Przedpokój w bloku - jak pomalować?
Przed zakupem farby do ścian, należy zwrócić uwagę na to by była ona odporna na wodę i czyszczenie. Przedpokój w bloku jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na trwałe zabrudzenia. Tutaj powierzchnie ścian jak i podłoga mają bezpośredni kontakt z wodą, błotem i śniegiem. Nie sprawdzi się więc zwykła farba – musi być wodo - i plamoodporna. Dzięki temu każde zabrudzenie będzie można od razu i w łatwy sposób usunąć.
Poza tym ściany w przedpokoju są narażone na uszkodzenia mechaniczne. W wielu przedpokojach widoczne są nierówności w postaci ubytków. Właśnie dlatego dobrym wyborem do przedpokoju będzie farba strukturalna, na której takie niechciane ślady i drobne dziury nie będą tak bardzo zauważalne.
Jeśli chodzi o wybór kolorów farb do przedpokoju, to pod uwagę należy wziąć kilka czynników:
- metraż pomieszczenia – im mniejszy, tym jaśniejsze kolory;
- kształt pomieszczenia – wąski należy optycznie poszerzyć ciemnymi kolorami na dłuższych ścianach i jaśniejszymi na krótszych;
- dostępność światła naturalnego – jeśli przedostaje się ono do przedpokoju przez okna, to będzie on zdecydowanie jaśniejszy i można sobie w nim pozwolić na ciemniejsze kolory na ścianach;
- połączenie z pozostałymi pomieszczeniami w mieszkaniu – otwarty przedpokój wymaga większej spójności z całością, musi korespondować z pozostałymi pomieszczeniami, z którymi jest połączony.
[ Zmniejsz pogłosy hałasowe w swoim domu! - Poznaj ofertę tapet akustycznych! ]
Ponadczasowy kolor do przedpokoju
Pomimo tego, że na jasnych ścianach najbardziej widać zabrudzenia, to najczęściej wybieranymi kolorami do przedpokoju w bloku wciąż są biel i beż. Są to kolory należące do grupy bezpiecznej, które nie nadadzą wnętrzu oryginalnego charakteru, ale optycznie go powiększą. Jasne barwy w przedpokoju pozbawionym okna stanowią też świetne tło dla pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, które także mogą być w tych samych kolorach lub w bardziej wyrazistej odsłonie.
Z bielą pięknie koresponduje oliwkowa zieleń, która w ostatnim czasie często występuje na meblach i tekstyliach. W nowoczesnym przedpokoju w bloku świetnie sprawdzi się też biel połączona z szarością.
Alternatywą dla bieli i beżu jest brąz w jasnych odcieniach, np. spiżowym, khaki, ciepłym brązie fotograficznym (sepii) czy też kawy z mlekiem. Brązy sprawiają, że wnętrze nabiera elegancji i szyku. Brąz w przedpokoju w bloku sprawdzi się w postaci podłogi winylowej, nowoczesnej alternatywy drewna. Ciepła z pewnością doda kolekcja Parc De La Frette polskiej marki Charme Parquet. Ułożone w jodełkę klasyczną będą ciekawym tłem dla nowoczesnych i prostych luster oraz komód i szaf.
Wśród uniwersalnych kolorów do przedpokoju są też szarości. Często pojawiają się w nowoczesnych aranżacjach. Podobnie jak biel i beż, pasują do wszystkich innych kolorów. Na ich tle pięknie prezentować się będzie tapicerowane siedzisko pikowane w kolorze butelkowej zieleni, fuksji, fioletu lub granatu.
[ Jak łączyć styl i przestrzeń by nie funkcjonować w chaotycznej aranżacji. ]
Modne kolory farb do ścian w przedpokoju
Mały metraż przedsionka nie stanowi żadnego problemu aranżacyjnego! Domownicy nie powinni ograniczać się tylko do stonowanych kolorów. Przedpokój w bloku można pomalować na dwa różne kolory, z czego jeden będzie bardziej wyrazisty, by ożywić całą przestrzeń. Wśród modnych farb do przedpokoju, i nie tylko, jest obecnie kolor roku 2023 Viva Magenta, czyli nieco rozbielona czerwień. Wydaje się za bardzo intensywna do małego przedpokoju? Fantastycznie sprawdzi się w połączeniu z białymi ścianami i lustrzanymi frontami mebli.
Farba połączona z tapetą lub płytkami
Chcąc nadać przedpokojowi większej funkcjonalności, a także przytulności można farbę połączyć z tapetą akustyczną lub płytkami ceramicznymi. Tapeta skutecznie niweluje hałas pogłosowy w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Z kolei płytki ścienne znakomicie zdobią ściany i powiększają przestrzeń. Na szczególna uwagę zasługują płytki wielkoformatowe np. z kolekcji Marmoker Statuario Grigio, od Casalgrande Padana. Jak to zrobić najlepiej? Ściany dzieli się na dwie powierzchnie – górną i dolną. Górna jest mniej narażona na zabrudzenia, więc pokrywa się ją farbą, z kolei dolną płytkami lub tapetą. Innym sposobem jest ułożenie płytek w strefie wejścia, a w pozostałych pomalowanie ścian farbą.
To także dobry sposób na połączenie dwóch różnych kolorów – bardziej stonowanego z wyrazistym. Tapeta może mieć ponadto ciekawą strukturę, z kolei płytki mogą być w heksagonalnym kształcie. W małym przedpokoju nie sprawdzą się jednak intensywne desenie w dużej ilości, które mogą przytłoczyć wnętrze.
Zastanawiając się, jakie kolory do przedpokoju w bloku wybrać, nie trzeba ograniczać się tylko do tych standardowych – bieli, szarości i beżu. Dobrze jest się otworzyć na odważniejsze barwy, które w połączeniu z tymi ponadczasowymi stworzą ciekawą aranżację przedpokoju, optycznie go powiększając i zmieniając jego proporcje.