Spersonalizowane wnętrze, czyli jakie?
Personalizacja w kontekście wnętrzarskim najczęściej kojarzy się ze zrobieniem mebli na wymiar czy stworzeniem zindywidualizowanego projektu ogrodu. Personalizowane wnętrze jest jednak czymś innym niż tylko zaprojektowaniem pod siebie i swoje potrzeby funkcjonalnych elementów domu. W pewnym sensie jest to odrzucenie albo własna interpretacja trendów w designie i zejście w kwestii aranżacji z utartej ścieżki.
Trendy w designie zmieniają się wolniej niż w modzie, ale są bardzo wyraziste i potrafią mocno wpłynąć na wybory inwestorów. Widać to chociażby po mediach społecznościowych czy blogach wnętrzarskich, w których kilka lat temu zachwycano się tylko stylem glamour, później industrialnym, a całkiem niedawno modern farmhouse. I choć w trendach nie ma nic złego, wręcz przeciwnie – są źródłem inspiracji, to bezrefleksyjne podążanie za nimi kończy się stworzeniem domu, który być może dobrze wygląda na Instagramie, ale w rzeczywistości nie odpowiada stylowi życia jego mieszkańców.
[ Spersonalizowana kuchnia? Rozważ to przy projektowaniu jej wnętrza! ]
Wprowadź do wnętrza sztukę i otwórz się przed gośćmi
Jednym z najwspanialszych sposobów na zindywidualizowanie przestrzeni jest wprowadzenie do niej sztuki. Już sama sytuacja wyboru sprawia, że personalizujesz swój dom. Bo z jakiegoś powodu wybierasz ten obraz, a nie inny, tę grafikę, rzeźbę czy ceramikę. Pokazując swoim gościom wyselekcjonowane w galerii czy przywiezione przez ciebie z podróży elementy sztuki, otwierasz się przed nimi. Bo sztuka wywołała u ciebie najprawdopodobniej jakieś emocje, ba – emocje na tyle duże, że zdecydowałeś się ją kupić. Jeśli szukasz wrażeń estetycznych, odwiedź Mo Galerię należącą do Parku Designu i Sztuki Mo w Poznaniu.
Warto podkreślić, że w spersonalizowanych wnętrzach chodzi przede wszystkim o autentyczność. Jeśli nie interesujesz się sztuką i kupienie obrazu czy rzeźby jest wyrazem jakiegoś przymusu, bo wypada coś mieć na ścianie – będzie to widać i czuć.
[ Biała podłoga w salonie - sprawdź co do niej pasuje! ]
Styl eklektyczny – to ty wybierasz, co ze sobą połączyć
Utrzymanie domu w konkretnej estetyce może nieco zabić chęć do personalizowania swojej przestrzeni, ponieważ każdy styl w designie ma swoje zasady i ograniczenia. Co prawda można luźno z nich czerpać, ale często niestety urządzanie domu w stylu japandi, glamour czy industrialnym kończy się kopiowaniem rozwiązań znalezionych w sieci. Chyba, że mówimy o stylu eklektycznym, w którym to ty wybierasz, co z czym połączysz.
Niektórzy nazywają go kontrolowanym chaosem, ale w rzeczywistości jest to estetyka bardzo przemyślana. Nie bez przyczyny – przecież z wielu dostępnych opcji, kierując się jakimś kluczem, wybrałeś konkretne motywy i elementy. Co może stanowić taki element wspólny albo punkt wyjścia? Właściwie wszystko:
- kolorystyka,
- motyw: na przykład pamiątki z podróży,
- styl, na przykład połączenie stylu klasycznego z paryskim.
Dopamine decor, czyli to, co daje radość
Personalizowanie wnętrz będzie też modne w nadchodzącym sezonie. W prognozach trend watcherów na 2024 rok mocno wybrzmiewa stawianie na indywidualizm, co oznacza, że modne będzie re-interpretowanie trendów i wybieranie z nich tego, co do nas pasuje. Nadanie własnego stylu wnętrzom stanie się ważniejsze niż odtwarzanie tego, co aktualnie modne.
Jedną z ciekawszych, ale bardzo odważnych tendencji w designie będzie dopamine decor, którego korzeni należy upatrywać z znanym z branży mody dopamine dressing. Dopamine decor to specyficzny sposób urządzania wnętrz, którego celem jest pobudzenie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i przypływ energii. Jak wygląda ono w praktyce?
- Celem jest urządzenie wnętrza, w którym domownicy czują się dobrze – niezależnie od obowiązujących trendów, modnych kolorów czy printów.
- To styl maksymalistyczny, w którym łączy się różne kolory i wzory i nie stroni od dekoracji. Można miksować kratę z kwiatami, zwierzęce printy z wzorami geometrycznymi – wszystko w ramach tego, co lubią domownicy.
- Ważna jest w nim nutka szaleństwa, czyli pozbycie się ograniczeń, wprowadzenie odważnych i nietuzinkowych rozwiązań.
Efektem takiego podejścia do projektowania wnętrz jest mieszkanie (dom), zrobiony bardzo „po naszemu”. Przestrzeń, w której jest miejsce na różowe ściany i różowe meble, jeśli to odpowiada domownikom.
W dobie mediów społecznościowych i błyskawicznie rozprzestrzeniających się w nich trendów, coraz trudniej o indywidualizm. Wiele rozwiązań powtarza się w domach bezrefleksyjnie, nie zastanawiając czy pasują do stylu życia mieszkańców i ich zainteresowań. Odpowiedzią na potrzebę tworzenia przestrzeni wyjątkowych i niepowtarzalnych jest personalizowanie wnętrz. Najprostszym sposobem jest dodanie do nich tego, co nas inspiruje i interesuje: sztuki, pamiątek z podróży czy zdjęć.