Wnętrze o wielu korzyściach
Najczęściej domki letniskowe charakteryzuje stosunkowo niewielka powierzchnia, stąd bardzo istotna jest świadomość oczekiwań wobec przestrzeni. Z tego względu niektóre miejsca będą wielozadaniowe. jadalnia, odpowiednio zaaranżowana może być również znakomitym salonem. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie poszczególnych pomieszczeń, przeznaczając im konkretne funkcje, tak aby później łatwo nam było dobrać wyposażenie.
Dodatkowym plusem wielofunkcyjności domku, jest obniżenie kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu wszystkich wymaganych wygód. Wybierając elementy wnętrza, takie jak meble warto kierować się zarówno estetyką jak i możliwościami, które uzyskamy. W tym celu możemy wybrać np. rozkładany stół, który sprawdzi się do spożywania większych posiłków, jak i popołudniowej kawowej przyjemności. Wariantów jest nieskończenie wiele i w zależności od przeznaczenia domku, uwaga będzie skierowana na inny aspekt. Ponad wszystko jednak, domek letniskowy ma dostarczyć radości i spokoju, więc najważniejszym jest aby oprócz pragmatyzmu kierować się wizją i potrzebami.
Tempo dostosowane do Ciebie
Wydawać by się mogło, że samodzielna organizacja i utrzymanie domku letniskowego, może przysporzyć więcej trudu, niż przyjemności. Jest to jednak niepotrzebna obawa, ponieważ funkcjonowanie i wygląd miejsca dyktują wyłącznie domownicy. Tym samym, domek można poddawać nieskończonym modyfikacjom w dowolnym momencie - sposoby zagospodarowania domu nie mają ograniczeń, tak jak sposoby na spędzanie w nim czasu.
Pod wątpliwość poddawane może zostać utrzymanie domku w wymarzonym stanie przy wieloletnim użytkowaniu. Odpowiedzią na taką potrzebę będzie zastosowanie odpowiednich materiałów, o wysokiej jakości. Szczególnie warto zwrócić uwagę na podłogę, która najczęściej wystawiana jest na działanie niekorzystnych czynników i tym samym silnie narażona na zniszczenie. Na podłogę świetnie sprawdzi się ponadczasowe drewno – bliskie naturze, wytrzymałe i ciepłe w doznaniu. Miłośnicy klasycznej deski mają wybór spośród desek o wysokiej jakości m.in. deski polskiej marki Charme Parquet występujące w szerokiej gamie kolorystycznej. Klasyczne deski nie są jedynym rozwiązaniem – obecnie na rynku popularność zyskują panele winylowe. Ze względu na ciepłą powierzchnię i niezwykłą trwałość doskonale sprawdzą się zarówno na podłodze w kuchni, salonie jak i łazience. Oprócz tego panele winylowe wykazują odporność na wodę. Przykładem są drewnopodobne panele winylowe z kolekcji Oak z oferty marki LinkFloor. W ten sposób, małymi krokami można dobrać materiały tak, aby w pełni oddały domową aurę letniskowemu miejscu.
Przechowywanie rzeczy w domku letniskowym
Wielokrotnie w domku letniskowym oprócz standardowego wyposażenia, przechowujemy też np. narzędzia ogrodowe i wiele innych przedmiotów spoza klasycznego zestawu domowego. Ze względu na ten aspekt i wspomnianą wcześniej niewielką przestrzeń, warto zadbać o odpowiednie umeblowanie, w którym znajdzie się miejsce na przetrzymywanie wszystkich niezbędnych rzeczy. Dzięki dobrze zaplanowanemu przechowywaniu, możemy wykorzystać np. przestrzeń pod schodami, którą ciężko zagospodarować, a która świetnie sprawdzi się np. jako składzik na narzędzia.
