Styl eklektyczny, czyli jaki?
Styl eklektyczny pojawił się w XIX wieku i pierwotnie oznaczał mieszankę baroku, klasycyzmu i renesansu. Dzisiaj jego znaczenie znacząco się zmieniło i "eklektycznym" nazywa się właściwie każde wnętrze, którego nie można przypisać do jednego konkretnego stylu. Warto jednak wiedzieć, że w żadnym razie eklektyzm nie oznacza chaosu i bezładu. We wnętrzu eklektycznym wszystko jest przemyślane, a aranżując takie wnętrze należy trzymać się pewnych zasad.
Jest to jeden z najtrudniejszych w realizacji kierunków, ponieważ wymaga odpowiedniego planowania, łatwo też przekroczyć w nim granice dobrego smaku i po prostu otrzeć się o kicz. Z drugiej strony jednak jest to nurt najbardziej oryginalny - nie znajdzie się w nim bowiem dwóch takich samych czy nawet podobnych wnętrz.
[ Domowa strefa SPA - Czy warto mieć wannę z hydromasażem? ]
Łazienka w stylu eklektycznym - wybierz motyw przewodni
Styl eklektyczny, choć osobom niezwiązanym z designem może wydawać się bardzo łatwy do wprowadzenia we wnętrzu, w praktyce wcale nie jest tak oczywisty. Połączenie na pozór przypadkowych elementów, wzorów i kolorów, wymaga doskonałego smaku i wyczucia. To, co szalenie ważne w eklektycznej łazience to konkretny motyw przewodni. Co może nim być? Temat, np. podróże, ale także kolorystyka, zmyślnie dobrane materiały czy tekstury. Wnętrze eklektyczne musi mieć wyrazisty trzon - jest nim właśnie motyw przewodni.
Eklektyczna łazienka - które style ze sobą miksować?
Teoretycznie aranżacja wnętrza eklektycznego pozwala na mieszanie ze sobą dowolnych stylów. W praktyce, niektóre style łączą się z innymi lepiej lub gorzej. Które estetyki z pewnością będą ze sobą dobrze współgrały? Warto połączyć:
- styl glamour i styl klasyczny,
- styl minimalistyczny i styl japandi,
- styl skandynawski i styl industrialny,
- styl retro i styl art deco,
- styl boho i styl styl industrialny,
- styl rustykalny i styl angielski,
- styl angielski i styl kolonialny.
Najłatwiej jest zacząć od zmiksowania dwóch stylów, natomiast najbardziej ekscentryczni miłośnicy designu często łączą różne elementy z trzech czy nawet czterech stylistyk!
Eklektyczna łazienka - jak ją zaaranżować?
Żeby łazienka rzeczywiście była urządzona w stylu eklektycznym, a nie przypominała zabałaganionej przestrzeni, na którą nie ma pomysłu, warto kierować się kilkoma zasadami.
- Kolorystyka - szczególnie istotne w aranżacji wnętrza łazienki jest dobranie odpowiedniej palety kolorów. Najlepiej by była stosunkowo jednolita, dzięki czemu pozwoli na pogodzenie ze sobą elementów pochodzących z różnych stylów. Najlepiej wybrać płytki w stonowanej kolorystyce, na przykład w różnych odcieniach beżu. Intensywne kolory i wzory zostaw raczej w formie dodatków.
- Meble - w stylu eklektycznym szczególne miejsce zajmują wyraziste, imponujące, zdobione meble - najlepiej vintage! W przypadku łazienki doskonałym wyborem będzie na przykład wanna wolnostojąca z dekoracyjnymi, ludwikowskimi nóżkami. Meble w eklektycznej łazience mogą pochodzić z różnych epok: retro toaletka nie "pogryzie się" ze stojącym obok nowoczesnym, minimalistycznym, drewnianym krzesłem.
- Dekoracje - Styl eklektyczny daleki jest od minimalizmu. Nawet w bardzo funkcjonalnych wnętrzach, takich jak łazienka nie może zabraknąć dekoracji: pamiątek z podróży, figurek, wazonów, obrazów, plakatów czy zdjęć. Choć w łazienkach niezbyt często ustawia się bibeloty, styl eklektyczny daje na to przyzwolenie. Nie chodzi w nim o funkcjonalność, ale o emocje, nastrój, niepowtarzalny klimat. Eklektyczne wnętrze pełne jest również roślin - nawet w łazience.
Zanim zdecydujesz się na urządzenie łazienki w stylu eklektycznym, przemyśl, czy to na pewno estetyka, w której dasz radę wypoczywać. Łazienka to często jedyne miejsce, w którym możesz odciąć się od świata i zrelaksować po całym dniu. Rozważ, czy wśród wzorów, kolorów i awangardowych mebli będzie ci się to udawało.
[ Relaksująca przestrzeń - stwórz subtelną łazienkę w kilku prostych krokach! ]
Łazienka eklektyczna - u kogo się sprawdzi?
Łazienka urządzona w tym stylu podbije serca miłośników designu. Ta grupa świetnie czuje się we wnętrzach barwnych, awangardowych, a nawet nieco przesadnych. Jednak ta awangardowa propozycja nie sprawdzi się jednaku wszystkich. Daleko jej bowiem do minimalistycznych wnętrz, w których króluje drewno, kamień i stonowana kolorystyka. Styl eklektyczny często wprowadzają do swoich wnętrz osoby kreatywne, które szybko nudzą się modernistycznymi, prostymi rozwiązaniami.
Eklektyzm we wnętrzach wiąże się najczęściej z dużą ilością wzorów, kolorów, mebli. To powoduje, że nie jest dobrym wyborem do małych pomieszczeń. Mała łazienka w stylu eklektycznym nie będzie wyglądała ciekawie i stylowo, tylko prawdopodobnie bardzo chaotycznie i przytłaczająco. Trudno będzie zadbać w niej o porządek.
Eklektyczny styl, jak żaden inny, daje niezwykłą możliwość twórczego wyrażenia siebie, swojej indywidualności, swoich zainteresowań, a nawet wartości! W takich wnętrzach szczególnie odnajdą się osoby uwielbiające zmiany, nowości, bycie w ciągłym ruchu - choćby rozumianym metaforycznie.