Przestronne pomieszczenie
Trudnością, jaką może pojawić się już na początku projektowania łazienki dla osób niepełnosprawnych, jest metraż łazienki. To bardzo często bardzo małe pomieszczenie, w którym brakuje miejsca już na podstawowe wyposażenie. Po urządzeniu wnętrza pozostaje niewiele wolnego miejsca do swobodnego poruszania. Jeżeli to możliwe, warto powiększyć łazienkę, np. przesuwając ścianę. Konieczna może okazać się rezygnacja z dodatkowych półek i szafek do przechowywania w celu wykonania większego prysznica czy montażu uchwytów bezpieczeństwa. W tym przypadku priorytetem są potrzeby osoby niepełnosprawnej, która potrzebuje więcej miejsca do poruszania się po łazience, szczególnie jeśli musi to robić na wózku.
Optymalna wielkość łazienki dla osób niepełnosprawnych
Optymalna wielkość łazienki dla osoby niepełnosprawnych musi pozwalać na swobodny obrót o 360 stopni. W praktyce oznacza to, że powierzchnia, na której wykonywany jest manewr, musi mieć co najmniej 1,5 metra średnicy. Drzwi do łazienki powinny mieć metr szerokości. Należy usunąć z niej wszystkie różnice wysokości podłogi, progi i wzniesienia. Urządzenia zawieszamy na wysokości, która umożliwia korzystanie z nich przez osoby znajdujące się w pozycji siedzącej. Podobnie jest z kosmetykami, do których osoba niepełnosprawna powinna mieć swobodny dostęp.
(Dowiedz się więcej o możliwościach dodatków łazienkowych. Przełam rutynę - wybierz lustro na miarę swoich potrzeb!)
Płytki antypoślizgowe do łazienki dla osób niepełnosprawnych
Wybierając płytki podłogowe do łazienki dla osoby niepełnosprawnej, zwróć uwagę na jej teksturę. Ich powierzchnia powinna być antypoślizgowa, co minimalizuje ryzyko ewentualnego upadku podczas przejścia z wózka inwalidzkiego na toaletę lub też na krzesło pod prysznicem. To też lepsze warunki do poruszania się na wózku. Rezygnujemy zatem z płytek o połyskującej i gładkiej powierzchni, decydując się na modele o specyficznej teksturze. Bardzo dobrze sprawdzą się płytki drewnopodobne Marazzi o wyczuwalnej strukturze drewna lub płytki Rako utrzymane w podobnej stylistyce. W obu przypadkach są to podłogi odporne na wilgoć, jak i wodę, idealnie sprawdzające się w trudnych warunkach w łazience.
Na ścianach również zalecamy montaż płytek strukturalnych. Osoby niepełnosprawne bardzo często podpierają się o ściany, nawet jeżeli do ich dyspozycji są uchwyty. Płytki Mutina to propozycja pokrycia ściennego, często wybieranego do łazienek bardzo nowoczesnych. Mają mocno dekoracyjny charakter i specyficzną teksturę. Pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo poruszania się po łazience osób niepełnosprawnych.
Armatura i ceramika dostosowana dla osoby niepełnosprawnej
Osoby z ograniczeniami ruchowymi nie są w stanie samodzielnie i bezpiecznie korzystać z typowej łazienki, w której znajdują się klasyczne sprzęty sanitarne, ceramika z armaturą niedostosowana do ich wyjątkowych potrzeb. W przypadku osób z niepełnosprawnościami zdecydowanie lepiej sprawdza się prysznic niż wanna. Dodatkowo, chcąc uniknąć progów, decydujemy się na prysznic typu walk-in, czyli bez brodzika, jak kabina Roltechnik i Roca. Ułatwia to wjazd wózka bezpośrednio pod prysznic. Alternatywą może być kabina z niskim brodzikiem, której przykładem jest kabina marki Ronal.
W ofertach producentów pojawia się coraz częściej ceramika zaprojektowana z myślą o potrzebach i ograniczeniach osób niepełnosprawnych. Taką kolekcję zaprojektowała firma Hewi, w której znalazły się m.in. umywalki bez barier ze zintegrowanymi uchwytami, dzięki którym możliwe jest łatwe przysunięcie się do nich i ustawienie wózka we właściwej pozycji. Umywalki są płaskie, co umożliwia wsunięcie pod nie bezpośrednio nóg osoby siedzącej na wózku. Są one również szerokie, mają blat i miejsce na dodatki łazienkowe, do których mamy łatwy dostęp.
Aby ceramika była w pełni funkcjonalna i spełniała swoją funkcję, potrzebuje dedykowanej dla osób niepełnosprawnych armatury łazienkowej. W tym przypadku stosuje się baterie umywalkowe z długą wylewką i uchwytem. Co więcej, panel prysznicowy zawieszamy na niższej wysokości, aby można było z niego korzystać również w pozycji siedzącej. Przydadzą się również uchwyty bezpieczeństwa, które są produktami, należącymi do Systemu 900 od marki Hewi. Nie może ich zabraknąć przy umywalce, najlepiej po obu jej stronach, pod prysznicem, gdzie warto jest zamontować specjalne siedzisko, a także przy toalecie.
Osoby niepełnosprawne bardzo doceniają możliwość samodzielnego wykonywania podstawowych czynności, co uniezależnia ich od opiekunów. To wyjątkowo istotne w łazience, gdzie każdy z nas szuka prywatności i intymności.
Przystosowanie łazienki do poszczególnych ograniczeń zdecydowanie wpłynie na poprawę komfortu jego codziennego życia.
Nad merytoryczną poprawnością powyższego artykuły czuwało Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei - dziękujemy ♥
(Zobacz, na co należy zwrócić uwagę, wybierając kabinę prysznicową.)