Trwała baza dla całego obiektu
Podczas wypoczynku, raczej stronimy od częstych prac porządkowych i nadmiernej troski o miejsce, w którym przebywamy – oczekując relaksu i wyciszenia. Zdarza się więc, że do domku letniskowego wchodzimy w obuwiu zewnętrznym, czy wykorzystujemy miejsce we wnętrzu jako dodatkowy obszar do przechowywania mebli ogrodowych albo sprzętu sportowego. Na silną eksploatację, oprócz podłóg, narażone są także meble czy armatura łazienkowa. Tym samym istotnym jest wybranie właściwych materiałów nie tylko na podłogę. W salonie, przedpokoju i sypialni warto postawić na wskazaną wcześniej podłogę winylową lub drewnianą.
Natomiast w kuchni lub miejscu z aneksem kuchennym najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, które można położyć na podłodze, ale też na ścianie. Wiele płytek cechuje łatwość utrzymania, stąd ten sam materiał dobrze odnajdzie się w łazience. Ogromny wybór płytek oferuje lider na światowym rynku w branży ceramicznej – marka Porcelanosa, która w swoim asortymencie ma m.in. kolekcję Sevilla – klasyczne, kwadratowe płytki w urokliwych kolorach z wykończeniem na wysoki połysk, co ułatwia ich utrzymanie. Warto także rozważyć zaopatrzenie łazienki w uzdatniacz wody Scale Buster - urządzenie, które minimalizuje ryzyko gromadzenia się trudnych do usunięcia osadów. Jego działanie skoncentrowane jest na oczyszczaniu wody, wydłużając żywotność urządzeń, takich jak baterie łazienkowe, kabina prysznicowa i umywalka.
Sprytna i komfortowa łazienka
Łazienka zawsze stanowi istotny punkt podczas projektowania domku letniskowego – jest czynnikiem bezpośrednio wpływającym na poczucie komfortu. Jak więc sprawić, żeby łazienka w domku letniskowym odpowiadała oczekiwaniom? Nie należy martwić się małym metrażem, wystarczy wyposażyć ją w kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim jest to umywalka. Można wybrać nablatową, tak aby zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania w szafce. Oczywiście, to rozmiar pomieszczenia będzie definiował wielkość wybranej umywalki. Przy szczególnie małych łazienkach dobrym rozwiązaniem będą kompaktowe umywalki jak np. model Small 55 od polskiej marki HushLab. Innym niezbędnym elementem łazienki jest misa WC, a wybierając model wiszący Calm - również od wspomnianego wyżej producenta, zostaje zaoszczędzone miejsce, wskutek czego nawet niewielka łazienka optycznie nabiera przestrzenności. W duchu oszczędności miejsca, lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, chociaż w zależności od potrzeb można zawsze wybrać wannę wolnostojącą.
[ Mała i praktyczna łazienka - Jak urządzić? ]
Światło, budujące aurę
Niezależnie od miejsca, to światło jest jednym z głównych determinantów budowania nastroju. Dlatego, by jeszcze podkreślić czar letniskowego miejsca, warto zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Podczas dnia, światła dostarczą okna – tym samym im więcej ich się znajdzie, tym bardziej świetliste pomieszczenie otrzymamy. W nocy ten czynnik zostaje wykluczony, ponieważ potrzebne jest światło sztuczne. Wybór jest ogromny, oprócz światła głównego w każdym z pokoi można wyposażyć się również w pewne urozmaicenia. Jednym z nich będą spoty w czarnym kolorze, zawieszone na listwie magnetycznej ArchLines, które pozwolą na dowolne ustawienie strumienia światła. Atmosferę wnętrza podkreśli także dekoracyjne oświetlenie, np. kule świetlne Halo polskiej marki SternLight, czy kinkiety 3D tego samego producenta.
[ Wszystko co musisz wiedzieć o systemie magnetycznym ARCHLINES! Przeczytaj koniecznie! ]
Końcowo w aranżacji domku letniskowego chodzi o wywołanie poczucia swobody i przyjemności. Sprzyjają temu jego funkcjonalność i praktyczne rozwiązania, ale również design i estetyka. Tak, aby stał się on całoroczną ostoją wypoczynku.