Materiał i kolorystyka – mozaika do łazienki w różnych odsłonach
O atrakcyjności mozaiki do łazienki jako elementu wykończeniowego decyduje nieograniczona gama kolorystyczna, która wiąże się z użyciem różnorodnych materiałów. Każdy rodzaj mozaiki powoduje uzyskanie zupełnie innego, ale zawsze zachwycającego, efektu aranżacyjnego. O popularności mozaiki ceramicznej i gresowej decydują właściwości identyczne z klasycznymi płytkami, które są powszechnie wykorzystywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Wersje matowe i szkliwione łatwo dopasować do preferowanego stylu, ponieważ ilość wzorów jest niezmierzona. Piękne wykończenie wnętrza można stworzyć również przy pomocy mozaiki porcelanowej, kamiennej, metalowej, szklanej i drewnianej. Modele kamienne są wykonywane z różnych rodzajów naturalnego surowca – m.in. z marmuru, trawertynu i kwarcu. Warto przyjrzeć się projektom łazienki z mozaiką szklaną, ponieważ szkło przepuszcza i odbija światło, wywołując wrażenie głębi. Szkło może być przezroczyste, kolorowe albo mieniące się brokatem. W bogatej palecie projektów pojawiają się zarówno wersje matowe, jak i o lśniącej powierzchni. Do łazienki najlepiej wybierać warianty z jak najgładszą powierzchnią, aby utrzymanie ich w czystości nie stwarzało problemów. Przytulny i intrygujący klimat wnętrza można uzyskać, korzystając z mozaiki drewnianej, ale trzeba zadbać o wybór drewna twardego i o dużej odporności na działanie wody, a takimi cechami charakteryzują się głównie drewna egzotyczne, natomiast wśród rodzimych gatunków dąb i sosna.
Płytki mozaikowe – kompozycje klasycznych i nietypowych kształtów
Płytki mozaikowe najczęściej przybierają postać figur geometrycznych takich jak: kwadrat, prostokąt, romb i heksagon, ale propozycje producentów wcale się do nich nie ograniczają. Dostępne są również wzory pozwalające na większy rozmach w aranżacji. Do ciekawych akcentów należy rybia łuska, arabeska lub jodełka typowa dla skandynawskich wnętrz. Wybór zależy od indywidualnego gustu i koncepcji wykończenia łazienki. Mozaiki, bez względu na kształt i kolor, przykuwają uwagę.
Funkcjonalne i dekoracyjne właściwości mozaiki
Mozaika może śmiało zastąpić klasyczne płytki ceramiczne, gdy wyłożymy nią całą powierzchnię ścian lub podłogi, ale fantastycznie sprawdza się również jako element dekoracyjny na wybranym fragmencie łazienki. Jest wyjątkowym materiałem pozwalającym na atrakcyjne wydzielenie danej strefy w łazience. Jako rama lustra potrafi wzbudzić niekłamany zachwyt. To idealny materiał do wykończenia powierzchni profilowanych – doskonale prezentuje się na okrągłej obudowie wanny lub półkolistej kabinie prysznicowej. Można ją wykorzystać jako dekoracyjny element szafek, półek lub blatu wokół umywalki. Wśród projektów mających na celu optyczne powiększenie przestrzeni uwagę zwraca biała łazienka z mozaiką. Jednolitość podłogi i ścian wyłożonych jasnymi płytkami ceramicznymi warto przełamać ciemną mozaiką w jednym miejscu. Niemal wakacyjny klimat relaksu wywoła z kolei wykorzystanie egzotycznego kształtu arabesek w odcieniu morskiej głębi. Wybór zależy wyłącznie od gustu i wyobraźni. Połączenie błękitu i żółci znajdziemy w dekoracyjnych płytkach Majolika Intense D od polskiego producenta Tubądzin.
Duże łazienki sprawiają wrażenie mniej przytulnych, ale łatwo temu zapobiec, wykorzystując mozaiki w ciepłych odcieniach. Wersje drewniane lub ze wzorem imitującym drewno doskonale sprawdzą się jako obudowa mebli i kącika wokół wanny. Najbardziej praktycznym wariantem jest łazienka z mozaiką szklaną lub ceramiczną. Ich powierzchnie nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a do usunięcia zabrudzeń wystarczają zwykłe środki czystości o łagodnym działaniu. W przypadku modeli szklanych należy zwrócić uwagę na grubość szkła, ponieważ grubsze szkło jest równoznaczne z ładniejszym efektem załamywania światła. Doskonale wpisują się w nowoczesny styl łazienek, w których dominują odcienie bieli i czerni. Można je wykorzystać jako element aranżacji w stylu glamour. W połączeniu z dekoracyjnymi lampami stworzą spójną i olśniewającą kompozycję. Szukając własnego stylu, należy wziąć pod uwagę kwestie praktyczne, dlatego najlepsza mozaika na podłogę do łazienki to wersja ceramiczna. W przypadku wyboru mozaiki szklanej należy zwrócić uwagę, aby była pokryta powłoką antypoślizgową. Dobrym wyborem będzie kolekcja Hoy Blue od marki Nord Ceram.
Montaż mozaiki do łazienki – żmudna praca czy bezproblemowe wykończenie?
Wbrew pozorom układanie mozaiki w łazienkach nie ma nic wspólnego z czasochłonnym łączeniem drobnych elementów jak w puzzlach. Jest oferowana zwykle w tzw. plastrach o różnych wymiarach – często spotykane wymiary to: 30 x 30 cm, 30 x 60 cm i 60 x 60 cm. Jej elementy są naklejone na siateczkę z włókna szklanego lub papier, które można rozciąć, aby wymiary dokładnie dopasować do potrzeb. Mozaikę w takiej postaci nakłada się na klej do glazury, a następnie fuguje. Fuga musi być dostosowana do rodzaju materiału, z jakiego wykonane są płytki. Łatwość układania, atrakcyjne i różnorodne wzornictwo, a także odpowiednie parametry techniczne przemawiają zdecydowanie za wykorzystaniem mozaiki w łazience.