Czym tak naprawdę jest mikroapartament?
Mikroapartament to niezwykle małe mieszkanie, czasami zaledwie kilkunastometrowe, które pomimo wielkości raptem jednego pokoju, pozwala stworzyć ciekawe i funkcjonalne miejsce do życia. Popularność tego typu budownictwa przypłynęła z Nowego Jorku, gdzie większość lokali oddana jest pod wynajem – tym samym przy niewielkiej przestrzeni tworzone są w pełni praktyczne mieszkania. Naturalnym wydawać by się mogło, że taka powierzchnia sprawdzi się tylko dla singli. Jednak coraz częściej powstają aranżacje umożliwiające funkcjonowanie wieloosobowym rodzinom.
Dzięki swoim drobnym wymiarom mikroapartamenty bardzo często charakteryzują luksusowe wnętrza czym przyciągają coraz więcej osób, szczególnie z dużych miast. W Polsce mikroapartamenty dostępne są już w Warszawie czy we Wrocławiu. Ten wyjątkowo mały apartament świetnie sprawdzi się dla osób, które kładą duży nacisk na wygodę, atrakcyjność i prestiżową lokalizację, ale jednocześnie nie potrzebują ogromnej przestrzeni do życia.
Urządzanie mikroapartamentu – jak to zrobić?
Urządzając mikroapartament, należy wykorzystać każdą, nawet najmniejszą wolną przestrzeń. By to osiągnąć warto zastosować wiele sposobów, które pozwalają optycznie powiększyć i otworzyć wnętrze, a jednocześnie zachować jego funkcjonalność. Istotnym jest odpowiednie dobranie mebli i ich rozmieszczenia oraz wydzielenie poszczególnych pomieszczeń. Wiele z nich może być wielozadaniowych, tak aby niewielki metraż mógł spełnić wszystkie oczekiwania. Do wyposażenia warto podejść podobnie, tak aby stosując kilka rozwiązań naraz, można było zaoszczędzić dodatkowe miejsce.
Wielofunkcyjność wyposażenia
Planując wyposażenie mikroapartamentów, dobrze jest zainwestować w meble na wymiar. Pozwalają one maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a stworzone na zamówienie elementy będą w pełni dostosowane do potrzeb inwestorów. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór szaf sięgających od podłogi do sufitu – gospodarując w ten sposób mnóstwo miejsca na przechowywanie. Można wykorzystać to nie tylko w garderobie, ale także w kuchni. W sypialni, warto rozważyć składane łóżko lub rozkładaną kanapę. W mikroapartamencie sprawdzi się każda wielofunkcyjność, np. stół ze skrytką Chiva, od marki BoConcept.
Odpowiednio zaprojektowane meble pozwalają także wydzielić poszczególne strefy bez dodatkowej straty miejsca jak np. obszerne regały. Oprócz oczywistego zastosowania, mogą one też skutecznie oddzielać część wypoczynkową od tej przeznaczonej do pracy.
Dobrym pomysłem będą także modułowe meble, które pozwalają na dowolne układy poszczególnych elementów i ich późniejsze wielokrotne modyfikacje. Jednym z przykładów jest sofa, która w zależności od liczby siedzisk, pozwala na odseparowanie takiej samej liczby foteli. Dodatkowo można je łączyć z innymi elementami wyposażenia.
W mikroapartamencie idealnie sprawdzi się antresola. Dzięki niej zyskujemy podwójną przestrzeń– górna część antresoli może wówczas pełnić funkcję wypoczynkową, a dolna zostanie wykorzystana jako miejsce pracy.
[ Winyl nie tylko na podłogę - Poznaj ofertę tapet winylowych dostępnych w salonach Mo! ]
Kuchnia – praktyczna i piękna
Od kuchni, niezależnie od metrażu, wymaga się przede wszystkim praktycznych rozwiązań. Dlatego w mikroapartamencie najlepiej sprawdzi się aneks kuchenny. Warto postawić na minimalizm i inwestować jedynie w niezbędne sprzęty, o wysokiej jakości. Dzięki temu zachowamy przestronność wnętrza, a wyposażenie będzie pozwalało na jego wieloletnie użytkowanie.
Do pokrycia ścian i podłóg kuchni doskonale sprawdzą się wielkoformatowe płytki gresowe, jak np. seria Marmi Oro Uno od polskiej marki Soloss, które dodadzą eleganckiego szyku, nie tracąc na funkcjonalności. Gres gwarantuje niesamowitą trwałość – płytki są nawet mrozoodporne. Tak dobrany materiał można wykorzystać do stworzenia całej kuchni, co nada spójności całej aranżacji i optycznie powiększy przestrzeń.
Jak w każdym pomieszczeniu, w kuchni nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. To ono buduje atmosferę w pomieszczeniu, dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę. Ze względu na skromny metraż, oprócz światła głównego idealnie sprawdzą się świetliste atrakcje. Niesamowity wybór urozmaiceń oferuje marka SternLight jak np. oczka sufitowe Foggy LED, czy sześcienne kinkiety modelu Mr Cute. To właśnie akcesoria świetlne pozwalają na wprowadzenie słońca do wnętrza, a im jaśniejsze pomieszczenie, tym sprawia wrażenie bardziej przestrzennego.
[ Jedna przestrzeń wiele możliwości - Zobacz jak łączyć podłogę w kuchni z salonem! ]
Łazienka – drobna i wygodna
Oczywiście łazienka w mikroapartamencie również jest niewielka, dlatego należy rozważyć zastąpienie wanny kabiną prysznicową – co nie oznacza obniżenia standardu kąpieli. Kabiny od niemieckiej marka HÜPPE, gwarantują niesamowitą jakość, przy jednoczesnej możliwości wyboru kształtu kabiny np. model Design Elegance/Pure. Zarówno rozmiar umywalki, jak i toalety będzie determinowany niewielkim rozmiarem pomieszczenia – można sięgnąć bo drobną umywalkę Small 55 marki HushLab. Mimo wszystko doskonałą łazienkę można wykonać dosłownie na kilku metrach kwadratowych, z zachowaniem pełnej funkcjonalności wnętrza - i jak udowadniają mikroapartamenty - całe mieszkanie również.