Kącik psa
Każdy domownik, także ten czworonożny, powinien mieć w domu swój własny kąt. Należy stworzyć mu posłanie w cichym, przytulnym miejscu, gdzie będzie mógł się wyspać i odpocząć. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów, które przywiązują się do swojego legowiska. Wybór jego lokalizacji powinien być dobrze przemyślany. Nie należy narażać pupila na zmienne temperatury, dlatego posłanie trzeba umieścić z dala od kaloryferów, ale też drzwi i okien, które sprzyjają przeciągom. Dobrym miejscem na legowisko nie jest też kuchnia, w której psa mogą drażnić ciągłe zapachy, jak i korytarz, gdyż przechodzący domownicy będą rozpraszać pupila. Legowisko powinno znajdować się z dala od telewizora, by oszczędzić psu światła i głośnych dźwięków. Posłanie powinno być na tyle duże, by umożliwić swobodne wylegiwanie się. Wiele psiaków ma też zwyczaj zakopywania w nim swoich skarbów – przysmaków i zabawek. Oprócz swojej oczywistej funkcji legowisko może być też ciekawą ozdobą domu, znakomicie wpisującą się w jego aranżację. Wybierając posłanie, warto zadbać o tym, aby swoim kształtem i kolorem komponowało się z resztą wnętrza. Materiał, z którego jest zrobione, powinien być trwały, miękki i odporny na zabrudzenia.
Kocia sypialnia
W przeciwieństwie do psów, koty nie przywiązują się aż tak bardzo do ściśle wyznaczonego miejsca. Powinny mieć jednak swoje legowisko, w którym od czasu do czasu będą mogły odpocząć. Kot śpi przez większość doby, a zasnąć może niemalże w każdym miejscu – na biurku, parapecie, pod łóżkiem, na klawiaturze. Szczególnie przepada za miejscami, w których jest ciepło – dobrze będzie czuć się w pobliżu grzejników czy kominka. Kot lubi też skakać po półkach, dlatego warto usunąć z nich wartościowe przedmioty, które łatwo można strącić lub zniszczyć. Dobrze się czuje tam, gdzie jest ciemno i można się schować. Warto zaaranżować przestrzeń tak, by mógł sobie znaleźć w niej kilka bezpiecznych kryjówek. Koty często chowają się w pudełkach, walizkach lub szafach. Kompletując wyposażenie do mieszkania, raczej należy więc unikać szafek, które kot mógłby otworzyć sobie sam.
Nie dla psa podłoga?
Wiele osób rezygnuje z wymarzonej aranżacji, bojąc się ewentualnych zniszczeń, wynikających z obecności czworonoga. Tymczasem wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach, by utrzymać porządek. Każdy element aranżacji musi być jednak dobrze przemyślany. Warto zacząć od przyjrzenia się podłodze, narażonej na ciągłe ślady łapek i pazurków. Tam, gdzie pupil dużo się rusza, warto położyć ceramiczne lub kamienne płytki. Są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia, a ewentualne zabrudzenia można z nich łatwo usunąć. Warto też zwrócić uwagę na to, czy płytki są śliskie, a jeśli tak, wyposażyć je w specjalne antypoślizgowe maty – jeśli pies jest ruchliwy, może stać się mu krzywda. W przypadku desek podłogowych lepiej wybrać te ciemniejsze – na jasnych niezwykle widoczne będą wszelkie zabrudzenia. W pomieszczeniach, w których pupil spędza dużo czasu, lepiej zrezygnować z wykładziny, która szybko się pobrudzi i może przesiąknąć nieładnym zapachem. Przy wejściu do domu warto położyć chodnik lub dywanik, który pozwoli na szybkie wytarcie łapek po spacerze. Miejsca, które mogą służyć pupilowi jako legowisko – kanapa czy fotele – powinny być obite tkaninami, na których nie widać plam i z których łatwo usunąć zabrudzenia.
Cztery łapy w mieszkaniu
To, w jaki sposób powinno być zaaranżowane wnętrze, zależy też od zachowania i charakteru naszego pupila. Jeśli mamy ruchliwego psa, warto stworzyć w pokoju swobodną przestrzeń, która pozwoli mu biegać i bawić się bez obijania się o meble. Właściciele szczeniaków, które lubią gryźć wszystko, co wpadnie im w łapki, powinni zaopatrzyć dom w odpowiednią ilość schowków. W przedpokoju warto wtedy zamontować szafkę na buty, gdyż leżące luzem będą łakomym kąskiem dla zębów szczeniaka. Jeśli zwierzątko lubi wylegiwać się na kanapie pod naszą nieobecność, koniecznie przykryjmy ją narzutą lub kocem, który łatwo będzie można wyprać. Półki i regały można ustawić w ten sposób, by stanowiły ciąg spacerowy dla lubiącego wdrapywać się po meblach kota. W pokoju warto zamontować drapak, na którym będzie mógł ostrzyć pazurki, aby nie robił tego na meblach. Z zasięgu zwierząt warto też usunąć rośliny, ostre i szklane przedmioty i inne akcesoria, które mogą się zniszczyć lub pokaleczyć naszego pupila. Dla dobra kotów niewychodzących należy też zabezpieczyć drzwi balkonowe i okna, aby ciekawskie zwierzę nie wypadło z wysokości. To pozwoli stworzyć nam dom, w którym nasze zwierzęta będą nie tylko kochane, ale też bezpieczne.