Maniacy zakupów i zbieractwa
Tak naprawdę jesteśmy jednocześnie ludźmi, kochającymi zakupy, jak też niepotrafiącymi rozstać się z tymi już nieużywanymi. To powoduje, że w naszych domach piętrzą się przedmioty nowe i stare. To powoduje często, że najpierw zaśmiecamy własne, prywatne środowisko, po czym chcąc zrobić w nim porządek, pozbywamy się ich w niewyobrażalnie dużych ilościach, nie zawsze pamiętając o segregacji. Następnie zalegają one na wysypiskach śmieci, a także zalewają kraje trzeciego świata, trafiają też do oceanów, gdzie przyczyniają się do śmierci wielu zwierząt i wyginięcia unikalnych gatunków. Wśród tych rzeczy są m.in. ubrania, sprzęt i akcesoria kuchenne, dodatki, meble i narzędzia oraz wiele innych rzeczy, które możemy znaleźć w naszych piwnicach i garażach. Czasami wystarczy zastanowić się, jak wykorzystać je inaczej, aby posłużyły nam dłużej. Nie trzeba ich od razu spisywać na straty, a dać im szansę, dostrzegając zazwyczaj niemały potencjał.
Meble z palet
To trend, który jest nam już wszystkim bardzo dobrze znany. Wiele osób przekonało się do zwykłych palet, wykorzystując je do wykonania unikalnych mebli do domu czy ogrodu. Palety możemy zabezpieczyć lakierem lub innym impregnatem, pozostawiając ich naturalny wygląd. Jeżeli chcemy nadać im konkretny kolor, malujemy je po prostu specjalną farbą do drewna na wybrany odcień. Z takich palet wykonamy bez problemu wiszące półki na książki, podstawę do stolika, który można wyposażyć np. w szklany blat. Palety świetnie prezentują się też jako stelaż łóżka, wystarczy tylko ułożyć na nim wygodny materac. Wpisują się idealnie w styl skandynawski i rustykalny, pięknie prezentują się w ogrodzie, zaaranżowanym w retro stylu.
Przeczytaj również o ekologicznym projektowaniu wnętrz
Szklane dekoracje
Ze szklanych butelek korzystamy wszyscy. Zazwyczaj opróżniamy je i wrzucamy do pojemnika na odpady. Zarówno te w klasycznej formie, jak też te o bardziej unikalnych kształtach,mogą Ci posłużyć do stworzenia wazonu. Etykietę usuniesz, pozostawiając butelkę na kilka godzin w wodzie. Do przyozdobienia wazonu użyj wstążek, muliny, piórek, cekinów, a także tkaniny, którą możesz pozyskać np. z nieużywanych ubrań. Butelka ma wąską szyjkę, dlatego zmieści się w niej tylko jeden kwiatek. Jeżeli lubisz rośliny, wykonaj kilka takich wazonów, ustawiając je obok siebie.
Do wykonania dekoracji dobrze sprawdza się też słoik. On z kolei posłuży Ci do stworzenia świecznika. Etykietę usuń w ten sam sposób, a następnie opleć słoik sznurkiem lub wstążką. Możesz też pokryć go farbą, pamiętając jednak o pozostawieniu wolnej przestrzeni o dowolnym kształcie, aby blask świecy mógł przedostawać się do wnętrza. Świecznik w słoiku doskonale prezentuje się ponadto wypełniony kolorowymi kamykami lub żwirkiem.
Meble jak nowe
Stolik, z którego odpadają kawałki farby? Fotel z przetartym siedziskiem? Szafka nocna bez uchwytu? Takie meble nie prezentują się najlepiej i na pewno nie chciałbyś mieć ich w swoim mieszkaniu. Zdecydowanie planowałeś ich wymianę i zakup nowych. Nie jest to jednak konieczne. Stolik możesz na nowo pokryć farbą, niekoniecznie w tym samym kolorze. Dzięki czemu uzupełnisz wnętrze o nowy, inny akcent kolorystyczny. Aby farba zachowała na dłużej swoją trwałość, zabezpiecz powierzchnię lakierem. Fotel niech otrzyma nowe obicie siedziska i oparcia. Jest to zadanie dla tapicera, jednak wybór tkaniny, jej koloru i wzoru należy do Ciebie. Brakujący uchwyt do szafki możesz zrobić sam. Wykorzystaj do tego skórzany pasek, kawałek drewna, nakrętkę z flakonu od perfum, korek z butelki po winie lub po prostu kawałek sznurka.
Nie pozbywaj się starych przedmiotów. Wykorzystuj je do stworzenia nowych lub też wprowadzać w nich kilka zmian, aby stworzyć prawdziwe, bezcenne unikaty, których nie znajdziesz w żadnym sklepie i katalogu.
Sprawdź kilka sprawdzonych sposobów na odświeżenie mieszkania