Gres szkliwiony na taras
Można je zastosować zarówno na tarasie, jak też do przygotowania podłoża pod grill w ogrodzie czy też wytyczenia ścieżki. Gres jest tworzywem odpornym na mróz i promieniowanie słoneczne. Świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie powietrze jest wilgotne, a także powierzchnia ma bezpośredni kontakt z wodą. Płytki gresowe cechują się łatwym montażem. Przystosowane są do układania na trawie, żwirze i piasku oraz na podporach na tarasie. Błyskawicznie stworzysz zatem szlak komunikacyjny bądź też zaaranżujesz przestrzeń do odpoczynku z bliskimi. Ich dodatkowym atutem jest równie łatwy demontaż. Jeżeli zechcesz zmienić położenie ścieżki, bez problemu przeniesiesz ją w inne miejsce, nawet bez pomocy fachowca.
Świetnym rozwiązaniem są antypoślizgowe płytki gresowe, pozwalające na bezpieczne poruszanie się po ścieżce czy tarasie niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Ich chropowata struktura minimalizuje ryzyko przypadkowego poślizgnięcia. Szczególnie atrakcyjnym wyglądem charakteryzuje się gres szkliwiony. Wśród dostępnych propozycji są m.in. płytki imitujące naturalny kamień, który pomoże Ci stworzyć miejsce o bardzo nowoczesnym charakterze. Kolejna propozycja to gres polerowany, o gładkiej i lśniącej powierzchni. Nadaje przestrzeni bardzo eleganckiego wyglądu, z tego powodu znalazł swoje zastosowanie w ekskluzywnych przestrzeniach. Trudniej jednak utrzymać go w czystości i jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Pomysł na zadaszenie tarasu
Pogoda nierzadko krzyżuje Ci plany i nie pozwala wygodnie usiąść ze szklanką lemoniady na tarasie? Lubisz słońce, ale zbyt intensywne bywa dokuczliwe, jeżeli planujesz długi odpoczynek na świeżym powietrzu. Taras powinien być dostosowany do Twoich potrzeb i preferencji. Jeżeli chcesz uchronić się przed deszczem i intensywnym słońcem, zdecyduj się na zadaszenie tarasu. Masz do wyboru kilka opcji. Prostą konstrukcją wyróżnia się pergola tarasowa. Może być wykonana z aluminium, drewna lub stali. Lekka kratownica wsparta jest na podporach z jednej strony, a po drugiej jest przytwierdzona do budynku. Jeżeli taras znajduje się w przestrzeni ogrodu, stosuje się pergole z słupkami ze wszystkich czterech stron. Konstrukcję pergoli trzeba jeszcze wypełnić. Używa się do tego bezbarwnego poliwęglanu, który nie gwarantuje jednak pełnego zacienienia. Doskonale w tym celu sprawdzają się też rośliny obrastające konstrukcję i tkanina w formie rzymskiej rolety.
Pomysł na taras czyli dekoracja światłem
Funkcja użytkowa lamp jest znana ludzkości od wieków. Potrzebujemy światła, aby móc w pełni funkcjonować niezależnie od pory dnia. Wieczory spędzone w ogrodzie bądź na tarasie wymagają wyposażenia ich w specjalne oświetlenie, które będzie odporne na wpływ czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Zapewne zależy Ci też na walorach estetycznych opraw. Lampy mogą jednocześnie oświetlać przestrzeń i ją dekorować. Wśród najnowszych rozwiązań znajdują się lampy solarne LED w kształcie kul i kostek w różnych rozmiarach. Zasilane są energią słoneczną, co pozwala obniżyć rachunki za prąd. Idealnie wpisują się w trendy nowocześnie urządzonych przestrzeni, gdzie unikamy zbędnych i mocno dekoracyjnych dodatków. Geometryczny kształt i ich unikalna forma sprawiają, że odbiegają charakterem od typowego oświetlenia zewnętrznego. Warto je stosować w zestawach lamp o różnych rozmiarach.
Jeżeli masz możliwość montażu oświetlenia ściennego, zdecyduj się na dekoracyjne kinkiety, które żarówki mają umieszczone w taki sposób, iż światło skierowane jest ku górze i dołowi. Na ścianie powstaje ciekawy efekt świetlny. Ścieżki możesz doświetlić lampami stojącymi lub reflektorami. W przypadku tarasów świetnie sprawdzają się pojedyncze oczka montowane do podłogi. W ten sposób oświetlasz całą powierzchnię tarasu. Dodatkowym źródłem światła niech będą dekoracyjne girlandy zawieszone wśród drzew w ogrodzie lub przy elewacji budynku na tarasie.
Masz już podłoże, zadaszenie i oświetlenie. Pozostaje jedynie wyposażyć taras lub ogród w meble i kilka dekoracyjnych dodatków, takich jak świece, lampiony czy roślinne kompozycje.