Buntowniczy styl Memphis
Wszystko zaczęło się w latach 80-tych, kiedy rozwijał się postmodernistyczny minimalizm. We wnętrzach dominowała prostota i funkcjonalność, pozbawiona zbędnych dodatków i dekoracji. Panowała powszechna antypatia do przerostu formy nad treścią. Jednak równolegle do minimalizmu tworzyła się nowa rzeczywistość - koncepcja wnętrza eklektycznego, kolorowego i bardzo energetycznego.
Zwolennicy tego stylu buntowali się przeciwko porządkowi aranżacyjnemu, stawiając na swobodę łączenia kolorów, kształtów i elementów z różnych innych stylów. Tak powstał styl Memphis, za który odpowiedzialna jest grupa artystów o tej samej nazwie.
Wnętrza w stylu Memphis przepełnione są kontrastowymi kolorami, geometrycznymi wzorami, elementami z plastiku i laminatu. Meble są w kształcie koła, stożka i walca, a paski połączone z kropkami i kratką nie są postrzegane jako coś niedopuszczalnego w designie. W eklektycznym stylu Memphis dużo się dzieje, głównym założeniem było wprowadzenie energii, radości, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności.
[ Sprawdź - modne kolory w salonie? ]
Kolorowa awangarda we wnętrzu w stylu Memphis
We wnętrzach w stylu Memphis nie ma miejsca na stonowaną kolorystykę. Tutaj rządzą wyraziste i żywe barwy, które dodatkowo są ze sobą zestawiane w nietypowy sposób. Zamiast dominującej bieli, beżu i szarości są pomarańcz, czerwień, zieleń, kolor żółty i niebieski. Taka żywa kolorystyka pojawia się na ścianach i podłogach, także na meblach i dodatkach.
Pastelowe barwy w tego typu aranżacjach można spotkać pod postacią dodatków. Można mieć wrażenie, że w kwestii kolorów w stylu Memphis nie ma żadnych zasad i granic, jest pełna dowolność ich łączenia. Aby jednak przełamać nieco tę odważną paletę barw, we współczesnych wnętrzach zestawia się ją z biało-czarnymi dodatkami. One nieco uspokajają całą stylizację, czyniąc ją bardziej poukładaną.
Meble z plastiku – zaskakujący trend
Plastik jest znakiem rozpoznawczym stylu Memphis. Znaleźć go można w postaci mebli, tj. krzeseł, stołu czy komody. Ten tani materiał zyskał rangę bardzo pożądanego, dostrzeżono w nim ogromny potencjał, który skutecznie wykorzystano. Nie postrzegano go w kontekście kiczu, a raczej artyzmu i niebanalnego piękna.
Jeśli chodzi o plastik dzisiaj, materiał sam w sobie nie cieszy się już tak dobrą sławą. Eko trend skutecznie ograniczył jego wykorzystanie w produkcji przedmiotów codziennego użytku. Są jednak takie meble, które bardzo dobrze go emitują, szczególnie jeśli mają pastelowe odcienie. To różnego rodzaju półki i komody, ale też ceramika - np. umywalka w ciepłym odcieniu beżu, Green Lux Colori, Catalano.
[ Podłoga winylowa - gotowe rozwiązania ]
Abstrakcja i geometria w stylu Memphis
Styl Memphis pozwala na ogromne eksperymenty, nie tylko w temacie kolorów, ale i wzorów. Jednolite i gładkie powierzchnie nie wpisują się w koncepcję tego nurtu.
W tym przypadku widać wyraźną dominację geometrycznych kształtów, które pojawiają się praktycznie wszędzie. Są również wszelkiego rodzaju kolorowe paski, szlaczki, zygzaki, kratki, a także trójkąty, kwadraty i stożki – wszystko oczywiście we mocno kontrastowych barwach. Najwięcej takich wzorów spotkać można na płytkach.
Przykładem może być kolorowy patchwork, jak np. Caprice Deco Colours, Equipe, który świetnie odnajdzie się na podłodze łazienki lub ścianie kuchni urządzonej w stylu Memphis. Kolejną propozycją może być dekor utrzymany w stonowanej kolorystyce - Marbella Stone Decor, od Porcelanosa. Ta kolekcja dobrze współgrać będzie ze złotymi ścianami i czerwonymi, kanciastymi meblami oraz dodatkami.
Abstrakcyjne wzory można zastosować na ścianach salonu. Świetnie sprawdzą się tutaj tapety (chociażby od polskiej marki Wonderwall). Kolekcja Guell o wzorze plecionki z efektem 3D. W ten sposób można łatwo wyróżnić konkretną strefę w pomieszczeniu, np. w salonie strefę wypoczynkową z sofą czy w pokoju dziecięcym strefę zabawy i rozrywki.
Wzorzyste tapety i kolorowe płytki ceramiczne nie pozostawiają złudzeń, że w takim wnętrzu po prostu nie ma miejsca na nudę.
Dodatki w stylu Memphis
W dodatkach w stylu Memphis również widoczne jest zamiłowanie do żywych kolorów, geometrycznych wzorów i plastiku. Co będzie idealnie pasowało do takiego energetycznego wnętrza?
- Świecące, neonowe litery.
- Kolorowe wazony w niebanalnych kształtach.
- Pasiaste zasłony.
- Poduszki ozdobne w kontrastowe, geometryczne wzory.
- Obrazy i plakaty o komiksowych motywach.
- Plastikowe pojemniki do przechowywania.
Dodatki w stylu Memphis bardzo mocno nawiązują do pop artu i art deco. Reprezentują awangardową sztukę, w której przekraczane są wszelkie granice.
Wnętrza w stylu Memphis doczekały się sympatii. Nawet we współczesnych czasach, kiedy wciąż to minimalizm i prostota dominują w trendach, znalazło się miejsce na kontrasty i nietypowe wzory. Styl Memphis balansuje na krawędzi kiczu i eklektyzmu. Odpowiednio skomponowana aranżacja pozwala jednak zachować optymalną równowagę.