Płytki patchworkowe a płytki monokolorowe
Moda na monochromatyczne wnętrza wciąż trwa, a delikatne i stonowane aranżacje cały czas znajdują zwolenników. To jednak nie zmienia faktu, że spora grupa inwestorów szuka nowych, przykuwających wzrok rozwiązań. W projektach domów jednorodzinnych i mieszkań, coraz częściej zauważyć można zabawę kolorem, kształtem i formą. Do tego celu wykorzystuje się płytki patchworkowe.
To zupełnie coś innego niż wielkoformatowe płytki imitujące surowy beton czy elegancki marmur. Patchworkowe płytki do łazienki występują w szerokiej palecie kolorów i wzorów Nawiązują do marokańskiego wzornictwa i hiszpańsko-mauretańskiego azulejo. Właśnie sztuka łączenia materiałów jest dzisiaj jednym z ciekawszych sposobów na aranżację nietypowych wnętrz.
[ Podpowiadamy - jak oświetlić lustro łazienkowe! ]
Płytki patchwork czarno-białe, czyli elegancja w stylu glamour
Mimo że patchwork kojarzony jest z kolorem i bogactwem wzorów, to jednak istnieją takie płytki, które łączą sztukę patchworkową z nutą elegancji. Przykładem są czarno-białe płytki patchworkowe z delikatnym wzorem, jak np. kolekcja Art Nouveau Padua Black, Equipe.
Na czarnym tle widoczne są białe linie z elementami florystycznymi. Płytki układa się w taki sposób, aby tworzyły spójny obraz. Takie płytki pięknie będą prezentowały się na podłodze, a ich uzupełnieniem będą gładkie, wielkoformatowe płytki w kolorze kremowym na ścianie, np. The Room Onyx White Absolute, Imola. Całość świetnie uzupełni dobrze dobrana armatura, wanna wolnostojąca i oprawy oświetleniowe ze złotym wykończeniem.
Czarno-białe płytki można też zastosować na ścianie, wtedy na podłodze dobrze jest położyć ciemne, płytki o satynowym wykończeniu jak np. Micron, 2.0 120 NL, Imola w wielkoformatowym rozmiarze 120 cm x 120 cm.
Strefa mokra w łazience to także idealne miejsce pod patchwork. Zarówno na ścianie, jak i na podłodze poleca się użycie jednego wzoru, a kolor płytek powinien odpowiadać gustom inwestorów. Jeśli więc właściciele są zwolennikami np. niebieskiego to za prysznicem świetnie odnajdzie się kolekcja Eclettica Carioca, Marazzi.
Kolorowe płytki patchworkowe
Patchwork w intensywnych barwach i w etnicznych wzorach pozwala tworzyć bardzo artystyczne obrazy na ścianie i na podłodze. Może być to np. połączenie pomarańczu, żółtego i szarego, ale też bieli oraz czerni. Takie płytki tworzą uporządkowane obrazy, które tylko pozornie do siebie nie pasują. Łączy je jednak wspólny mianownik – kolorystyka. Znakomitym przykładem jest kolekcja D Segni Scaglie Deco, Marazzi, która ożywi przestrzeń białej i sterylnej łazienki, dodając jej przytulnego charakteru.
Kolorowe płytki patchworkowe na ścianę przełamują często monochromatyczne wnętrza, w których króluje biała ceramika i chromowana armatura. Płytki łazienkowe w stylu patchwork tworzą efektowne obrazy na wszystkich ścianach lub tylko w wybranej strefie, np. nad wanną lub przy umywalce. Płytki podłogowe z patchworkiem to też świetna propozycja na stworzenie etnicznego dywanu pod prysznicem lub na całej powierzchni łazienki, kontrastujący np. szarością na ścianie.
[ Odpływ liniowy - sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem! ]
Płytki łazienkowe patchwork w geometryczne wzory
W nowoczesnych wnętrzach często pojawiają się geometryczne wzory – trójkąty, kwadraty i koła. Są subtelną i stonowaną dekoracją. Płytki patchwork również mogą mieć taki wzór. Stanowią wtedy połączenie dwóch, najczęściej kontrastowych kolorów. Nie musi być to czerń i biel, ale np. beż i ciemny brąz lub jasny szary i butelkowa zieleń. Taki wzór pozwala ożywić wnętrze, a jednocześnie zachować jego minimalistyczny i modernistyczny charakter. Geometryczne wzory nawiązują do kanciastych i obłych kształtów armatury łazienkowej, umywalki i wanny. Intensywniejszy i bardziej wyrazisty kolor może stanowić bodziec do uzupełnienia wnętrza o dodatki w tym kolorze, np. pojemniki na kosmetyki, akcesoria łazienkowe czy też ręczniki.
Designerzy coraz odważniej wprowadzają do wnętrza kolory i wzory. Nie oznacza to, że to koniec ery monochromów – te dwa trendy bardzo dobrze się uzupełniają i ze sobą łączą. Płytki patchworkowe mogą być w intensywnych kolorach i przybierać wzorzyste desenie, jak również w wersji czarno-białej w geometryczne lub florystyczne wzory.