Salon z aneksem kuchennym - zalety
W nowoczesnych aranżacjach mieszkań coraz częściej pojawia się otwarta kuchnia, która łączy się z salonem. Taka opcja urządzenia wspólnej przestrzeni wygląda naprawdę dobrze. Co jeszcze sprawia, że warto uwzględnić ją w projekcie domu?
- Salon z aneksem kuchennym pozwala na większą integrację domowników - duża, otwarta przestrzeń sprzyja rozmowom oraz wspólnemu gotowaniu. Ułatwia także opiekę nad dziećmi, które mogą bezpiecznie się bawić w salonie pod okiem rodzica przygotowującego posiłek.
- Jedną z największych zalet połączenia części kuchennej z salonem jest optyczne powiększenie przestrzeni.
- Aneks kuchenny połączony z salonem często skutkuje uzyskaniem dodatkowej przestrzeni, która w przypadku oddzielnych pomieszczeń by nie powstała. Może okazać się na przykład, że dzięki temu uda się wstawić do domu stół z krzesłami.
- Aneksy kuchenne sprawdzają się świetnie w mieszkaniach w bloku, w których kuchnia pozbawiona jest okna. Z salonu wpada wówczas do niej sporo światła, dzięki któremu staje się znacznie przyjemniejsza.
- Połączenie salonu z kuchnią daje duże możliwości aranżacyjne, a mieszkanie z wyspą kuchenną wygląda bardzo nowocześnie.
[ Zobacz - Jak urządzić salon w stylu vintage! ]
Wady salonu z aneksem kuchennym
Na wizualizacjach i w projektach salon połączony z aneksem kuchennym wygląda najczęściej niezwykle stylowo i designersko. Czy takie rozwiązanie w realnym życiu jest funkcjonalne? Tak, jak niemal każda opcja i ono ma pewne wady.
- Brak oddzielnego pomieszczenia może być uciążliwy. Hałasy dochodzące z kuchni nie ułatwiają wypoczynku - szczególnie, jeśli akurat jest używany mikser czy inne głośne urządzenie. Głośno pracująca lodówka czy zmywarka mogą także denerwować osoby bardziej wrażliwe na dźwięki.
- Niemożność zamknięcia w kuchni drzwi może być problematyczna dla osób, które mają zwierzęta, a szczególnie koty. Lubią one wchodzić na blaty, co nie jest najbardziej higieniczne.
- Kuchnia ma tendencję do bałaganienia się. Jeśli więc chcesz odpocząć i nie patrzeć na górę naczyń w zlewie... w przypadku aneksu nie zamkniesz tego widoku za drzwiami. Podobnie jest, gdy zapraszasz gości - otwarta kuchnia musi być posprzątana.
- Aneks kuchenny jest w pewnym sensie zaproszeniem dla gości, by do niego zajrzeć. W czasie imprez często towarzystwo przenosi się właśnie tam. Po imprezie masz więc dodatkową przestrzeń do posprzątania - szczególnie, jeśli znajomi poczują się swobodnie i zaczną samodzielnie wyjmować sobie szklanki czy inne naczynia z szafek.
- Zapachy, które powstają w czasie gotowania, nie zostają w kuchni, ale rozchodzą się po mieszkaniu. Wyraziste aromaty ryby czy mięsa ciężko jest wywietrzyć - szczególnie z tapicerowanych mebli, zasłon czy dywanu.
- Żeby mieszkanie z aneksem kuchennym wyglądało dobrze, wystrój salonu powinien być spójny z częścią kuchenną. Warto, by aranżacja salonu i kuchni była utrzymana w tym samym stylu.
[ Modny dom w 2023 roku - Poznaj aktualne trendy! ]
Jak urządzić nowoczesny salon z aneksem kuchennym?
Projekt salonu z aneksem kuchennym powinien przede wszystkim zakładać, że oba te pomieszczenia będą utrzymane w podobnym stylu. W przeciwnym razie przestrzeń będzie wyglądała chaotycznie. Jak uzyskać taki efekt?
- Postaw na te same barwy zarówno w salonie, jak i w kuchni. Jeśli chcesz, by strefę kuchenną coś wyróżniało, niech będzie to jeden akcent kolorystyczny czy wzór (np. na płytkach).
- Niech w całej przestrzeni kuchenno-salonowej przewijają się te same materiały wykończeniowe. Jeśli w kuchni masz marmurowy blat, niech taki sam będzie na przykład stolik kawowy.
- Zadbaj o spójne detale. Dekoracje czy elementy takie jak uchwyty do mebli powinny łączyć przestrzeń salonu i kuchni. Nie muszą być jednakowe - ważne, by nie różniły się bardzo stylem.
Wyzwaniem w tak zaaranżowanej przestrzeni może być podłoga. Ta w salonie nie musi być tak odporna na zalanie jak kuchenna, można więc wykończyć ją np. drewnianymi deskami. Nie sprawdzą się one jednak w aneksie kuchennym. Z kolei płytki ceramiczne w salonie nie każdemu odpowiadają. Zatem jak połączyć podłogę w kuchni z salonem, by było funkcjonalnie i estetycznie? Jedną z opcji jest wybranie uniwersalnego pokrycia, na przykład w postaci paneli winylowych imitujących drewno. Są odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu, a przy tym są niemal nieodróżnialne od naturalnych desek. Kolekcja, która świetnie połączy salon z kuchnią to np. Kingdom Iberia, od L'Antic Colonial.
Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie idealne do niewielkich przestrzeni - doskonale je powiększa. Tak zaaranżowane mieszkanie sprawdzi się również u osób, które lubią gotować wspólnie ze znajomymi i nie przeszkadza im hałas i zapachy rozchodzące się po całym mieszkaniu. Takie rozwiązanie ma jednak kilka wad - przede wszystkim wymaga stworzenia spójnej aranżacji obu pomieszczeń.