyć ze sobą nowoczesne proste formy z miękkimi tkaninami i dodatkami. Wykorzystaj najprostsze rozwiązania, jak drewno na podłodze i zasłony w oknach. Eksperymentuj ze światłem, wybierając oprawy, pozwalające na aranżowanie klimatu zgodnie ze swoim nastrojem.